Domů » Bleskovky » Nové sestavení Windows 10 pro Insidery: Lepší Continuum a nastavení touchpadu

Nové sestavení Windows 10 pro Insidery: Lepší Continuum a nastavení touchpadu

Microsoft vypustil do světa nové sestavení Windows 10 pro Insidery zapojené do rychlého přísunu aktualizací. Verze s číslem 14946 přináší novinky jak pro počítače a tablety, tak pro smartphony.

Nastavte si touchpad

Nastavování systému Windows 10 je stále dosti schizofrenní – část věcí se upravuje ve starých Ovládacích panelech, část v novém moderním Nastavení. Podrobnější nastavení touchpadu bylo dosud realizováno v Ovládacích panelech (resp. ve zvláštních aplikacích od výrobců), Microsoft chce ale do Windows přinést jednotnou zkušenost.

touchpad-1

Od tohoto sestavení je tak možné nastavit touchpad v Nastavení – Zařízení – Touchpad, kde lze upravovat chování dotykové plošky, zejména gesta pro vícenásobné doteky.

touchpad-2-advanced

Vypněte si Wi-Fi jen na chvíli

Microsoft dále sjednocuje počítačová a mobilní Windows, na počítačích a tabletech lze nově vypnout připojení Wi-Fi a zvolit, za jak dlouho má automaticky dojít k opětovnému zapnutí.

wi-fi-turn-back-on

Continuum bez uspání

Počítačový režim Continuum měl dosud jeden velký neduh – jakmile se telefon uspal, došlo i k uspání Continua. Nyní jsou oba režimy zcela nezávislé a na telefonu lze zhasnout displej (aby se nevybíjela baterie či nevypaloval panel), aniž by to na Continuum mělo vliv.

Autokorekt vás nepřekvapí

Znáte to – něco napíšete, a systém za vás učiní opravu. Nové sestavení má těmto případům alespoň částečně zamezit a v seznamu navrhovaných slov napíše i původní znění, a pokud jej vyberete, uloží jej do slovníku pro pozdější použití. Přidaná slova je navíc možné v budoucnu mazat.

Co se nepovedlo

Nové sestavení tradičně přináší jak na počítačích, tak na telefonech spoustu oprav chyb, avšak inženýři Microsoftu také nějaké nové nadělali. Mobilní Windows žádnou známou chybu nemají, u počítačů však nemusí fungovat některé větší hry stažené z Windows Store (ReCore, Gears of War atd.), nemusí se aktualizovat antivirové programy třetích stran a také nefunguje režim Connected Standby na zařízeních Surface Book a Surface Pro 4.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

 1. To vypnutí wifi na nejaky cas me stve uz od wp 8. Skoro nikdy mi nevyhovuje doba, kterou muzu vybrat, takze ta funkce pro me postrada smysl :(

  • To jsme nejméně dva ????, zatím mi nedošel praktický význam této funkce

   • Napadá mě, že by přístroj neuměl automaticky i přes to, že je chycen na WiFi, ale není routován do internetu, že by ti prostě nenetil. Před časem Apple udělal, že i přes to se netí, že se prostě použije Cellular, chvíli se křičelo, co je to za nápad, že tak člověk při nepozornosti vydojí FUP, no dnes je to std a já jsem za něj byl rád od prvního dne.
    Tak jestli MS nejde jinou cestou, na danou dobu WiFi odpojit, aby se zachovala konektivita přes Cellular, protože to v rámci „transparentnosti“ nedělá na pozadí WiFi?
    Nemám to čím vyzkoušet:)

 2. Marek Staněk

  Tak pro mě největší prioritou je, jestli už v UWP aplikacích (i na desktopu) konečně opravili psaní diakritiky s aktivním CapsLockem. Takhle dojebat něco, co na desktopu funguje 35 let a Android to má opraveno od verze 2.1, to chce věci fest oddanýho vola.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).