Domů » Články » Nové sestavení Windows 10 přináší záplavu novinek a odstraňuje funkci Sets (přehled)

Nové sestavení Windows 10 přináší záplavu novinek a odstraňuje funkci Sets (přehled)

Microsoft po několika odkladech způsobených nalezenými chybami vydal nové sestavení Windows 10 pro Insidery. Nese číslo 17704 a stále je dostupné pouze pro uživatele zapojené do rychlých kanálů Fast a Skip Ahead. Novinek je velká hromada, za tu největší však považujeme…

Ostranění Sets

Přestože název systému Windows historicky odkazuje na práci v oknech, funkce Sets měla tento způsob doplnit o otvírání jednotlivých relací v záložkách, podobně jako ve webovém prohlížeči. Microsoft tuto funkci dlouze vylepšoval, ale od začátku deklaroval, že se jí možná ve velké podzimní aktualizaci nedočkáme. A tak se také skutečně stane, Sets již nejsou součástí testovacích sestavení Windows, to ale neznamená, že je Microsoft hází do žita. Od Insiderů získal potřebné množství zpětné vazby a nyní si bude Sets vyvíjet na vlastním uzavřeném písečku. V budoucnu je však rozhodně navrátí.

Novinky v Microsoft Edge

Co by to bylo za nové sestavení, kdyby se nějakých vylepšení nedočkal prohlížeč Microsoft Edge. Ten například dostává novou ikonu s nápisem Beta, aby bylo patrné, že se jedná o testovací verzi.

Edge také přijímá další prvky Fluent Designu, panely mají například nový hloubkový efekt, který dává zvýraznit aktuálně zobrazené kartě.

Opět se přeskupovaly položky v menu pod třemi tečkami, to má být nově komplexnější, některé méně používané položky budou uschovány v podnabídkách.

Nové je nastavení výběru tlačítek napravo od adresního řádku či větší tlačítka pro otevření nového panelu či okna, což ocení majitelé tabletů.

Čím více prohlížeč dostává funkcí, tím více nabízí možností nastavení; pro přehlednost došlo k jeho roztřídění do čtyř podskupin.

V novém nastavení se nově ukrývají některé nabídky, například rozhodnutí, jak se chovat k automatický pouštěným videím, v nabídce bude úplné povolení, blokování nebo omezení. Pro tyto účely bude možné spravovat výjimky a oprávnění.

Poslední novinkou v Edge je nová ikona PDF souborů v případech, kdy je Edge jejich výchozí čtečkou.

Novinky ve Skype

Pár drobností přišlo i do aplikace Skype, nové je například:

 • rozložení prvků pro snadnější zobrazení kontaktů
 • plátno pro organizaci skupinových hovorů
 • jednodušší sdílení obrazovky
 • přizpůsobitelné motivy
 • vylepšená galerie médií, notifikační panel
 • vytváření výstřižků během hovoru
 • a pár drobností zlepšující kvalitu hovoru

Příjemnější sledování videí

Do systémového nastavení přibyla nová položka, která má vylepšovat viditelnost videí v případech, kdy je prostředí velmi jasně osvětleno. Tato funkce bude dostupná pouze u zařízení, která mají ve výbavě senzor okolního osvětlení, ručně zapnout nejde.

Instalace písem pro všechny uživatele

Nové fonty mohli dosud do počítačů s Windows instalovat pouze administrátoři, neboť se jednalo o systémovou změnu. V jarním updatu však byla instalace nových fontů přenesena na bedra nového Nastavení, a s ní byla nutnost býti administrátorem odebrána. Fonty si tak může nainstalovat každý, pouze však pro vlastní potřebu, a to buď z kontextové nabídky v průzkumníku souborů, nebo přímo z komprimované složky.

V tomto sestavení přibyla možnost instalace nového fontu pro všechny, jelikož se však jedná o systémovou změnu, je opět nutné administrátorské oprávnění.

Aplikace Font Maker

S písmy souvisí i aplikace Font Maker, která vám umožní vytvořit si vlastní sadu písem nakreslených stylusem. Prozatím je možná pouze anglická sada znaků. Aplikace je dostupná v obchodě aplikací.

Microsoft Font Maker
Cena: Zdarma

Kontextuální práce s textem

Novinkou je také kontextová nabídka při označeném textu v jakémkoliv XAML boxu; z ní bude možné text vyjmout/kopírovat/vložit, v textových editorech například měnit tloušťku, kurzívu, apod.

Energetický dopad běžících procesů

Na kartu Procesy ve správci úloh přibyly dva nové sloupce, které umí seřadit běžící úlohy podle energetického dopadu, což má pomoci uživatelům pochopit, které aplikace využívají výkon počítače plnými doušky, a které méně. Metrika bere v potaz energetickou náročnost CPU, GPU a disku.

Zlepšení zabezpečení

V Centru zabezpečení v sekci Ochrana proti virům a hrozbám je nově položka aktuální hrozby, která sdružuje potenciálně ohrožující události s možností jejich okamžitého vyřešení.

V nastavení ochrany bude nově možné veškerá podezřelá chování aplikací přímo blokovat. Pokud se nějaká aplikace pokusí dostat do chráněných složek (lze si je vybrat), dojde k jejímu přesunu do blokovaných. Pokud však budete chtít dodatečně přístup do konkrétních složek povolit, bude možné tento přístup udělit přímo ze seznamu naposledy blokovaných aplikací. Odsud také půjde aplikace přesouvat do „whitelistu“.

V systémovém nastavení, v sekci zabezpečení, půjde spravovat aktuálně spuštěné antivirové programy, brány firewall a ochrany webu třetích stran.

Do sekce Výkon a stav zařízení přibyla kontrola synchronizace systémového času.

Prohlížeč diagnostických dat

Od velké jarní aktualizace je součástí Windows prohlížeč diagnostických dat, včetně těch, která jsou zasílána Microsoftu k analýze. Microsoft nyní tento nástroj vpustil do svého obchodu aplikací, odkud si jej může stáhnout každý, i pokud má starší verzi Windows 10.

V prohlížeči dat lze dohledat úplné diagnostické informace, lze v nich vyhledávat, třídit podle kategorií, klíčových slov, apod.

Statistiky z virtuální klávesnice

Microsoft chce být transparentní i u uživatelů virtuální klávesnice, která sbírá data a poté je nechává vyhodnocovat umělou inteligencí a strojovým učením; díky tomu má být psaní na virtuální klávesnici přesnější a efektivnější. Uživatel nyní bude mít nově možnost seznámit se se statistikou, co vše na něj klávesnice „ví“; například kolikrát využil navržená slova, doplněná slova, opravy, apod.

Další drobnosti

Microsoft postupně vylepšuje nástroj předčítač, ten nyní dostal funkci QuickStart, která bude jakousi uživatelskou příručkou pro začínající uživatele.

V minulých sestaveních se v systému objevil nový integrovaný nástroj pro zaznamenávání screenshotů, který v podzimním updatu vytlačí miniaplikaci Výstřižky. Ta nově na svého nástupce upozorňuje přímo v okně.

Ve světě rozšířené reality lze nově využít položku rychlé akce, která umožní uživateli rychlý návrat na domovskou obrazovku, zobrazení hodin nebo spuštění záznamových nástrojů

Známé chyby

Microsoft v tomto sestavní opravil spousty chyb z minula, některé chyby však přetrvávají a objevují se nové. Zde je seznam těch přiznaných:

 • Tmavé schéma v Průzkumníkovi souborů se stále nemusí zobrazovat korektně
 • Po updatu na toto sestavení některé systémové prvky přijdou o průsvitné pozadí
 • Některé věci související s HDR videm nemusí fungovat korektně, u některých zařízení nemusí funkce HDR displej fungovat vůbec
 • Na některých zařízeních (zejména Surface) může být zamítnutý přístup k některým aplikacím při použití barevného profilu ICC
 • Zařízení pro konzumaci smíšené reality nemusí jít probudit z režimu spánku, řešením je restart zařízení nebo procesoru exporer.exe.
 • Na vybraných počítačích může docházet k pádům nového herního panelu. U něj zároveň nemusí vždy fungovat ukazatel fps či výkonu CPU.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Velký update pro Skype
  Pár drobností přišlo i do aplikace Skype
  ?

 2. Co se týče grafického zpracování tak Windows se obléká do opravdu pěkného kabátku moc se mi líbí ta hloubka která se přidávají ke kontextovém nabídkám případně do prohlížeče aktivním záložkami a podobně.
  Více průhledností pokud je dobře použita je fajn Windows 8 a Flat Design byl sice pěkný nápad a celkově Flat Design na pohled příjemný ovšem tak nějak neodpovídá dnešnímu světu nebo jak to říct nevypadá příliš moderně jsem rád že Windows 10 kombinuje jak Flat Design tak průhlednosti jako ve Windows 7 a podobně . sice to vypadá na dlouhou cestu ale už začíná Windows vypadat opravdu k světu.

 3. Kokotiny, pruhlednosti, barvicky…Ale hesla v Edge mezi mobilem s WM10 a PC na stejnem uctu se nesynchronizuji dodnes. Diletanti.

 4. Tak opravdu obr. novinky. Designově více vylezou záložky slibovaná věc zmizela. Ach jo. Kam jsme se to jako uživatele dostali, když nás tady M$ opíjí rohlikem-pardon změnami pro změny. To kdysi se dělaly změny k lepšímu. Teď už je to jen jak ve filmu o básnících, kde maji odborné rozebráno rozložení věci na stole. Tfuj.

  • Tak ono opravdu je potřeba přepsat hodně věcí a to i veškeré aplikace aby nedocházelo o duplikaci horního o ku, přesunout šipku zpět a podobně podobně.

   Nicméně většině lidí je tato funkce jedno a věřím že i tobě. Proč tedy nadávat.

  • Horního panelu

  • Asi to zapadlo (i díky autom. opravám) či vyznělo jinak. Šlo o ironii. O to jak „dulezite“ funkce se zpracovávají. Statistika klávesnice je skutečně důležitá :-(. Veci, co fungovaly v pohodě se předělávají, a pak místo fungování při každé aktualizaci ti první uživatelé fungují pro M$ jako beta testeri! A dost často jsou to firemní počítače, na kterých se pak v lepším případě nedá několik hodin pracovat! To jsou změny pro změny. Ne pro zlepšení funkci! Aby se prostě dál lily penízky…

  • No moc tam nejake kroky k liti penizku nevidim.

   ale jinak souhlasim.

 5. chvala bohu, sets je uplna id__iotina, skor nech vylepšia taskbar, ktory ma na toto služiť

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).