Domů » Bleskovky » Nové sestavení Windows 10 pro Insidery mění hlavně prohlížeč Edge

Nové sestavení Windows 10 pro Insidery mění hlavně prohlížeč Edge

Microsoft po delší odmlce vydal nové sestavení Windows 10, které si mohou stáhnout účastníci Insider programu v kanálech Fast a Skip Ahead. Nový build nese číslo 17677 a vylepšuje hlavně internetový prohlížeč Microsoft Edge.

Edge se učí novým věcem

Microsoft se v něm rozhodl zpřehlednit veškeré prvky schovávající se pod třemi tečkami v pravém horním rohu. Položky jsou nové poskládány do tematických bloků, každý prvek má pro snazší orientaci vlastní ikonu, některé přiřazenou klávesovou zkratku.

Microsoft Edge také konečně přináší podporu „jump listů“, takže je možné podobně jako u konkurenčních prohlížečů nechat si pravým kliknutím na ikonu v hlavním panelu zobrazit často nebo naposledy otevřené stránky, a některé z nich připnout.

Funkce „Uložit karty bokem“, který slouží k uložení aktuálně otevřené relace pro pozdější použití, nově umožnuje organizovat jednotlivé skupiny záložek na základě jména.

V seznamu stažených souborů je nově možné kopírovat odkazy, popřípadě otevřít složku, ve kterém se daný soubor nachází. Opět nic, co bychom neznali z konkurenčních prohlížečů.

Je smutné, že všechny novinky vypsané výše se dostanou do Microsoft Edge až s příští velkou aktualizací systému, a nikoliv samostatnou aktualizací samotného prohlížeče.

Další drobnosti

Nové sestavení také vylepšuje funkci Předčítání (výběr obsahu k předčítání apod.), zlepšuje ladění jádra (přidání IPv6 do KDNET) a také pozměňuje používání paměti u uspaných univerzálních aplikací a jejich procesů zobrazovaných ve správci úloh; nově má využití paměti více reflektovat zvuky systému. Poslední novinkou je vylepšený ovladač třídy USB pro mobilní širokopásmové připojení, který se v tomto sestavení stává defaultním.

Známé chyby

Soupis novinek tradičně uzavíráme seznamem známých chyb, který by vás mohl od vynechání tohoto sestavení odradit. Rozhodně si tedy nové sestavení neinstalujte, pokud vám vadí:

 • Tmavé téma Průzkumníka souborů nemusí fungovat korektně
 • Vzdálená plocha na počítačích s více monitory může vést k zaseknutí procesu explorer.exe, popř. Microsoft Edge
 • U aplikací připnutých na hlavní panel se ztrácejí připnuté položky v jump listech
 • Rozšířená realita nefunguje korektně – domovská obrazovka občas zčerná, pohybové ovladače nejsou rozpoznány, apod.
 • Spoustu chyb také způsobuje kombinace funkce Sets a aplikací kancelářského balíku Offce

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

5 komentářů

 1. Spíš by měl MS vyřešit, jak synchronizovat záložky s konkurenčními prohlížeči, hlavně na mobilu.
  Dřív se záložky (oblíbené položky) ukládali jako samostatné soubory, takže se celkem snadno dali někam přehrát. Teď když potřebuji synchronizovat záložky mezi MS Edge v PC a Samsung Internet v mobilu, je to mision imposible.

 2. Ale základní standardy ho stále nenaučili, takže pokud se bude používat, tak to bude další IE, blokující funkce, které moderní prohlížeče dávno umí. [odkaz]

  Naštěstí nemá ani 2% uživatelů a lze tedy vývojáři webů ignorovat. [odkaz]

  • A ty jsi vývojář, nebo proč to „naštěstí“?

  • Ano, řeším problémy u několika tisíc klientů a tak 50 % problémů generuje IE, nově se objevují problémy s Edge, ale opravdu to skoro nikdo nepoužívá, tak je to zatím v klidu. Ale inovační čistá řešení nelze použít, třeba toto čistě CSS rozbalovací přístupné menu [odkaz] NELZE použít, protože Microsoft ve svých prohlížečích nepodporuje vlastnost Within [odkaz] a tak je to u mnoha dalších vlastností.

   CSS je mnohem dál, než lze dnes používat, protože MS.

  • Z byznysu okolo webů jsem vypadl před deseti lety, celý web limitovaly vrtochy IE. vrátil jsem se předloni, abych ještě chytil problémy s dožívajícím IE11, který selhává i na takových banalitách, jako jsou některé flex konstrukce a vidím, že s Edge budou stejné problémy :(. A to pořád mluvím jen o CSS, s JS je to ještě veselejší.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).