Domů » Bleskovky » Nově zveřejněné patenty Microsoftu: Změna velikosti obsahu na displeji podle vzdálenosti očí a virtuální touchpad

Nově zveřejněné patenty Microsoftu: Změna velikosti obsahu na displeji podle vzdálenosti očí a virtuální touchpad

Americký patentový úřad zveřejnil dvojici patentů Microsoftu, které mohou brzy najít uplatnění v mobilních technologiích. První z nich se týká zobrazeného obsahu na malých displejích mobilních telefonů, který by se mohl dynamicky měnit podle vzdálenosti očí uživatele.

 

Tato funkce by byla zajišťována pohybovými senzory, případně předním fotoaparátem telefonu; uplatnění by mohla najít například při prohlížení obrázků nebo map, které by se na základě vzdálenosti hlavy uživatele od displeje zařízení automaticky přibližovaly nebo oddalovaly. Poplatkům za licenci tohoto patentu se zřejmě nevyhne Amazon, jehož první smartphone má nabídnout nové uživatelské prostředí, které vytváří 3D efekt právě na základě snímání polohy hlavy uživatele.

 

Druhý zveřejněný patent Microsoftu má na dotykový displej zařízení přenést funkci touchpadu, přecijen kurzor je v mnoha operacích mnohem přesnější než přímý dotyk displeje. U zařízení, které fyzickým touchpadem nebo možností připojit myš nedisponují (nebo aktuálně není možná) má být možné otevřít přímo na displeji zařízení malé okno s virtuálním touchpadem, skrze nějž se bude ovládat kurzor klasicky, jako při používání běžného touchpadu.

Samozřejmě se jedná pouze o patenty, které nemusí najít reálné uplatnění, nicméně máme alespoň možnost nahlédnout, nad čím Microsoft v minulosti přemýšlel a na čem může v budoucnu vydělávat, ať už na vlastních nebo konkurenčních zařízeních.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

  1. alda (neregistrovaný)

    Ten první patent by mohl najít využití u toho chystaného telefonu s 3d prostředím o kterém se spekuluje.

  2. S tím virtuálním touchpadem počítají jen do Win XP? :-)

  3. Taky jsem při koukání na ten sketch zavzpomínal na XP :-D patrně si to patentovali už tehdy.. jen se to teďka dostalo na veřejnost

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).