Domů » Bleskovky » Nové patenty Nokie: Aktivní dotykový rámeček kolem displeje a flexibilní baterie

Nové patenty Nokie: Aktivní dotykový rámeček kolem displeje a flexibilní baterie

Přestože má mobilní divize společnosti Nokia v nejbližších dnech spadnout pod křídla Microsoftu, Nokia stále vyvíjí nové technologie, které by v budoucnu mohly najít uplatnění v mobilních zařízeních. Koneckonců divize Advanced Technologies, která má na starosti licencování technologií zůstane i po skončení akvizice finské společnosti. V tomto týdnu si Nokia nechala patentovat hned dvě nové technologie.

  

První patent popisuje využití oblasti kolem displeje u tabletů a chytrých telefonů jako aktivní dotykovou plochu. Ta by byla využitelná pro jakoukoliv předefinovanou činnost a přenesla by na sebe některé ovládací prvky ať už z dotykového displeje nebo z hardwarových tlačítek, například pro změnu hlasitosti nebo posouvání textu. Nokia počítá i s neúmyslnými stisky a hodlá se s nimi vypořádat zvolením úrovně tlaku, který nebude brán v potaz jako stisk ovládacího prvku, ale pouze uchopení přístroje za okraj. Uvidíme, zdali toto řešení dostane reálnou podobu dříve, než vejdou do módy zařízení zcela bez rámečku.

 

Druhým patentem je ohebná baterie pro nositelnou elektroniku. Ta má být díky své nízké tloušťce použitelná v takřka jakémkoliv tvaru zařízení včetně možnosti její implementace do pouhé šňůrky. Baterie funguje principu prokádání anody a katody způsobem zobrazeným na obrázku. Základem je pásek baterie (14) chráněný vakuovým obalem, který tvoří několik částí (22) mezi nimiž se nacházejí propojovací úseky (15). Tyto části tvoří souvislou vrstvu, obsahující jednu anodu (16) a katodu (20), přičemž kontakt zajišťují propojovací úseky. Využití této technologie lze hledat například v páscích hodinek nebo ve flexibilních náramcích.

 

Patentové portfolio Nokie je ostatně také důvod, proč prozatím nebyla její mobilní divize prodána Microsoftu. Čínští a korejští výrobci zařízení a komponent vyjádřili obavy, že Nokia v budoucnu bude moci nastavovat nesmyslně vysoké částky za licencování svých patentů a nechávají tento obchod přezkoumat u Fair Trade Commision. Uvidíme, zdali se výše popsané technologie objeví v některých budoucích zařízeních Microsoftu případně jiného výrobce. Ostatně může je využít sama Nokia, spekuluje se, že nezávisle na prodeji mobilní divize sleduje trh s nositelnou elektronikou a hodlá do něj vplout s vlastními výrobky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).