Domů » Bleskovky » NVidia odhalila detaily 64bitové Tegry K1 „Denver“: První zařízení přijdou ještě letos

NVidia odhalila detaily 64bitové Tegry K1 „Denver“: První zařízení přijdou ještě letos

Apple představením telefonu iPhone 5s (recenze) s 64bitovým čipem A7 odstartoval závod, jehož účastníky se postupně stávají takřka všichni výrobci mobilních čipů. Do 64bitové éry vstupuje i NVidia, která včera na svém blogu odhalila detalily svého prvního 64bitového čipu pro Android.

  

Tedy abychom byli přesní, 64bitová Tegra K1 byla představena již na letošním lednovém CESu, do koncových zařízení se ale v první vlně dostala pouze 32bitová verze se čtyřmi jádry Cortex-A15 a 192 grafickými jádry. Stejný grafický výkon si zachovává i 64bitová verze, její procesorová jednotka však nabídne „pouze“ dvě jádra Denver s maximálním taktem 2,5 GHz. Čip je kompatibilní s architekturou ARMv8, stejně tak si ve srovnání s 32bitou verzí zachoval rozložení pinů.

  

Denver má nabídnout především vysokou propustnost pro jednotlivá jádra, díky čemuž má procesor poskytnout špičkový výkon. Díky procesu dynamické optimalizace Denver analyzuje stovky instrukcí a vyčleňuje si v hlavní paměti 128 MB pro načítání nejčastějších částí kódu. Umí tak s kódy efektivně pracovat, což v konečném důsledku zvyšuje výkon hardwaru a jeho energetickou účinnost. Díky kompatibilitě s ARMv8 nevyžaduje využití této funkce žádné dodatečné úpravy kódu standardních ARM aplikací.

  

Dvoujádrový Denver má poskytnout zařízením výrazně vyšší výkon než současné čtyř a více jádrové procesory v mobilních zařízeních, dokonce si troufá i na mainstreamové procesory v počítačích a to při výrazně nižší spotřebě. A kdy se máme prvních zařízení s Denverem dočkat? NVidia na svém blogu uvádí, že první vlaštovky od jejích partnerů přilétnou později v letošním roce, přičemž v NVidii aktuálně pracují na kompatibilitě s Androidem „L“.

NVidia Tegra K1 nabízí fantastický výkon ve hrách

Jsme zvědaví, o jaká zařízení se nakonec bude jednat, neboť ředitel NVidie Jen-Hsun Huang se v květnovém rozhovoru pro cnet.com vyjádřil, že se společnost bude soustředit především na automobilový a herní průmysl, což potvrzuje i nedávno představený herní tablet Shield.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. knizmi (neregistrovaný)

  Jak jsem nikdy neměl rád cokoliv, co se jmenovalo Tegra, tak tady už se těším na první testy. To CPU vypadá hodně zajímavě a stejně jako A7 od Applu to spíš vypadá jako desktopový, než jako mobilní procesor (ta CPU jádra vůbec vypadají hodně podobně).

  Snad se konečně mobilní segment začne posouvat směrem od hromady slabých jader ke dvěma silnějším.

 2. Pro autora: Jakub Karásek

  Vyrovnávací paměť určitě nebude 128MB ale jen 128KB u 64 bitové verze.

  Tak si to prosím opravte.

  • Jakub Karásek

   Je to skutečně 128 MB, Denver si je pro potřeby přednačítání opakujících se procesů vyčleňuje z hlavní paměti. Větu jsem nicméně upravil, aby byla srozumitelnější, díky za upozornění

  • knizmi (neregistrovaný)

   Těch 128 MB je správně, i když šlo vysvětlit lépe, k čemu tam jsou a že se nejedná o cache procesoru. Měl bych k tomu ale pár dalších výhrad:

   > díky 128MB cache načítá nejčastější procesy do mezipaměti

   – Do této mezipaměti se nenačítají procesy, ale často používané části kódu, které si K1 optimalizuje, viz níže.

   > Umí tak efektivně pracovat s hardwarem

   – Spíš umí efektivně pracovat se zpracovávaným kódem (softwarem). Celá jedinečnost Denveru spočívá v tom, že nemá klasickou OoO jednotku jako jiná OoO CPU, ale je to ve své podstatě in-order procesor, který analyzuje a různými způsoby optimalizuje prováděný kód a až následně ho vykoná (looks across a window of hundreds of instructions and unrolls loops, renames registers, removes unused instructions, and reorders the code in various ways for optimal speed).

   > zvýšit jeho výkon, aniž by byla zvýšena energetická náročnost.

   – Přímo na tom blogu se píše, že to s sebou nese nízké, ale přeci jen nějaké energetické nároky, které by ale měly být vyváženy efektivnějším vykonáváním kódu.

  • JAKUB KARÁSEK: díky za vysvětlení. Opravdu jsem to pochopil tak že CPU má svoji Cache paměť velkou 128MB. :D

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).