NSA překročila shromažďováním telefonních dat své pravomoce, rozhodl odvolací soud

Zhruba před dvěma lety odhalil Edward Snowden veřejnosti tajná data NSA rozkrývající programy pro sledování a zaznamenávání dat o telefonní a internetové komunikaci. Od té doby probíhá šetření toho, zdali je něco takového v mezích pravomocí organizace. První ze tří odvolacích soudů, které mají případ aktuálně na starosti, nyní vynesl verdikt, v němž stojí, že toto konání překračuje hranice toho, co Kongres NSA umožňuje a nepřináší údaje relevantní k ochraně proti terorismu, o což se organizace opírá.

 

Zbylé dva soudy zatím své stanovisko nevynesly, pokud se ale objeví nějaká závažnější neshoda, poputuje případ k nejvyššímu soudu. V současnosti Kongres projednává zákon spočívající v reformě sledovacích pravomocí NSA, jenž by měl efektivně shromažďování dat ukončit a organizace by si data místo toho musela obstarávat s patřičným soudním povolením od operátorů. Program tedy v tuto chvíli stále běží, rozhodnutí o jeho budoucnosti by nicméně mělo přijít v nejbližších měsících.

Martin Pavlović

Externí redaktor SMARTmania.cz, student marketingové komunikace, nadšenec do technologií, analogové fotografie a hudby.

2 komentáře

  1. ted (neregistrovaný)

    Tenhle rozmach v sbírání dat NSA a jinými….svůj nemalý podíl na tom má i 11září soudě dle mého.

    Osobně se mi tohle špehování také příliš nelíbí ale dnes má moje udaje a seduje mě kde kdo nejvíc asi google aby správně zamířil reklamy když z toho žije že, pak operátoři a další a další…jsem poctivý a bezůhonný a žádné nekalé umysly nemám, stejně v tom kvantu dat jsem jen kapka at se podívají kam se chodím dívat na weby, nebo na kterou pornostránku je mi to zcela jedno, pokud se mi ale něco nelíbí je přeprodávání databází udajů a tel čísel, to bych postihoval no ale nebudu to dál rozebírat jinak se to tady zvrhne v buh ví co.

  2. Marek1 (neregistrovaný)

    Jesteze volam z lumie a ne z deravyho androidu, NSA ma smulu :-)

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *