Cena:

Novinky z Microsoft Build: zapomeňte na win32 a UWP, všechno budou Windows aplikace

build

Včera byla zahájena virtuální obdoba vývojářské konference Build. Microsoft v rámci několika samostatných videopřednášek oznámil spoustu novinek pro vývojáře; běžní spotřebitelé pocítí jejich dopady až později.

build
Zdroj obrázku: Microsoft

Project Reunion

Asi největší oznámenou novinkou je Project Reunion, který definitivně sloučí vývoj aplikací pro systém Windows. Namísto klasických win32 titulů a univerzálních aplikací budou existovat jednoduše Windows aplikace s jednotnými API pro nové i existující aplikace, díky tomu budou moci všechny aplikace využívat nejnovějších funkcí operačního systému. V rámci projektu Reunion budou moci vývojáři přidat do win32 aplikací Fluent Desing nebo je zkompilovat tak, aby fungovaly i na plaftormě ARM64.

Zapomeňte na univerzální a win32 aplikace, odteď se bude jednat jednoduše o „Windows Apps“

Běžní uživatelé by neměli rozdíl mezi win32 a UWP aplikací pocítit, důležité je, že zůstane zachována kompatibilita i se staršími verzemi Windows 10. Project Reunion navíc není vázán na žádnou verzi Windows, tudíž vývojáři mohou začít upravovat své aplikace již nyní.

Linuxové aplikace s grafickým prostředím

Kromě Windows aplikací bude možné v „desítkách“ používat i linuxové aplikace, a to včetně jejich grafického rozhraní. Microsoft totiž přechází na linuxový subsystém druhé generace, který je nejen rychlejší, ale práce s ním má být o poznání snadnější. Díky podpoře akcelerované grafiky bude možné na Windows spouštět nejen textové terminálové programy, ale i aplikace s grafickým rozhraním. Instalace bude probíhat přímo z příkazového řádku podobně jako na Linuxu.

linux

Microsoft zatím neoznámil, kdy tato funkce do Windows dorazí, pravděpodobně už brzy ji budou moci testovat Insideři.

Novinky pro Microsoft Edge

Vylepšovat se bude i internetový prohlížeč Microsoft Edge, který většina uživatelů dostane automaticky s velkou květnovou aktualizací příští týden, avšak již od ledna je ke stažení na webových stránkách Microsoftu.

Mezi nové funkce bude například integrace služby Pinterest do kolekcí. Uložené obrázky, texty a odkazy z celého webu bude možné jedním kliknutím přenést do Pinterestu.

collections

K dispozici také bude nové vyhledávání v postranním panelu, aniž by bylo nutné otvírat novou kartu a opouštět aktuálně otevřený obsah.

Prohlížeč se také dočká podpory prvku WebView2 založeném na Chromiu. Zajímavé je, že tato komponenta nebude omezena pouze na vykreslování webového obsahu, ale brzy ji zřejmě Microsoft použije i u vlastních aplikací.

Novinky v Microsoft Edge by měly dorazit už příští týden, nejprve však pouze pro testování v rámci Insider programu.

Windows 10 dostane funkce z Windows 10X

Microsoft také v jedné z přednášek částečně naznačil budoucnost systému Windows 10X. Ten byl původně určen pro zařízení s ohebným displejem, avšak nakonec se jej primárně dočkáme u klasických notebooků. Na nich bude Windows 10X žít po boku Windows 10, takže uživatel bude mít zřejmě na výběr – buď zvolí klasická Windows 10 se všemi jejich funkcemi, nebo nový, moderní, odlehčený a více zabezpečený systém.

windows 10x laptop 1

Microsoft má v plánu přinést některé prvky z Windows 10X i do klasických Windows, avšak detaily zatím neznáme. Pravděpodobně se bude jednat o část grafického rozhraní, aby oba systémy vypadaly stejně, rychlejší aktualizace systému a možnost spouštět win32 programy v izolovaných kontejnerech. Microsoft ale v tomto příliš sdílný nebyl, více se dozvíme později v letošním roce. Jelikož však podzimní aktualizace Windows bude stejně jako loni pouze servisní balíček, bude příští přísun nových „velkých“ funkcí plánovaný nejdříve na příští jaro.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.