Cena:

Nové televize od Samsungu vypadají skvěle. Lákají na nové technologie i bezrámečkový design

Samsung právě na online eventu odhalil své televizní portfolio pro letošní rok. Tvoří ho řady Neo QLED a Micro LED. Na český trh budou novinky uváděny postupně od března 2021, doporučená maloobchodní cena jednotlivých modelů zatím nebyla stanovena.

Samsung v nových vlajkových televizích 8K (QN900A) a 4K (QN90A) představil zbrusu novou zobrazovací technologii Neo QLED. O spolehlivou práci obrazovky se stará technologie Quantum Matrix a výkonný obrazový procesor Neo Quantum Processor, který je přímo optimalizovaný pro tento typ televize.

Diody Quantum Mini LED dosahují jen 1/40 výšky běžné LED diody. Místo obvyklé technologie, kdy se světlo rozptyluje čočkou a každá dioda je připevněná samostatně, využívá systém Quantum Mini LED tenkých mikrovrstev pro větší počet diod současně.

Neo QLED 8K 3
Řada Samsung Neo QLED (2021)

Technologie Quantum Matrix následně umožňuje jejich samostatné ovládání, takže nedochází k přezáření a obraz by měl zcela odpovídat záměru filmových tvůrců. Technologie Neo QLED umožňuje ovládat jas v 12bitové hloubce v 4096 krocích, čímž se rozšiřuje oblast mezi nejtmavším a nejsvětlejším bodem.

Další zajímavou součástí celého systému je výkonný obrazový procesor Neo Quantum Processor s výjimečnými schopnostmi upscalingu (převod obrazu do vyššího rozlišení). Procesor využívá 16 odlišných neuronových sítí s umělou inteligencí, vesměs specializovaných na upscaling a hluboké strojové učení, a bez ohledu na kvalitu zdroje tak dokáže obraz konvertovat do rozlišení 4K nebo 8K.

Neo QLED: téměř bez rámečků

Modelová řada Samsung Neo QLED 8K pro rok 2021 využívá designovou koncepci Infinity One Design, tedy provedení prakticky bez rámečku, a z tiskových snímků novinka vypadá opravdu parádně. Velice příjemná je i tloušťka (podrobnosti o rozměrech aktuálně zjišťujeme a do článku je doplníme později).

Další předností je Slim One Connect box, tedy systém připínání kabelů na zadní stranu televize, takže kabely nijak neruší a snadněji se instalují. Nesmíme zapomenout ani na špičkové zvukové vlastnosti a funkce, například dynamickou technologii Object Tracking Sound (OTS) Pro, díky níž prostorový zvuk odpovídá pohybu objektů na obrazovce, nebo systém SpaceFit Sound, který analyzuje okolí televize a upraví zvuk na míru místnosti, v níž se přístroj nachází.

Osobní trenér ve vašem obýváku i novinky pro hráče

Nové modely Samsung Neo QLED 8K a 4K pro rok 2021 dále nabízejí řadu chytrých funkcí. Díky systému Samsung Health lze obývák proměnit v osobní tělocvičnu, dokonce i s trenérem v podobě nové aplikace Smart Trainer. Ta v reálném čase sleduje vaše cvičení a hlídá, zda vše děláte správně. Můžete se těšit na zpětnou vazbu týkající se vaší formy, výkonů i spálených kalorií. K dispozici jsou instruktážní videa i interaktivní trénink s hlasovým ovládáním prostřednictvím asistenční služby Bixby (samozřejmě v angličtině).

Neo QLED Samsung Health

Užijí si také náruživí hráči – pro ně jsou k dispozici hned dvě nové funkce. Super Ultrawide GameView umožňuje hrát nejen v tradičním širokoúhlém formátu 21:9, ale i s nevídaným poměrem stran 32:9. Druhou novinkou je Game Bar, tedy samostatná lišta, která hráčům umožňuje neustále sledovat a případně měnit klíčové aspekty hry (poměr stran, připojená sluchátka apod.).

Neo QLED Game Bar

Stranou nezůstanou ani milovníci videohovorů, pro něž je připravena aplikace Google Duo. V něm se přes telefon může do videokonference připojit až 32 lidí s libovolným operačním systémem, kameru lze jednoduše připojit přes USB port. Kamera navíc umí sledovat váš pohyb a zoomovat tak, abyste na obrazovce byli pořád stejně velcí a vždy zaostření.

Konečně Micro LED

V nové modelové řadě Micro LED Samsung tuto technologii poprvé nabízí v běžném televizním provedení. Představeny byly modely řady Micro LED s úhlopříčkou 110 a  99 palců (279 a 251 cm), menší verze budou k dispozici koncem roku. Všechny jsou vybaveny mikrometrovými LED diodami, díky nimž není zapotřebí podsvícení a barevné filtry známé z konvenčních LED obrazovek.

MICRO LED
Samsung Micro LED TV

Micro LED diody produkují vlastní světlo a díky tomu obraz vyniká špičkovým barevným podáním a jasem. Skládá se ze 24 milionů samostatně ovládaných diod. K přednostem patří i designové provedení Monolith s poměrem obrazovky k tělu v hodnotě přes 99 % – není vidět žádný rámeček, jen vynikající obraz.

MICRO LED 2
Samsung Micro LED TV

Kvůli této obří obrazovce Samsung vylepšil i inteligentní funkce systému Smart TV. K dispozici je například funkce 4Vue (Quad View), díky níž lze na obrazovce zobrazit až čtyři samostatné obrazy z různých zdrojů. K televizi lze připojit různá externí zařízení, což ocení například hráči – mohou si zobrazit jednotlivá okna nebo například různé pohledy na tutéž scénu.

Mohlo by vás zajímatOvladač nabijete světlem. Samsung s novými TV snižuje uhlíkovou stopu

Modely řady Micro LED jsou vybaveny technologií Majestic Sound s prostorovým provedením 5.1 a ani k tomu nepotřebují žádné externí reproduktory. Kdy budou produkty reálně dostupné v prodeji a jaká bude jejich cena, zatím nevíme. Dá se ale očekávat, že bude astronomická.

Autor článku
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.