Domů » Bleskovky » O2 otestovalo VoLTE, komerčního spuštění se dočkáme ještě letos v prosinci

O2 otestovalo VoLTE, komerčního spuštění se dočkáme ještě letos v prosinci

Operátor O2 končí s pilotním testováním technologie VoLTE (Voice over LTE), které umožní volat pomocí sítí čtvrté generace. Ty totiž momentálně slouží pouze k přenosu mobilních dat, hovory se spojují přes tzv. CSFallBack. Tato technologie zajišťuje přepnutí telefonu z LTE do 2G nebo 3G na začátku hovoru a opětovný návrat zpět do LTE po ukončení hovoru.

Technologie VoLTE přinese zákazníkům rychlejší spojování hovorů a především zlepšení jejich kvality díky technologii HD Voice. Během telefonování zároveň nebude přerušen datový tok běžící na pozadí, což je dnes velký problém. Volání přes VoLTE se nezapočítává do limitu FUP, je součástí standardního hlasového tarifu.

V koncových zařízeních ale zatím nemá VoLTE příliš širokou podporu. Na českém trhu je k dispozici jen několik málo modelů, které tuto technologii podporují. Navíc mezi nimi neexistuje jednotná standardizace, a tak je konfigurace sítě náročnější a vyžaduje více času. I přesto je VoLTE jednoznačnou budoucností mobilního hlasu.

V roce 2016 by se již mohly objevit první doplňkové služby postavené nad VoLTE. Patří mezi ně například předání aktivního hovoru mezi pevnou linkou a mobilem, spojení hovoru přes WiFi, nahrávání hovorů nebo společná hlasová schránka pro mobil a pevnou linku.

Michal Javůrek

Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.

7 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  „Na českém trhu je k dispozici jen několik málo modelů, které tuto technologii podporují.“

  A já bych řekl, že naopak…

  [odkaz]

  • Drap (neregistrovaný)

   A ty si nějakej chytrej :) půlka z těch devices v seznamu se ani v CZ neprodává (Pantech a další), a u jiných jde o jiné modely než c jsou na našem marketu dostupné.

  • lerion (neregistrovaný)

   „půlka z těch devices v seznamu se ani v CZ neprodává“

   Tím myslíš třeba ty „All Windows Phone 8.1 and Windows 10 devices with LTE have support for VoLTE“? :D Těch už je docela dost…

  • to by musel VoLTE Windows Phone podporovat ze :)

   Okrem toho to vie asi len S800 u L1520 a 930..

  • lerion (neregistrovaný)

   CageJ: Windows Phone 8.1 od Update 1 VoLTE podporuje. A LTE WP modelů je docela dost (kor na Českém trhu).

 2. Jarda (neregistrovaný)

  VoLTE a HD voice ?? Mě by stačilo kdyby O2 zapracovalo na tom abych nemusel chodi z domu telefonovat na terasu, kde chytnu 2 čárky tak tak :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).