Nové Snapdragony pro střední třídu jsou tu! Kde Qualcomm škrtal?

Qualcomm 4

Qualcomm patří v mobilních čipsetech mezi absolutní špičku. V loňském roce představil svou novou generaci nejvybavenějšího modelu 8 Gen 1, který už stihl aktualizovat do podoby 8+ Gen 1. Ve střední třídě se nicméně stále drží starší kousky s původními názvy, jako například Snapdragon 695. Tomu je však nyní konec – Qualcomm oficiálně představil dvojici s názvy 6 Gen 1 a 4 Gen 1, které jsou určeny pro střední, respektive nižší střední třídu.

Základem pro Snapdragon 6 Gen 1 je 8 jader, konkrétně 4 Cortex-A78 a 4 Cortex-A55, slibující nárůst výkonu až o 40 % oproti předchůdci. Grafika je pochopitelně Adreno, která by pro změnu měla být výkonnější o 35 %. Modem Snapdragon X62 5G podporuje rychlost až 2,5 Gb/s. Z fotoaparátů se můžeme těšit na podporu 48Mpx snímače, dvojice 25Mpx a 16Mpx, 13Mpx trojitého fotoaparátu, nebo 108Mpx bestie, samozřejmě s 4K záznamem v HDR. Konektivita je zajištěna skrze Bluetooth 5.2 i Wi-Fi 6E a velikost tranzistoru se zastavila na 4 nm.

snapdragon
Ilustrační obrázek

Méně vybavený Snapdragon 4 Gen 1, který je postavený na 6nm výrobním procesu, se také opírá o 8 jader, avšak rozložení je mírně odlišné: 2 jádra jsou Cortex-A78 a 6 jader Cortex-A55. Grafika je také Adreno, modem Snapdragon X51 5G podporuje rychlost až 2,9 Gb/s a z konektivity nechybí Bluetooth 5.2 ani Wi-Fi 5. Z fotoaparátů se můžeme těšit na 108Mpx, 32Mpx, duální 25Mpx a 13Mpx či opět na trojitý se 13 Mpx, bohužel bez podpory natáčení ve 4K.snapdragon 8 gen 1 reference design outdoorsNepřehlédněte

Snapdragon 8 Gen 2 výrazně zlepší efektivitu. Telefony díky němu vydrží déle

Kdy se nasazení novinek dočkáme? Zatímco méně vybavený model 4 Gen 1 budeme vídat v telefonech už od třetího kvartálu letošního roku, vybavenější 6 Gen 1 nalezneme nejdříve v telefonu od Motoroly v prvním kvartálu příštího roku.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku