Domů » Články » Nové testovací sestavení Windows 10 je tu. Přináší spoustu užitečných drobností

Nové testovací sestavení Windows 10 je tu. Přináší spoustu užitečných drobností

Microsoft v tomto týdnu vydal nové testovací sestavení Windows 10 s číslem 18298. Obsahuje několik novinek do příští velké aktualizace, která vyjde na jaře. Pojďme se podívat, na co se můžeme těšit.

Konsolidace přihlašovacích možností

Systém Windows 10 nabízí velmi široké možnosti přihlášení, jejich nastavení je však poměrně roztahané a nepřehledné. Na jaře se všechny přihlašovací varianty smrsknou tak, aby byly jasně patrné na první pohled.

Novinky v Průzkumníku

Průzkumník souborů dostane lehce inovovanou ikonu jedno drobné vylepšení – soubory stažené z internetu bude pro snadnější dohledání řadit ve výchozím stavu podle pořadí stažení a nikoliv podle názvu.

Ještě rychlejší psaní

Microsoft také pracuje na zlepšení našeptávače slov v softwarové klávesnici. U každého uživatele bude dynamicky sledovat, jak na klávesnici píše a u kterých písmen nejčastěji „přetahuje“ do sousedních kláves. Z toho pak vytvoří vlastní akční oblasti jednotlivých kláves, které se nemusí shodovat s jejich vyhrazeným prostorem. Vypadat to může nějak takto:

Novinky v Poznámkovém bloku

Počínaje novým sestavením Microsoft používá u Poznámkového bloku výchozí kódování UTF-8 bez Byte Order mark, které je zpětně kompatibilní s ASCII a poskytuje lepší interoperabilitu napříč webem. Vybrané kódování se nově zobrazuje v pravém dolním rohu aplikace.

V záhlaví dokumentu se nově objevuje před jeho názvem hvězdička, pokud obsahuje změny, které ještě nebyly uloženy. Přímo z Poznámkového bloku lze odeslat zpětnou vazbu.

Poznámkový blok také umí nově ukládat soubory s cestou delší než 260 znaků a pracuje s novými klávesovými zkratkami:

 • Ctrl + Shift + N pro otevření nového okna
 • Ctrl + Shift + S pro uložení jako
 • Ctrl + Shift + N pro zavření aktuálního okna

Novinky v Herním panelu

Do Herního panelu se dostala galerie, odkud je možné prohlížet pořízené screenshoty a videa ze hry, aniž by bylo nutné ji opustit. Odtud lze také přímo sdílet oblíbené screenshoty rovnou na Twitter. Na tuto novinku navíc není nutné čekat do jara, její aktualizace probíhá již nyní přes Microsoft Store.

Ostatní novinky

Nově bude možné odepnout z nabídky Start nejen samostatné dlaždice, ale rovnou celé jejich skupiny.

Spousta novinek se odehrála ve funkcích usnadnění přístupu, zejména u předčítače a při volbách kurzorů, které mohou být jasnější a větší.

Měnit se také bude vzhled instalačního dialogu při instalaci z ISO souboru.

Jakmile potřebuje počítač provést restart kvůli nainstalované aktualizaci, objeví se v systémové liště u hodin oranžový indikátor.

Spousty oprav a vylepšení se dočkala aplikace Skica na obrazovce.

Známé chyby

Pochopitelně ani tentokráte se update neobešel bez chyb, z těch známých Microsoft uvádí následující:

 • Pokud je zapnutá funkce statistiky, je zapotřebí vylepšit barvu hypertextových odkazů v poznámkách Stícky Notes při tmavém režimu
 • Při zobrazení využití diskového prostoru na dalších jednotkách dochází ke zhroucení Nastavení
 • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
 • V Nastavení inteligentního úložiště nelze odebírat předchozí verze systému
 • Při otevření nastavení řeči dojde k pádu Nastavení
 • Proces cmimanageworker.exe se může zaseknout a významněji vytěžovat CPU, což následně vede ke zpomalení zařízení. Řešením je restart
 • Spuštění her, které využívají BattlEye, skončí zelenou obrazovkou smrti
 • USB tiskárny se mohou v sekci Zařízení a tiskárny objevit dvakrát. Pomůže přeinstalace ovladačů tiskárny

Big Bug Bash

Microsoft také ve svém blogovém příspěvku oznámil, že se chystá další kolo hromadného vyhledávání chyb v testovacích sestaveních. Odstartováno bude 11. ledna a bude trvat 9 dní.

ISO ke stažení

Microsoft také po delší odmlce zveřejnil v programu Insider ISO soubor pro samostatnou instalaci, stáhnout si jej můžete z těchto stránek.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. A už to umí sprostý Esc a Back v těch jejich super moderních aplikacích?

  • M (neregistrovaný)

   V ktorych konkretne? Vieme, ze si zvyknuty nato, ze apple len kopiruje vsetko a neprinasa nic nove, to ale neznamena, ze ms musi tiez vsetko len kopirovat.

   • Např. fotky. Ne že by to byla použitelná aplikace.

   • Btw pindat o kopírování v základním ovládání, které ustanovovalo samotné MS je tedy drsný plk?

 2. Já se už normálně bojím dalších update. Však nic moc to ani nepřináší a testují to skoro „půl roků“ a potom to zase stáhnou :D

 3. Petr (neregistrovaný)

  Hromada nesmyslnych pi¢ovin a zakladni funkcnost je tragicka. Co zas s timto updatem doj3b0u?

 4. Nevidim jedinou doopravdy uzitecnou vec, kdyby radeji opravili to, co maji
  //Tray1 uz vidim jak sem zas prijdes a pripitomele se zeptas co, tak si radsi rovnou dej

 5. astromedia (neregistrovaný)

  „skončí zelenou obrazovkou smrti“ … nebyvala drive modra? :D

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *