TOPlist

Nové zbraně od Intelu: první 5GHz procesor do ultrabooků a 5G modem pro počítače

intel

Veletrh Computex se letos odehrává pouze virtuálně, to však neznamená, že nemůže přinést zajímavé novinky. Intel například přišel s novým ultrabookovým procesorem, o kterém tvrdí, že jako vůbec první na světě překonal hranici 5 GHz.

Ultrabookový Intel Core i7 s taktem 5 GHz

Čerstvá novinka v rodině „účkových“ procesorů nese označení i7-1195G7 a stojí na vrcholu aktuální ultrabookové nabídky Intelu. Procesor obsahuje 4 jádra (8 vláken) se základním taktem 2,9 GHz, ovšem díky technologii Turbo Boost 3.0 lze takt navýšit až na rekordních 5 GHz. Tento milník Intel překonal teprve před třemi lety u stolních PC, předloni u notebooků a nyní se jej dočkáváme i u úsporných procesorů do ultrabooků.

O grafické operace se stará Intel Iris X Graphics s 96 výpočetními jednotkami, která má v některých scénářích nabízet až 2,7x vyšší výkon než konkurenční AMD Ryzen 7 5800U. Novinka od Intelu také podporuje nejnovější standardy Wi-Fi 6/6E.

Ještě výkonnější Core i5

Intel také představil nový procesor Core i5-1155G7, který disponuje čtyřmi procesorovými jádry se základním taktem 2,5 GHz s možností přetaktování až na 4,5 GHz. Nechybí grafika Intel Iris X Graphics s 80 grafickými jednotkami a podpora Wi-Fi 6/6E.

Intel Core 2

5G modem od MediaTeku

Další novinkou od Intelu je vůbec první 5G modem do patice M.2. Jmenuje se Intel 5G Solution 5000, přestože technologii dodala společnost MediaTek. Intel totiž nebyl ve vývoji vlastních 5G modemů příliš úspěšný a nakonec svoji modemovou divizi prodal Applu.

Intel 5G Solution 5000

Intel 5G Solution 5000 podporuje 5G sítě v pásmech sub-6GHz, a to s maximální rychlostí stahování 4,7 Gbps, připojíte se ale i k 4G a 3G sítím. Součástí modemu je integrovaná eSIM. S modemem si poradí platformy Windows, Chrome OS i Linux, v prvních počítačích by se měl objevit už v letošním roce, a sice v zařízeních od značek ASUS, Acer nebo HP.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku