Domů » Bleskovky » NSA překročila shromažďováním telefonních dat své pravomoce, rozhodl odvolací soud

NSA překročila shromažďováním telefonních dat své pravomoce, rozhodl odvolací soud

Zhruba před dvěma lety odhalil Edward Snowden veřejnosti tajná data NSA rozkrývající programy pro sledování a zaznamenávání dat o telefonní a internetové komunikaci. Od té doby probíhá šetření toho, zdali je něco takového v mezích pravomocí organizace. První ze tří odvolacích soudů, které mají případ aktuálně na starosti, nyní vynesl verdikt, v němž stojí, že toto konání překračuje hranice toho, co Kongres NSA umožňuje a nepřináší údaje relevantní k ochraně proti terorismu, o což se organizace opírá.

 

Zbylé dva soudy zatím své stanovisko nevynesly, pokud se ale objeví nějaká závažnější neshoda, poputuje případ k nejvyššímu soudu. V současnosti Kongres projednává zákon spočívající v reformě sledovacích pravomocí NSA, jenž by měl efektivně shromažďování dat ukončit a organizace by si data místo toho musela obstarávat s patřičným soudním povolením od operátorů. Program tedy v tuto chvíli stále běží, rozhodnutí o jeho budoucnosti by nicméně mělo přijít v nejbližších měsících.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

2 komentářů

  1. ted (neregistrovaný)

    Tenhle rozmach v sbírání dat NSA a jinými….svůj nemalý podíl na tom má i 11září soudě dle mého.

    Osobně se mi tohle špehování také příliš nelíbí ale dnes má moje udaje a seduje mě kde kdo nejvíc asi google aby správně zamířil reklamy když z toho žije že, pak operátoři a další a další…jsem poctivý a bezůhonný a žádné nekalé umysly nemám, stejně v tom kvantu dat jsem jen kapka at se podívají kam se chodím dívat na weby, nebo na kterou pornostránku je mi to zcela jedno, pokud se mi ale něco nelíbí je přeprodávání databází udajů a tel čísel, to bych postihoval no ale nebudu to dál rozebírat jinak se to tady zvrhne v buh ví co.

  2. Marek1 (neregistrovaný)

    Jesteze volam z lumie a ne z deravyho androidu, NSA ma smulu :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).