Domů » Bleskovky » Operátor O2 měl výpadek mobilní sítě. Povedlo se jej odstranit během dvou hodin

Operátor O2 měl výpadek mobilní sítě. Povedlo se jej odstranit během dvou hodin

Dnes dopoledne měl operátor O2 výpadek mobilní sítě, který byl způsoben přerušením optického kabelu při revizních pracích. Výpadek se netýkal celé sítě, ale vybraných částí jižních, západních, středních Čech a části Prahy. Závadu se podařilo během zhruba dvou hodin odstranit a služba je nyní již plně funkční. Prioritně jsme se soustředili na zprovoznění služby 112 a následně jsme zprovoznili všechny ostatní služby.


Ilustrační obrázek

„Velmi mě to mrzí, našim zákazníkům se omlouvám,“ říká Tomáš Budník, generální ředitel O2 Czech Republic. „Uděláme současně vše pro to, aby se podobná situace, která je výjimečná, neopakovala,“ dodává.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

12 komentářů

 1. borix (neregistrovaný)

  Kdyby měli síť třeba od Ericssonu, tak by přerušený svazek rozhodně výpadek nezpůsobil. Holt výhody hujhavej..

  • Huawei komentovat nebudu, ale to co tvrdší je kravina.

  • LOL, ani nevieš čo je GSM a píšes tu úplne hlúposti. :D Hlavne, že išlo o preseknutý optický kábel v Jinoniciach, ale pohoda. :D

  • borix (neregistrovaný)

   Když stavíš server, tak dáš UPS a NAS a tím máš pojistku na běžné události. Pro udržení nepřetržitého provozu, když ti shoří serverovna to nestačí, i když o data nepřijdeš.

   Dodavatel sítě jen nestaví BTSky, ale kompletní infrastrukturu včetně zajištění provozu. Číňani kvůli nekompatibilitě odpojili některé prvky i z GSM sítě bez náhrady. Přeseknutý optický kabel v Jinonicích nemůže zastavit provoz sítě včetně linky 112.

  • Borix, seš vedle jak ta jedle. Přerušení spojení na vyšší úrovni sítě opravdu způsobí výpadek a s nasazenou technologií to nemá nic společného. Stávalo se to před příchodem Huawei, stává se to i teď a stávat se to bude dál. Pro tvojí představu stačí jednou cvaknout štípačkama a 20-30 BTS je dole i s linkou 112.

  • borix (neregistrovaný)

   Zrovna nedávno jsem měl k porovnání nabídky k zajištění pokrytí části území u našich německých sousedů a vím co aktuálně řeší Ericsson a číňani a věř mi, že na odstavení uzlu BTSek, aby byl opravdu výpadek sítě, by ses potřeboval se štípačkama ohánět trochu víc.

  • Á pán je teoretik. :D Shodou okolností znám situaci u nás i v tom Německu a proto vím, že nemáš pravdu. Dokonce to mám i prakticky ověřeno. Chybou zadání došlo k demontáži MW linky na straně BSC a následnému výpadku všech BTS na trase… Pamatuju na případ z ČR kdy nečekaný výpadek transkodéru (Nokia) způsobil dominový efekt, shodil i ostatní a položil celé MSC. Za 10 let praxe se toho o GSM síti člověk dozví spoustu. :D

  • borix (neregistrovaný)

   Faktem je, že vždycky nejchytřejší byli dělňasové :-) Jeden to navrhne tak, aby to fungovalo, jinej to namontuje.

  • Přesně jak píšeš. Oni to navrhnou tak, aby to fungovalo, ale dělňas ví kam sáhnout aby to nefungovalo. :D

 2. 112 by byla sestřelená jen tehdy kdy by naráz selhaly všichni tři provideři. Je to evropské číslo tísňového volání a dá se na něj zavolat i bez SIM v telefonu. Telefon dle BTS zjistí, jaký má provider v dané lokalitě nejkvalitnější signál a přes něj se na 112 volá. A je jedno zda je to TM,VF,O2. Nevýhody 112, že v případě stavu ohrožujícího života, tam nesedí zdravotnický pracovník a následně se přepojuje na 155 a tedy je to o něco další časový úsek, než přímo volat na 155.A někdy dochází při přepojování k desinformacím. Ale rozhodně to není tak, že klekne O2 a tím se nemůžu spojit s 112 :D

  • borix (neregistrovaný)

   Jasně že, ale pořád jsou místa, kde má rozumné pokrytí třeba jen jeden operátor. I když O2 to podle mých zkušeností zrovna většinou není :-)

  • Nimbex, bez SIM si v klidu na 112 zavoláš, ale tohle byl trochu odlišný případ.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).