Nové testovací sestavení Windows 11 proměňuje oblíbené systémové aplikace

Windows 11 5 1

Microsoft v noci na dnešek vydal nové testovací sestavení Windows 11, nese číselné označení 22000.132 a Insideři si jej mohou stáhnout z kanálů Dev a Beta. Přestože systém by měl být hotov v horizontu několika příštích měsíců, Microsoft do něj na poslední chvíli přidává některé novinky.

Systémové aplikace v novém kabátě

Největší novinkou tohoto sestavení je omlazení systémových aplikací, konkrétně Výstřižků, Kalkulačky, Pošty a Kalendáře.

Ve Windows 10 byla funkce Výstřižky duplikována, a to jak stejnojmennou aplikací, tak systémovou funkcí Výstřižek obrazovky. V „jedenáctkách“ se už budeme setkávat pouze s Výstřižky, kterým dal Microsoft novější podobu a přidal do nich možnost měnit tvar výstřižku (obdélník, volný tvar, celá obrazovka) během jeho tvorby.

SnippingOverlay

Výstřižky lze nově vyvolat klávesovou zkratkou Win + Shift + S a přepnout aplikaci do tmavého rozhraní.

Tmavé rozhraní mimochodem podporuje i aplikace Kalkulačka, která se rovněž dočkala grafického omlazení, zejména zaoblení všech tlačítek. I když aplikace vypadá po funkční stránce stejně jako její předchůdce, ve skutečnosti se jedná o zcela novou aplikaci přepsanou do jazyka C#, aby ji mohlo v rámci GitHubu vylepšovat co nejvíce lidí.

CalculatorStandard

Posledními aplikacemi, které se dočkaly modernějšího kabátku, jsou Pošta a Kalendář, nutno však podotknout, že kromě několika zaoblení mnoho inovací nevidíme.

Součástí tohoto sestavení je také integrovaná aplikace Teams; ta byla dosud dostupná pouze pro Insidery v Dev kanále, nyní se dostala i do betaverze. Microsoft tradičně opravil některé chyby, ovšem seznam těch známých je ještě obludně dlouhý. Do vydání ostré verze tak má Microsoft rozhodně co dělat.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku