Cena:

NTT DoCoMo představuje koncept zrakového ovládání pro tablety

Na právě probíhajícím veletrhu CEATEC je k vidění nepřeberné množství zajímavých konceptů a novinek, kterými chtějí výrobci názorně demonstrovat možný potenciál současných technologií. Jinak tomu není ani na stánku japonského operátora NTT DoCoMo, který ve spolupráci se společnostmi Fujitsu a Tobii představil revoluční metodu ovládání tabletu za pomoci zraku. K detekci a analýze pohybu očí slouží infračervené snímače a optické senzory, které se ukrývají ve spodním okraji zařízení. K demonstraci této metody vstupu posloužil náležitě upravený 7“ tablet s Androidem.

   

Ačkoliv se zatím jedná o pouhý koncept, je na první pohled patrné, že se výrobci podařilo implementovat všechen potřebný hardware do poměrně kompaktního těla. Celý systém snímacího zařízení je totiž svými rozměry srovnatelný s obyčejnou propisovací tužkou. Na vystavovaném tabletu si mohli návštěvníci veletrhu vyzkoušet například pohyb v galerii, otáčení stránek elektronické knihy či práci s internetovým prohlížečem. Z přiloženého videa si můžete všimnout, že koncept trápí drobné nedostatky, nicméně si musíme uvědomit, že projekt se zatím nachází ve fázi vývoje. Na otázku, kdy se počítá s komerčním využitím, zástupci společnosti odpověděli, že v dohledné době můžeme na masovou výrobu podobných tabletů zapomenout.

Je však velmi pravděpodobné, že dojde k nasazení podobných zařízení ve zdravotnictví a to za účelem usnadnit tělesně postiženým pacientům komunikaci s okolím. Na závěr je vhodné dodat, že v březnu letošního roku Intel odkoupil desetiprocentní podíl ve společnosti Tobii, která stojí za výše zmíněnou platformou pro zrakové ovládání. Z toho lze usoudit, že Intel v této technologii vidí značnou budoucnost a dost možná počítá s jejím nasazením v budoucí generaci ultrabooků.

Zdroj

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.