Domů » Bleskovky » O2 porušuje síťovou neutralitu. Podle ČTÚ musí započítávat Spotify do FUP

O2 porušuje síťovou neutralitu. Podle ČTÚ musí započítávat Spotify do FUP

Český telekomunikační úřad si posvítil na O2. Ve své nejnovější monitorovací zprávě oznamuje soudní potvrzení pokuty 4,5 milionu, kterou modrému operátorovi udělil v roce 2016 za automatické dokupování dat. Podle Městského soudu v Praze neznamená pokračování v čerpání dat přistoupení zákazníka na dokupování dalších dat; souhlas musí být aktivní a výslovný ještě před využíváním služby, nikoliv až po jejím zahájení.

ČTÚ se také nelíbí zvýhodňování hudební streamovací aplikace Spotify, jejíž provoz O2 nezapočítává do spotřebovaných dat, čím dochází k porušování síťové neutrality. ČTÚ operátorovi nařizuje úpravy účastnických smluv, aby v nich tuto diskriminaci odstranil a přistupoval ke všem hudebním aplikacím stejně. Jedinou možností, jak toto pravidlo částečně obejít, jsou speciální balíčky zvýhodňující určité typy služeb, které aktuálně nabízí Vodafone a T-Mobile.


Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
b-i-k-e-r
Anonym
b-i-k-e-r

Ten navod k obchazeni pravidel ale v monitorovaci zprave CTU neni. A snad to neni ani nazor CTU, pokud vim, tak se na ty balicky take uz nekolik podnetu podavalo, vysledek jsem jeste nevidel…Neskodilo by tedy tu veticku oznacit jako spekulaci redaktora, nebo aspon nejak vizualne oddelit od obsahu, ktery je skutecne soucasti zpravy CTU, ze ktere se tu cerpa… Jinak je to ale docela trapas, mame tu nejaka pravidla sitove neutrality, O2 v roce 2016 na 2 roky spusti akci, ktera ty pravidla uplne ocividne porusuje a CTU mu zdvorile po 2 letech posle nejake doporuceni asi mesic predtim,… Číst vice »

Cleric
Anonym
Cleric

Cesta do pekel ano, ale jedině pro koncového uživatele. Jim jde hlavně o zisk a uvázat si ovečky smlouvou nejlépe na dva roky.

Dokud na trh nevstoupí čtvrtý plnohodnotný operátor, nemáme šanci na světlejší zítřky.