Cena:

Nové sestavení Windows 10 pro Insidery se zaměřuje na zabezpečení

Windows 10 Insider preview

Microsoft v týdnu vydal nová sestavení Windows 10 a 10 Mobile pro Insidery zapojené do přijímání aktualizací v rychlém kruhu. Sestavení v telefonech povyšuje na číslo 15228 a nepřináší žádné novinky, sestavení pro počítače a tablety (a zřejmě i budoucí smartphony) povyšuje na číslo 16232 a soustředí se zejména na bezpečnost.

Ochrana záložek a dalších položek v Microsoft Edge

V sestavení s číslem 16188 přidal Microsoft do prohlížeče Edge možnost využívat funkci Application Guard, která umožňuje spouštět okno prohlížeče ve zcela izolovaném kontejneru, kdy nejsou v zařízení ani nikde v cloudu zaznamenávána žádná data z prohlížení, a uložené záložky, cookies a hesla jsou pro další relaci chráněna funkcí Application Guard.

 

Application Guard pro Microsoft Edge lze přidat ze seznamu komponent Windows a povolit v zásadách skupiny, defaultně je tato funkce vypnutá. Po úspěšném nastavení se v Microsoft Edge objeví možnost otevřít nové chráněné okno.

Ochrana před zneužitím

V aplikaci Windows Defender se nově objevila položka Ochrana proti útokům typu exploit, díky které je možné auditovat, konfigurovat a spravovat aplikace a jejich chování vůči ostatním programům.

Pravidelná kontrola vybraných složek

Výše uvedené novinky v zabezpečení využijí spíše firmy, v domácí prostředí se ale může hodit možnost nechávat si kontrolovat vybrané složky a monitorovat, které aplikace v nich provádějí nějaké změny. Pokud se nějaká aplikace pro změnu ve složce pokusí, dostanete o tomto stavu oznámení. Aplikace, kterým chcete změny ve složce povolit, lze přidat do „whitelistu“. Do seznamu kontrolovaných míst lze přidat libovolné složky na disku, systémové složky Dokumenty, Hudba, Obrázky, Videa a Plocha jsou přednastavené automaticky.

Konec aktualizací vestavěných aplikací

Microsoft se počínaje tímto sestavením rozhodl, že přestane v programu Insider nabízet aktualizace vestavěných aplikací, protože potřebuje řádně otestovat ty, které jsou součástí dané verze systému, aby je mohl vypustit do ostré verze Windows (zřejmě ještě před vydáním podzimního Creators Updatu). Od nynějška tedy bude platit nový build – nové funkce a nové verze aplikací. Některé nedávno přidané funkce např. v aplikaci Fotky zmizí a objeví se až v dalších testovacích sestaveních.

Známé chyby

Ani nové sestavení Windows 10 se nevyhnulo chybám, pokud vás tedy vystraší následující položky, raději nový build neinstalujte:

  • Počítač může selhat při aktualizaci na toto sestavení s chybou 0x80070643
  • Vybrané notebooky odpojené z napájení neukazují stav baterie
  • Některé systémové aplikace neukazují v nabídce Start svůj název, ale pouze text jako „ms-resource“
  • Některé univerzální aplikace, např. Twitter, zhavarují hned při startu
  • Některé položky v aplikaci Xbox, např. Profil hráče, detaily achievmentů apod, se nemusí podařit načíst
  • Uvedení zařízení do továrního nastavení se smazáním všech souborů povede k nekonečné restartovací smyčce
  • Správce úloh může v některých situacích přestat reagovat
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.