Domů » Články » Nová sestavení Windows 10 vylepšují editor registrů i poznámkový blok

Nová sestavení Windows 10 vylepšují editor registrů i poznámkový blok

Microsoft pokračuje ve vydávání testovacích sestavení systému Windows 10, přičemž novinek v nich se běžní smrtelníci dočkají v chystané velké podzimní aktualizaci. Za poslední dva týdny vyšla dvě sestavení s čísly 17711 a 17713, pojďme se podívat, jaké změny přinášejí.

Reset kruhu Skip Ahead

Jelikož se nyní v Redmondu soustředí pouze na podzimní update Redstone 5, vycházejí v kruzích Fast a Skip Ahead stejná sestavení. Microsoft této situace využívá k tomu, aby „exkluzivní“ klub Skip Ahead rozpustil a převedl jeho účastníky do kruhu Fast, přičemž návrat do Skip Ahead nebude možný. Naopak v budoucnu budou otevřeny nové registrace, takže se do Skip Ahead mohou dostat noví Insideři toužící testovat větev Redstone 6 dříve, než vyjde Redstone 5. Kruh Skip Ahead zůstane nadále limitován počtem účastníků.

Novinky v Microsoft Edge

Pokud ve vestavěném internetovém prohlížeči využíváte režim pro čtení, potěší vás nové možnosti přizpůsobení, zejména nová témata.

Nově také půjde zvýrazňovat přečítaný text s možností volby, kolik řádků má být takto zvýrazněno, maximum je pět.

U otevřených stránek si budete nově moci zvolit, zda jim povolíte automaticky přehrávat média, či nikoliv.

Nový design má dialog vyzývající k uložení údajů do webových formulářů, jednodušší je také vyvolání panelu nástrojů PDF, který lze nově odhalit posunem kurzoru směrem nahoru.

Panel nástrojů je nově přehlednější, například ukazuje popisky ikony. K rychlému použití je k dispozici i možnost přidávat poznámky.

Panel nástrojů je možné připnout k dokumentu, aby byl vždy viditelný a neschovával se.

Vykreslování PDF má být také výrazně rychlejší.

Při čtení knih a PDF lze nově využít výkladový slovník, stačí označit libovolné slovo a můžete se dozvědět co znamená, či si jej nechat přečíst pro správnou výslovnost.

Do Edge se také čím dál více promítá Fluent Design, na několika místech bude patrná implementace stínů pro zdůraznění hloubky.

Novinky pro poznámkový blok

V nejnovějším sestavení také dochází k vylepšení takové stálice, kterou je aplikace Poznámkový blok. Například dialog pro vyhledávání a nahrazování slov si konečně pamatuje dříve zadané hodnoty a zaškrtnuté volby, takže nemusíte stále dokola vyplňovat to stejné. Funguje také označení textu a jeho přímé vyhledání.

V Poznámkovém bloku lze také zvětšovat text, a to buď skrze nabídku Zobrazit – Zvětšení, nebo klávesovými zkratkami CTRL + Plus, CTRL + Minus, nebo CTRL + kolečko myši. Úroveň příblížení je viditelná ve stavovém řádku.

V něm je také patrná pozice kurzoru od začátku textu, a zobrazený počet řádků.

Poznámkový blok má také rychleji otvírat velké soubory, podporovat klávesovou zkratku CTRL + Backspace pro odstranění předchozího slova, a pár dalších drobností.

Ruční zadávání textu

U moderních aplikací bude možné využit k ručnímu zadávání textu přímo textové pole. Stačí klepnout do požadované oblasti, ta se rozšíří, a lze do ní stylusem psát, aniž by bylo nutné využít speciální zadávací okno.

HDR se osamostatňuje

Škatulata hýbejte se proběhla v moderním Nastavení, v podnastavení displeje se osamostatnila položka Windows HD Color Settings sdružující nastavení HDR v různých aplikacích; pokud tedy HDR podporuje samotný displej.

Chytřejší editor registrů

K vylepšení došlo i v starém dobrém systémovém editoru registrů, který nově umí našeptávat adresy. V nich se lze také rychle pohybovat, klávesovými zkratkami CTRL + Backspace, popř. CTRL + Delete lze mazat poslední, či následující slovo v řetězci.

Novinky v přihlašování

Uživatelé služeb Azure Active Directory a Active Directory mohou pomocí Windows Hello for Business používat k ověření relace vzdálené plochy biometrii.

K přihlašování do Windows lze také použít webového přihlášení.

Rychlejší má být také přihlašování dalších uživatelů na sdílených počítačích.

Známé chyby

Jako vždy opravuje nové sestavení spoustu chyb, na některé si však Insideři musí dát pozor.

  • Stále se nepodařilo opravit tmavé schéma u Průzkumníka souborů, které ne vždy funguje bezchybně
  • U počítačů s více monitory se mohou některá okna zobrazovat výše, stejně tak vstup z kurzoru se může odehrávat jinde, než je jeho pozice
  • Některá okna přišla o prvek průsvitnosti
  • Na některých zařízeních nemusí korektně fungovat všechny funkce spojené s HDR
  • K aplikacím využívajícím barevný profil ICC může být zamítnutý přístup
  • Mnohdy korektně nefunguje interakce s nabídkou „…“

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).