Obří náklady! Provoz ChatGPT každý den spolkne 15 milionů korun

AI umela inteligence humanoid midjourney
  • Náklady na provoz ChatGPT děsí už i Microsoft
  • Denně stojí chatovací robot skoro 15 milionů korun
  • Microsoft se proto rozhodl dotáhnout projekt vlastních AI čipů

Provoz umělé inteligence ChatGPT údajně stojí víc peněz, než byste čekali. Dylan Patel, analytik ze společnosti SemiAnalysis, vypočítal denní provoz služby ChatGPT na těžko uvěřitelných 700 000 dolarů, tedy asi 14,8 milionů korun. Každý dotaz na chatbota od OpenAI tak lze přepočítat na cenu 36 centů (přibližně 7,7 Kč).

A to je řeč „pouze“ o provozu. Důležité je však zmínit, že s tím, jak se technologie AI rozrůstá, potřebuje růst i infrastruktura. Podle zmíněné analýzy bude ChatGPT potřebovat pro svůj chod zhruba dalších 30 tisíc grafických čipů A100 nebo H100, které vyrábí Nvidia. Tyto procesory slouží k trénování umělé inteligence a jeden stojí zhruba 30 až 40 tisíc dolarů (640 až 850 tisíc korun).umela inteligence robotNepřehlédněte

Navzdory odpůrcům: české vysoké školy mají na využívání umělé inteligence jasný názor

Provozní náklady na fungování umělé inteligence ChatGPT znepokojují i hlavního investora – americký Microsoft. Spekuluje se tak o tom, že si americký technologický gigant začne vyrábět tyto čipy. Již nyní běží projekt Athena, který má zastřešovat práci na vlastních čipech pro AI.

Lidé z oboru neočekávají, že by Microsoft přímo nahradil společnost Nvidia, ale spíše že na ní bude méně závislý. Vzhledem k tomu, že ChatGPT běží na službách Azure, snížení nákladů pomůže OpenAI provozovat ChatGPT také levněji (zhruba o třetinu), stejně jako další aplikace, které si jako hostitele zvolí Azure.

Autor článku
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku