Novinky v Google Search a Google Now: Pro Čechy zatím nic zajímavého

Google na svém I/O 2013 představil i žhavé novinky ve službách Search a Now. Z prvotního nadšení můžeme v klidu vychladnout, protože, jak už to tak bývá zvykem, naše malá republika a velmi specifický jazyk stojí zase lehce mimo. Česky se dodnes nenaučila ani Siri od Applu, takže není žádným překvapením, že Google Voice Search nám zatím také moc neporozumí. V angličtině a dalších jazycích ale dle prezentace na keynote funguje perfektně a na telefon, tablet nebo notebook lze mluvit tak, jak jste zvyklí, netřeba učit se nepříjemnou strojovou mluvu. A v čem konkrétně novinky spočívají?

Google Voice Search pro Chrome a Chrome OS byl povýšen na „beztlačítkové“ uživatelské prostředí. Váš počítač vás poslouchá a ve chvíli, kdy vyslovíte „OK, Google…“ je připraven s vámi komunikovat. Stačí vyslovit otázku nebo příkaz a Google Knowledge Graph zařídí zbytek. Zjevně je už dostatečně inteligentní, aby vrátil zpět ty správné odpovědi, nebo vykonal požadované akce.

Vyhledávání se dočkalo výrazné personalizace. Na keynote byla prezentována příkazy „Send an email to Katie“, „Show me my photos from New York last year.“ a dalšími velmi specifickými. Ve všech případech Google ani na chvíli nezaváhal. Velmi působivé.

Vše samozřejmě závisí na tom, jaká data Google poskytnete, od toho se budou výsledky vyhledávání odvíjet. Pokud ale fungujete převážně na Google službách, můžete se těšit na vysokou relevanci výsledků. Pokud si budete chtít inteligentnější vyhledávání užít i na smartphonu nebo tabletu, nezbyde vám než se spolehnout na dnes už „historické“ tlačitkové ovládání. Neustále naslouchání by už tak mrzkou výdrž současných smartphonů srazilo na kolena definitivně.

Google Now se po aktualizaci dočká nových karet. Mimo jiné vás upozorní na nové knihy, songy a videa. U nás bohužel zatím k ničemu, protože tento obsah nelze v českém Google Play koupit a doporučení bude fungovat logicky na základě vašeho vyhledávání. Zajímavější budou karty týkající se hromadné dopravy, odesílání e-mailů a nebo třeba hlasového zadávání připomínek. Stačí říct Googlu, aby vám něco připomněl a on vám rovnou nabídne možnost přidat i datum a čas.

Google Search a Now se tak po aktulizaci dostanou na úroveň Siri od Applu, možná ještě o nějaký ten krok před ní. Uvidíme, jak budou novinky fungovat v praxi. Škoda jen, že si je neužijeme v češtině. Například naši sousedé v Polsku dnes tuto možnost dostali. Nezbývá, než jim závidět a čekat.

Autor článku
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku