NTT DoCoMo demonstrovalo svou vizi chytrého oblečení, které může zachraňovat lidské životy

Výstava společnosti NTT DoCoMo je vždy na veletrhu MWC známá jako místo, kde lze nahlédnout do blízké budoucnosti. Po minulých letech, kdy jsme mohli vidět smartphony schopné detekovat vůně či alkohol v dechu, se japonský gigant rozhodl zaměřit na chytré oblečení. Jeden ze zástupců společnosti nám prozradil několik informací o technologii, kterou chtějí na konci letošního roku nasadit do nemocničních zařízení a seniorských domů v japonské domovině.

 

Součástí prezentace bylo chytré tričko s několika senzory pro monitoring srdečního rytmu a časové změny elektrického potencionálu způsobeného srdeční aktivitou (EKG). Tričko je schopné měření v reálném čase, přičemž data ze senzorů putují do malého modulu umístěného v horní části oděvu. Ten nashromážděné informace posílá do cloudu a dále do mobilní aplikace.

   

Vize je podle NTT DoCoMo taková, že každý pacient či senior bude nosit podobný oděv a v momentě, kdy dojde k detekci srdeční arytmie, dostane ošetřující lékař, nebo nemocniční personál bezprostřední odezvu. Díky tomu lze ušetřit mnohdy drahocenné vteřiny, které můžou chybět při záchraně pacienta. Ačkoliv se zatím jednalo o prototyp a do komerčního uvedení zbývá ještě spousta času, je již nyní jisté, že nositelná elektronika se dříve či později přesune z chytrých náramků a hodinek i do oděvního průmyslu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *