Domů » Bleskovky » NVidia představila mobilní superčip Tegra X1: Uplatnění najde především v automobilech

NVidia představila mobilní superčip Tegra X1: Uplatnění najde především v automobilech

V loňském roce zaútočila NVidia na veletrh CES novým čipem Tegra K1, proto jsme byli zvědaví, zda se letos pokusí překonat už tak vysoko postavenou laťku. A zdá se, že se jí to podařilo, její nejnovější mobilní čip Tegra X1 disponuje výkonem 1 teraflops (1 bilion FLOPS – počet operací v plovoucí řádové čárce za sekundu). Je to hodně nebo málo?

  

CEO NVidie Jen Hsun Huang na tiskové konferenci uvedl, že takový výkon měl nejvýkonnější počítač planety roku 2000 ASCI RED, ten si ovšem řekl o milion Wattů. Tegra X1 si při plné zátěži řekne pouze o 10 Wattů.

  

Oproti loňské generaci narostl výkon zhruba 1,5×, počet grafických jader Maxwell narostl ze 192 na 256. 64-bitový čip zvládne přehrávat video v rozlišení 4K v 60 snímcích za vteřinu, přináší podporu H.265 a dokonce si poradí si s Unreal Engine 4 „Elemental“ demo, které loni sloužilo k prezentaci Xbox One s odběrem 100 Wattů. Nvidia Tegra X1 je zkrátka ztělesněním výkonu a efektivity. 

 
První benchmarky ukazují nadvládu NVidie Tegra X1 zejména v grafické oblasti 

Nový čip má najít uplatnění především v automobilech, na ně NVidia přichází s platformami Drive CX a Drive PX. První jmenovaná slouží pro pohon všech displejů v automobilu, přičemž zvládne obsloužit až 4 displeje s Full HD rozlišením a to včetně obrazu pro digitální palubní desku. Na její softwarovou stránku NVidia také myslela a představila Drive Studio, což je vlastní engine, který umožňuje vytvářet vzhledy přístrojových desek, zobrazovat navigaci, obraz ze zpětných zrcátek apod.  

   

Drive PX je řešení pro autonomní automobily. Jedná se o malý superpočítač, který tvoří dva čipy Tegra X1 se souhrnným výkonem 2,3 teraflops. Tento systém umožňuje připojení až 12 kamer a dokáže z nich vyhodnocovat obraz o celkovém rozlišení 1,3 gigapixelu za vteřinu. Díky tomu Nvidia Drive PX dokáže rozpoznávat chodce, cyklisty, malá nebo velká vozidla a díky tomu, že se neustále učí, dokáže včas vyhodnotit situaci na silnici a zavčas zareagovat.

 

Bohužel jsme se prozatím nedozvěděli, kdy se čip NVidia Tegra X1 objeví v prvních koncových zařízeních, doufejme, že to nebude trvat příliš dlouho.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

3 komentářů

 1. 10W v telefonu? No chci pak vidět tu baterku a to zahřívání samotného čipu :D

  • Hanziik (neregistrovaný)

   mobilní a tabletová verze bude mít určitě podtaktovaný jak CPU tak GPU, takže to těch 10W mít nebude

  • GT (neregistrovaný)

   „mobilní a tabletová verze bude mít určitě podtaktovaný jak CPU tak GPU, takže to těch 10W mít nebude“

   Ked bude na svete a bude predstavena, potom sa o tom mozeme bavit, dovtedy je zmienka „pre mobily a tablety“ uplne od veci.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).