Domů » Články » Novinky z Windows Phone 8.1 SDK pod lupou: Odstraní Microsoft integraci sociálních sítí?

Novinky z Windows Phone 8.1 SDK pod lupou: Odstraní Microsoft integraci sociálních sítí?

Jaké funkce Microsoft přidá do systému Windows Phone 8.1 a jaké naopak ubere? Podívejme se blíže na potvrzené úniky z SDK.

Microsoft tento týden poskytl vybraným vývojářům novou sadu vývojářských nástrojů k nadcházející verzi systému Windows Phone 8.1, přičemž několik okamžiků po té se začaly na internetu objevovat novinky, které budou v nové verzi systému obsaženy. Jejich přehled jsme vám přinesli v několikrát aktualizovaném článku, nyní se podíváme na některé novinky podrobněji.

Integrace sociálních sítí

Podle prvních informací z uniklého SDK Microsoft odstranil ze systému Windows Phone veškeré propojení se sociálními sítěmi. To samozřejmě vzbudilo vlnu nevole mezi fanoušky a není se čemu divit, provázání Facebooku v hubu lidé, v kalendáři, v prohlížeči fotografií nebo v možnostech sdílení bylo hlavním tahákem Windows Phone. Nevěříme však, že by se Microsoft vydal až tak násilnou cestou, spíše se dá předpokládat, že propojení se sociálními sítěmi bude řešeno na úrovni Microsoft Account, podobně jako na Outlook.com nebo v systému Windows 8.1.

  

O synchronizaci kontaktů bychom tak přijít neměli, otázkou je, jak Microsoft vyřeší synchronizaci například Facebook kalendáře nebo přístup k novinkám vašich kontaktů. Podle zdroje @AngelWZR má přijít nová aplikace Facebook Blue, která má být zakořeněna do systému; jaké možnosti a jak hlubokou integraci do systému jí dovolí nové API, prozatím neznáme. Sdílení na Facebook a na ostatní sociální sítě bude řešeno skrze aplikace, jejich zástupci se budou objevovat v menu pro sdílení.

Paradoxně v novém SDK nebyla nalezena ani přímá podpora úložiště OneDrive v prohlížeči obrázků, jen zástupce OneDrive aplikace. Předpokládáme, že podobně bude řešen i přístup k fotografiím na sociálních sítích a to rovněž skrze aplikaci. Doufejme tedy, že nepřijdeme o žádnou stěžejní funkci v této oblasti a že pohodlný přístup k novinkám a fotografiím bude zachován.

  

Zobrazení lišty s navigačními tlačítky přímo na displeji

Stejně jako umožňuje iOS od Apple nechat si zobrazit na displeji zařízení tlačítko, nahrazující home button, nebo Google Android s možností zobrazit na displeji virtuální tlačítka, přijde obdobná funkce i ve Windows Phone 8.1, kde bude možné aktivovat na dispeji spodní lištu se všemi třemi navigačními tlačítky – zpět, domů a hledání. Tato lišta bude konfigurovatelná, v nastavení bude možné změnit její barvu (vždy tmavá, stejná jako barva pozadí, stejná jako systémová barva) a automatické skrývání. Navigační lištu bude možné voliteně zobrazovat a schovávat gestem tažení prstu. Podle dřívějších spekulací je možné, že navigační klávesy zobrazené přímo na displeji budou v budoucnu jedinou možností ovládání, neboť Microsoft údajně upustí od požadavku hardwarových kláves u nových modelů.

   

Kalendář

Vestavěný kalendář byl velkou slabinou systému Windows Phone, který nebyl od začátku upraven. Dokonce od původní verze obsahuje bug při přidávání úkolu, který zapříčiňuje, že všechny vaše kalendáře ve výběru mají systémovou barvu a nikoliv zvolenou barvu jednotlivých kalendářů. Aktualizovaná verze nabídne kromě stávajícího denního a měsíčního pohledu nově týdenní a roční pohled. V týdenním pohledu budou na jedné obrazovce k vidění až čtyři položky pro každý den a také teplotní předpověď počasí pro nejbližší dny. Také se vrátila nativní podpora pro Google Calendar s podporou pro více kalendářů a synchronizace Google kontaktů.   

      

Internet Explorer 11

Spousty změn se dočkáme ve vestavěném internetovém prohlížeči Internet Explorer. Kromě podpory WebGl a videa v HTML5 přijde s možností nahrávat soubory přímo ze samotného prohlížeče nebo stahovat soubory z internetu skrze File picker and saver. Nahrávaný soubor bude možné vybrat z paměti telefonu nebo se přeponout do režimu fotoaparátu a nahrát přímo pořízený snímek. K jakým souborům v telefonu bude mít File picker and saver přístup nevíme, nicméně podle tweetu uživatele @AngelWZR se možná dočkáme vestavěného průzkumníka souborů.

  

Stahovat bude možné veškeré podporované typy souborů, včetně mp3 a souborů office. Oproti současné verzi Internet Exploreru bude zřejmě ostraněn přepínač jednotlivých otevřených stránek, který bude v nové verzi realizován prostřednictvím systémového multitaskingu; jednotlivé záložky prohlížeče se tedy budou chovat jako samostatné procesy. Internet Explorer 11 bude nově umět ukládat hesla, z uniklého SDK ale nevyplývá, zdali půjdou synchronizovat s Internet Explorerem pro PC.

   

   

Podpora VPN

Tato funkce chyběla všem uživatelům, kteří se chtěli skrze svůj mobilní telefon připojit k vnitropodnikové intranetové síti. Nově je tato funkce přidána nativně do nastavení telefonu, podporuje několik protokolů VPN, a bude zřejmě možné vytvořit profily pro několik VPN a přepínat se mezi nimi. V nastavení bude možné zakázat připojení k VPN skrze mobilní data pro realizaci spojení pouze skrze Wi-Fi, také lze toto připojení zakázat při využívání roamingu.

   

Novinky v multitaskingu

Aplikace nově nepůjde zavírat stisknutím šipky zpět, tento krok aplikace pouze po vzoru Windows 8.1 uspí na pozadí a bude tak moci být znovu probuzena na místě, kde jste ji opustili. K zavírání aplikací bude sloužit nabídka multitaskingu, která od GDR3 nabízí křížek k zavření aplikace. Tato funkce zůstane zřejmě zachována a navíc bude rozšířena o možnost zavřít aplikaci v této nabídce tažením prstu shora dolů. Kromě aplikací a her se v režimu multitaskingu budou zobrazovat veškeré otevřené panely s otevřenými internetovými stránkami v Internet Exploreru, který o tuto nabídku přišel. Naopak příjemná novinka přijde díky funkci Bing Smart Search, kdy bude možné pro fullscreen aplikace (typicky hry) nastavit, aby se po obvykle nedobrovolném stisku tlačítka pro hledání neotevřel Bing. Ten bude v tomto případě nutné vyvolat dvojstiskem tlačítka pro hledání. 

 

Toto je pouze zlomek funkcí, které systém Windows Phone 8.1 přinese, bohužel o ostatních máme jen povrchní informace. Musíme ale také upozornit na to, že se nejedná o finální SDK a některé věci mohou být ve verzi RTM doplněny nebo změněny. Tak jako tak se můžeme těšit na velkou porci novinek, doufejme, že veškerá pozitiva nezhatí prozatím nejvíce kontroverzní změna – odstranění přímé integrace sociálních sítí. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

28 komentářů

 1. Podle některých zdrojů to vypadá, že sociální aplikace získají přístup pomocí API přímo do hubu Lidé. Což by mohlo být zajímavé a hlavně by to umožnilo přístup mnohem širšího portfolia aplikací.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Presne napisane.

  • Jakub Karásek

   Otázka je, jak moc bude People hub otevřený. Podle tohoto [odkaz] zdroje například bude sdílení realizováno tak, že si vyberete, který soubor sdílet, vyberete si aplikaci, která sdílení obstará, načež budete do aplikace přepnuti a obstaráte potřebné kroky v ní. Tudíž se o plné integraci do systému nedá hovořit. Podobně to bude patrně i v hubu obrázky, kde budou pouze odkazy na aplikace. No, uvidíme jak to nakonec bude

  • Martin II (neregistrovaný)

   Jakub Karásek: Sucasny sposob integracie bol z nudze cnost a naozaj sa takto neda pokracovat.

   1. Ak by to bolo nadalej natvrdo v OS tak znamena ze tu integraciu musia urobit programatori MS.

   2. Dostanu od prevadzkovatela socialnej siete dokumentaciu aby to mahli integrovat?

   3. Rozhodnem sa nieco vytvorit a chcem integrovat, bude sa MS zo mnou bavit? Budem musiet cakat kedy vydaju novy upgrade WP aby som cakal ci mi to bude fungovat? Ak nebude fungovat, co teraz?

   4. Socialna siet sa rozhodne nieco zmenit. Fajn, MS musi upgradnut WP. Musi prebehnut niekolko mesacny test cez operatorov celeho sveta. Fakujem pekne…

   …a mohol by som pokracovat.

   Taku integraciu aku MS urobil mohol urobit len s najznamejsimi socialnymi sietami a mohli sa modlit aby facebook alebo twitter nieco nezmenil.

   Princip aky pouzil MS pre integraciu zdielania (a podobne asi urobi aj integraciu socialnych sieti) je najlepsi mozny ale je dolezite ake nastroje/API da na realizaciu integracie a samozrejme ako to naprogramuju samotni programatori aplikacii.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Majom tam byt „Dakujem pekne…“ samozrejme

  • Jakub Karásek

   V případě změn na sociální síti by integrace fungovala nadále, pouze beze změn a bez nových funkcí. Tato změna je podle mě způsobena hlavně tím, že Facebook žije z reklamy, která do systému zaintegrována být nemůže. Vzhledem k tomu, že provoz Facebooku na telefonech překonal přístup z počítačů, unikají tak FB velké peníze. Pokud všechny funkce FB převezme aplikace a v systému budou zaintegrováni pouze její zástupci, určitě se do aplikace jednoho dne reklama dostane

  • Martin II (neregistrovaný)

   Jakub Karásek: Zmeny mozu byt aj take ze integracia sa stane nefunkcnou. Zaviselo by to len od danej socialnej siete a MS by nemohol nic zmenit az do najblizsieho upgrade WP(a to moze trvat niekolko mesiacov). Updatovat aplikaciu je ovala je dnoduchsie a pruznejsie.

   Sucasne technicke a organizacne (upgrade OS) riesenie je neudrzatelne a potreba reklamy pre FB je nepodstatny argument.

  • Jakub Karásek

   Upřímně, neznám podrobnosti fungování současné integrace, ale nemyslím si, že data ze sociálních sítí zpracovává Microsoft přímo, řekl bych, že jsou „ceděna“ přes nějaký server, který právě na změny reaguje. Alespoň tak soudím podle věčně fungujícího/nefungujícího chatu, který na FB funguje neustále a na WP má potíže. Stejně tak komentáře ve vláknech se jistou formou zobrazují, aniž by byl systém na jejich podporu připraven. Za ta léta co je WP na světe byla na FB provedena řada změn a na Lumii 800, kterou mám rovněž doma, všechno stále funguje a aktualizována nebyla již rok.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Jakub Karásek: Technicky to moze tak fungovat ale stale to neriesi ze akakolvek zmena na strane telefonu WP vyzaduje upgrade OS. Navyse ak musia prevadzkovat vlastny server tak je to navyse neekonomicke riesenie. Robit a platit za nieco cu uz robia server Facebooku, twiteru a dalsich mi pripada ako velmi dobry dokaz preco sucasne riesenie je technicky (a teraz aj ekonomicky) nie velmi dobre.

 2. tom (neregistrovaný)

  Nemám účet na žádné sociální síti, a ani o tom neuvažuji. Tudíž, čím méně viditelných zmínek a odkazů na takové sítě ve WP, tím pro mne lépe.

  • Daniel Stiegler

   To jste jeden z mála… Windows Phone už od samého začátku měli poměrně slušnou konektivitu na sociální sítě (byla a je to jejich přednost) a proto je mi divné, že někdo jako vy (bez urážky), kdo nezastává ideu sociálních sítí vlastní zařízení Windows Phone.

  • Jakub (neregistrovaný)

   K tomu vás nikdo nenutí. Pro ostatní je to bonus. Jinak všimli jste si, že už nokia není zelená :)

  • Opravdu nechápu, proč by člověk nevyužívající sociální sítě nemohl používat WP zařízení. Těch důvodů, proč nemít WP zařízení je celá řada, ale zrovna tento mezi nimi není si myslím…

  • Tomáš (neregistrovaný)

   Větší kravinu jsem už dlouho nečetl. Co má společného záliba v sociálních sítí s WP?

  • batmanik (neregistrovaný)

   Pan Daniel. Chcel by som Vas poprosit, precitajte si po sebe svoj prispevok, potom sa zamyslite, a ak nasledne nepoziadate admina o jeho zmazanie, ste bohuzial beznadejny pripad. Urobte pre seba nieco, dajte tu piiiiiitchovinu zmazat a stante sa lepsim clovekom…

  • tom (neregistrovaný)

   WP vlastním z důvodu, že jsem byl předpojatý proti společnosti Google, ač mi nic neudělala a WP je můj první chytrý telefon. Nakonec jsem zjistil, že jsem se hluboce zmýlil a nyní považuju Android (po jeho několikatýdenním vyzkoušení) za podstatně vhodnější OS. Myslel jsem si i to, že WP a produkty MS budou provázány mnohem lépe.

 3. Jan (neregistrovaný)

  No som zvedavy. Sposob akym su socialne siete integrovane v systeme je u mna asi jediny racionalny dovod pre ktory som zvolil WP a zrusit to by u mna len potvrdilo, ze MS ten system vlastne predavat nechce. Som zvedavy, ako to budu riesit.

 4. vin (neregistrovaný)

  čemu moc nerozumím jsou ty záložky IE v rámci multitaskingu. k čemu to je dobrý? naopak mi to přijde jako blbost, abych mezi aplikacemi hledal záložky prohlížeče. To se mi ty záložky pak automaticky zavřou, až budou poslední (osmý) v pořadí multitaskingu? nechápu smysl…

 5. Podľa mňa ide o to, aby bol hub Ľudia stále aktualizovaný, keď napr. Facebook niečo zmení, príde nejaká nová funkcia atď. Ja som kedysi na FB chodil výlučne cez hub, avšak keď sa ľudia začali viac checkovať na rôznych miestach, FB pridal nálady a podobne, stal sa hub naozaj iba veľmi základným spôsobom prezerania FB. A toto má asi nová filozofia zmeniť. Nakoniec, už od úplne prvých zmienok o WP8.1 sa vyhlasovalo, že prinesie aj „deeper social integration“. Doterajšie informácie svedčia skôr o opaku, preto si myslím, že to bude celé trochu inak. Facebook beta nie je zlá, no od dokonalosti má ďaleko…

  • to sa hovorilo o skype a ten integrovany v systeme nie je vobec..

   maximalne prida kontakty do hubu

  • Akože nie je? Veď priamo z karty kontaktu volám na Skype.

  • A to ti pripada ako integracia?

   Ja si to vysvetlim tak,ze ked niekto vola, tak ZIADEN SKYPE APP sa nemusi otvarat 5sec ale rovno mi zdvihne hovor.. a to same, ked vytacam.. ked vytocim, ocavakam, ze aplikacia sa nezapne ale rovno zvoni..

  • No, je pravda, že sa najprv Skype zapne, ale je to tak minimálne zdržanie, že to nijak tragicky neberiem, je to určite rýchlejšie ako 5 sekúnd. Ale v zásade máš pravdu.

  • Jan (neregistrovaný)

   Skype na WP je samozrejme a pochopitelne integrovany dost biedne. Co vytaca mna je, ye ked mi niekto vola a mam skype na troch zariadeniach, najskor zvoni ipad v tesnom zavese za nim je desktop a asi po 5 sekundach aj WP.

  • Miroslav Havlíček

   To mi taky vadí, budiž nám aspoň útěchou, že na tom Skype dělá. Už vylepšili chat, lepší správa notifikací by měla přijít během několika týdnů/měsíců.

  • Práve nové API umožní aj aplikácii Skype hlbšiu integráciu do systému.

   Pomocou toho API bude môcť aj taký Viber, či WhatsApp komunikovať priamo cez messaging v systéme ako doteras SMS, MMS a facebook. Bolo by to určite super prínosom.

 6. rzbynek (neregistrovaný)

  Nevíte jak to vypada s podporou protokolu rsap? Stále čekám, že WP8 budou podporovat tento protokol, ale jestli to už nebude v teto aktualizaci budu asi nucený přejít pod android a samsung, který to začal podporovat, ale rád bych zůstal u Nokie :-).

 7. jarda (neregistrovaný)

  Me by zajimalo jestli predelaji prehravac audio. Je hroznej a neumi posouvat posuvnikem.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).