Domů » Články » NVIDIA Shield Tablet dostává Android 5.0: Velký přehled novinek a vylepšení

NVIDIA Shield Tablet dostává Android 5.0: Velký přehled novinek a vylepšení

Společnost NVIDIA dnes mezi prvními uvolnila aktualizaci na Android 5.0 pro svůj tablet Shield. Kromě nové verze systému získají uživatelé i celou řadu dalších funkcí a vylepšení, které si v dnešním článku představíte.

Pokud nebudeme počítat referenční modely řady Nexus, patří NVIDIA Shield Tablet mezi jedno z prvních zařízení, které dostává aktualizaci na nejnovější Android 5.0 Lollipop. Podle slov NVIDIE se jedná o rozsáhlou aktualizaci označovanou jako OTA 2.0, která nepřináší jen novou verzi systému, ale i řadu dalších vylepšení ze strany výrobce.


NVIDIA Shield Tablet s Androidem 5.0 Lollipop

Podrobnou recenzi Shield Tabletu v LTE verzi jsme vám přinesli v polovině října, tehdy ještě s Androidem 4.4.2. V dnešním článku se podíváme na novinky a vylepšení, které přináší tzv. OTA 2.0 aktualizace.


Google s Androidem 5.0 představil také Material Design, se kterým se rozhodně nebál experimentovat. Výsledkem je zbrusu nové prostředí plné živých animací, přechodů a desítek dalších efektů, které budete postupně objevovat. Při používání Androidu 5.0 máte pocit, jako by byl celý systém neustále v pohybu.

Z počátku si na tyto efekty budete zvykat, ale po několika okamžicích už vám přijdou zcela přirozené. A není to pouze o tom, že by se v Googlu rozhodli celý systém „rozpohybovat“ – jednotlivé animace mají své opodstatnění a v podstatě slouží jako jakási vizuální vodítka pro další interakci.

 
Shield Tablet s Androidem 4.4 a následně po aktualizaci na Android 5.0

Rychlejší systém a lepší výdrž baterie

Už v Androidu 4.4 se objevil Android Runtime (ART), který měl postupně nahrazovat Dalvik, a s příchodem Androidu 5.0 se tak doopravdy stalo. Zatímco Dalvik zpracovával samotný kód aplikace až po jejím spuštění a fungoval tedy jako JIT kompilátor (nejprve se vzal „přenositelný kód,“ tzv. byte code, který se poté zkompiloval do kódu strojového a spustil). Na slabších zařízeních tento proces nebyl zrovna nejrychlejší. Android Runtime, na kterém Google pracoval přes tři roky, je v tomto ohledu mnohem propracovanější.


Aktualizační balíček pro Shield Tablet má lehce přes 700 MB

Android Runtime totiž zpracovává byte code aplikace na strojový už při instalaci, což se v praxi projeví na rychlejším běhu aplikace samotné a nižší energetické zátěži na baterii při jejím používání. Drobnou nevýhodou je o něco delší čas potřebný pro nainstalování aplikace, což způsobuje právě kompilování, a o něco větší paměťová náročnost.

 
Notifikace přímo na uzamčené obrazovce a seznam naposledy spuštěných aplikací

Nejen díky tomu je Android 5.0 podstatně rychlejší, ale zároveň také energeticky úspornější. Vzhledem k tomu, že již Android 5.0 nějaký čas na Shield Tabletu používám, mohu potvrdit, že se výdrž při běžném provozu zlepšila zhruba o 15 procent.

 
Takto v Androidu 5.0 pro tablety vypadá nabídka nastavení a detail informací o zařízení

Android 5.0 rovněž přichází s podporou OpenGL 3.1 & AEP (Android extension pack), které významně zvyšují výkon a rozšiřují možnosti spojené s pokročilou 3D grafikou. Ve spojení s čipem NVIDIA Tegra K1, který disponuje 192 grafickými jádry je jasné, že se v budoucnu můžeme těšit na ještě propracovanější herní tituly se skvělým grafickým zpracováním.

Vylepšené notifikace a zbrusu nová notifikační nabídka

Android 5.0 se konečně naučil zobrazovat notifikaci na uzamčené obrazovce. O své soukromí se bát nemusíte – v nastavení lze nakonfigurovat, jaké notifikace se mají v uzamčeném stavu zobrazovat a které mají naopak zůstat skryty. V případě, že chcete notifikaci zpracovat (nebo se přepnout přímo do dané aplikace), stačí na proužek dvakrát poklepat.

 

Změnila se také podoba notifikační nabídky. Pokud prstem potáhnete odshora dolů, objeví se nejprve jednotlivé notifikace. V případě, že žádné nejsou k dispozici, uvidíte popisek „Žádná oznámení“, který doplňuje informační panel v horní části s časem, datem a ikonkami WiFi, signálu, Bluetooth a baterie.

V případě, že takto „povytaženou“ nabídku prstem popotáhnete podruhé, vysune se seznam přepínačů (WiFi, Bluetooth, data, rotace a další). Nechybí zde ani posuvník pro rychlou regulaci jasu. Komu by toto vytažení „na dva kroky“ nevyhovovalo, může celou nabídku rovnou vytáhnout pomocí tahu dvěma prsty. U jasu ještě zůstanu, v recenzi Shieldu jsem totiž vytýkal nízkou úroveň jasu při nastavení maximální hodnoty – s příchodem Androidu 5.0 se to ale zlepšilo a nyní je na tabletu úroveň max. jasu podstatně vyšší.

  

Kam se poděl Tichý profil?

Nebojte se, úplné ztlumení zařízení je stále k dispozici, v Googlu pouze upravili popisky a vylepšili funkce pro zvukové notifikace. Při stisknutí klávesy pro regulaci hlasitosti se nově kromě posuvníku zobrazí také tlačítka třech režimů – Vše, Prioritní a Žádné. První zmíněný je jasný – v tomto případě budou fungovat upozornění pro všechny notifikace.

Prioritní režim propustí zvukové notifikace pouze pro vybrané aplikace. Ty si můžete navolit přímo v nastavení. V případě, že chcete tablet úplně umlčet, přepněte profil na Žádné. Dejte si ale pozor, v tomto případě nebude fungovat ani budík. Sympatické je, že si u módů Prioritní a Žádný lze nastavit, po jaké době se mají přepnout do klasického režimu. První hodinu můžete časovat po 15 minutách, následně po celých jednotkách do maximálních 8 hodin. Nemusíte se obávat, že byste v tomto případě nedostávali žádné notifikace – ty se stále budou zobrazovat, avšak bez zvukové signalizace.


Nastavení prioritního režimu

Ve znamení rychlosti

Shield Tablet jsme v recenzi chválili za výbornou optimalizaci uživatelského prostředí. Reakce byly ve většině případů opravdu bleskové a na nic se nečekalo. S aktualizací na Android 5.0 jsou přechody v nabídkách ještě svižnější, vše pak podtrhují živé animace a přechody v rámci Material Designu.

Update nezlepšuje jen celkový výkon tabletu, ale optimalizuje také práci s operační pamětí a zlepšuje výkon GPS & WiFi. V případě, že máte doma televizi s 4K rozlišením, oceníte u režimu Konzole podporu pro 4k výstup. Doposud tablet podporoval maximálně full HD rozlišení. Další novinkou je podpora pro speciální USB-Y kabel, který vám umožní dobíjet tablet při používání ethernetu v režimu Konzole (za pomoci micro-USB Host OTG Y přípojky).

Vylepšení se dočkala také aplikace Shield Hub, která nově více zapadá do Material Designu a integruje do sebe streamované hraní přes službu GRID.

Dabbler 2.0: Kreslení pro profesionály

Stylus u Shield Tabletu můžete využít nejen k ovládání, ale třeba také ke kreslení ve vylepšené aplikaci Dabbler 2.0. Ta totiž umí simulovat chování při kreslení štětcem, vodovkami nebo třeba olejovými barvami, a to včetně efektu rozpíjení. Nechybí zde dokonce takové vymoženosti, jako nastavení úhlu dopadaného (virtuálního) světla, vše je navíc přes GPU hardwarově akcelerováno.

Kromě těchto fičur Dabber nabídne i klasické tužky, fixy a pera. Výsledné malby lze následně uložit do formátu JPG a pochlubit se s nimi třeba na sociálních sítích. Nová verze přichází s upraveným rozmístěním ovládacích prvků a podporou vrstev.

Streamování her přes službu GRID: Evropský server startuje už dnes

Pro všechny majitele tabletu SHIELD připravila NVIDIA překvapení v podobě herní streamovací služby GRID. Ta aktuálně běží v režimu beta, ale při našem testování to nebylo nijak výrazně poznat (více informací). V praxi by to mělo vypadat tak, že vy jako hráč budete platit měsíční poplatek, který vám zajistí přístup k nejrůznějším počítačovým hrám.

Vzhledem k tomu, že se aktuálně jedná o beta verzi, můžete GRID využívat zcela zdarma. Výpočetní výkon pro zpracování hry aktuálně zajišťují počítače v Kalifornii, ze kterých se přes internet streamuje obraz do vašeho tabletu. Do provozu byl nově uveden vůbec první evropský server v Dublinu, díky čemuž se výrazně snížila latence během hraní, což můžeme potvrdit v praxi – vše nyní běhá extrémně rychle. Abyste se k němu připojili, je nutné si z Google Play stáhnout aktualizovanou aplikaci Shield Hub. Původní aplikaci GRID (Beta) můžete odinstalovat.

 
Nabídka titulů pro streamované hraní se neustále rozrůstá a zatím k ní majitelé tabletů mají přístup zdarma

V nabídce služby aktuálně najdete tituly jako Alan Wake American Nightmare, Borderlands, Borderlands 2, Darksiders, Darksiders 2, Gas Guzzles: Extreme, Dead Island, MX vs. ATV Reflex, Gas Guzzlers: Extreme, Overlord 2, PixelJunk Monsters, Race Driver Grid, Red Faction: Armageddon, Saints Row: The Third, Street Fighter X Tekken, Super Street Fighter IV Arcade Edition, Strike Suit Zero, Trine 2 a The Witcher 2: Assassins of Kings. A další budou přibývat.

-
Kompletní „Shield výbava“ – tablet, ovladač a ochranný kryt, který lze využívat také jako stojánek

Pokud si na tento nabušený tablet, který nově nabízí Android 5.0 brousíte zuby, mohla by vás rovněž zaujmout nabídka, která se vztahuje na 32GB LTE variantu (tzv. Green Box bundle). Ke každému zařízení totiž nový majitel získá kódy pro stažení titulů Half Life 2 (+ nově vydaná Episode One) a Portal zcela zdarma. Na každém tabletu je rovněž v základu předinstalovaná plná verze skvělé hry Trine 2. Doporučená koncová cena pro LTE verzi byla stanovena na 10 499 Kč, 16GB WiFi verze se prodává za 7 999 Kč včetně DPH.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

15 komentářů

 1. Detox (neregistrovaný)

  Pěkná recenze a nvidii tleskám za rychlost. tady by se ostatní výrobci měli učit. hlavně Samsungu a Huawei!

 2. Husar (neregistrovaný)

  a já se svým Galaxy S 5 se asi nedočkám. hlavně že NVidie už lollipop má a s cenou je úplně někde jinde. nechce nvidia začít dělat taky telefony? :-D

  • Yoooo (neregistrovaný)

   Napadlo mě přesně to samý. Mám LG G3 a 5.0 bude v prosinci, ale kdybych měl telefon od Nvidie, tak už lízátko dávno mám :)

 3. Pelcik (neregistrovaný)

  INSTALACI NEDOPORUČUJI!

  Po instalaci mi nefunguje správně displej, detekuje velice špatně dotyk a vymýšlí si doteky. Je to vidět i na aplikaci pro kreslení, která je naprosto zmatená. V RR3 mi auto samo zatáčí! Nenašel jsem nikde žádnou kalibraci displeje.

 4. Dnes som sa s tým hral asi hodinku,krásny update

 5. Jak vypadá ten kabel USB-Y který podporuje ethernet??

 6. Silver (neregistrovaný)

  Ono je to tak rychle, protože je to čistý android + pár programů od nvidie. Nemají tam nádstavbu jak ostatní, takže proto ta rychlost.

 7. Adam (neregistrovaný)

  Jsem s 5.0 víceméně spokojen a zmíněné plusy a vylepšení pozoruji, nicméně také pozoruji jisté zmatky a „zhoršení“. Nikde najednou nevidím možnost přepínat režimy výkonu, patrně tedy probíhá automaticky dle vytížení. Nevím. V Menu aplikací stále není možné třídit aplikace do složek, ani je jakkoli organizovat. Lze to pouze na ploše. V rychlích spouštěčích v liště zmizel přepínač polohy, GPS tedy lze aktivovat až „hluboko“ v menu nastavení. Pozoruji znatelně horší spolehlivost párování s ovladačem, často musím projít znovu prvotní párování.

 8. Franta (neregistrovaný)

  Měl jsem tablet ASUS Memo Pad 10 s Androidem tuším 4.4 a mohl jsem přes bluetooth připojit klávesnici i myš, tak jak to potřebuju pro práci Na novém tabletu ASUS Zen Pad 10 s Androidem 5 spáruji jen klávesnici, myš systém ani nerozpozná. Neví někdo řešení? V Alze neporadili

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).