Domů » Články » Nokia zveřejnila finanční výsledky za druhý kvartál: Blýská se na lepší časy?

Nokia zveřejnila finanční výsledky za druhý kvartál: Blýská se na lepší časy?

Nokia zveřejnila očekávané finanční a prodejní výsledky za druhý kvartál letošního roku. Prodeje telefonů s Windows Phone rostou, ale stále se nedaří vymanit ze ztráty.

Výsledky finského výrobce jsou vysoce očekávány. Společnost na sebe strhává mediální pozornost díky své dřívější dominanci a problémech v posledních letech. V prvním čtvrtletí se zlepšila situace řady Lumia, ale došlo opět ke ztrátě a meziročnímu poklesu prodejů chytrých telefonů, nedařilo se ani řadě Asha a běžným mobilním telefonům. Nejočekávanějšími údaji tak jsou prodeje chytrých telefonů Lumia, jejich průměrná cena, ale i prodeje tradičních mobilních telefonů. 


Klíčové body

 • Prodané mobilní telefony: 53,7 mil.
 • Prodané chytré telefony: 7,4 mil. 
 • Prodané telefony Lumia: 7,4 mil.
 • Řada Lumia rostla o 32 % z minulého čtvrtletí
 • Prodeje modelů řady Asha + další „hloupé“ telefony klesají
 • Příjmy společnosti: 5,695 miliard euro (149,1 miliard Kč)
 • Ztráta: 115 milionů euro (2,875 miliardy Kč)

Chytré telefony

Tento kvartál byl vyroben poslední telefon s operačním systémem Symbian. Prodalo se několik desítek tisíc telefonů s tímto systémem, a to převážně posledního modelu 808 PureView. S ní Symbian končí a nebude mít dále žádný význam ani dopad na prodeje, přechod na Windows Phone tak můžeme označit za dokončený.

Samotnému systému od Microsoftu se dařilo dle očekávání lépe. Nokia prodala 7,4 milionu smartphone řady Lumia a čtvrtletně tak dosáhla slušného růstu 32 %. Tím překonala vlastní odhad z konce druhého kvartálu. Došlo však k významnému propadu ceny za prodaný chytrý telefon, a to o 18 % na 157 euro (3 925 korun). Jelikož hlavními tahouny růstu byly modely Lumia 520 a Lumia 720, dal se tento pokles očekávat, ale jeho míra je nad hranicí odhadů. Negativní údaj opět vykázala Severní Amerika, kde Nokia prodala 500 tisíc zařízení a přitom ji považuje za nejdůležitější trh. Zároveň zde však dosahuje vyšší průměrné ceny – 246 euro (6 150 korun). Nokia tak od zahájení prodeje Windows Phone prodala 27,3 milionu telefonů s tímto operačním systémem.

Klasické mobilní telefony

Prodeje klasických telefonů klesly na 53,7 milionu zařízení. Spolu s prodeji se propadla i průměrná cena, a to na 26 euro (650 korun). V loňském roce ve stejném období se prodalo 73,5 milionu mobilních telefonů. Došlo tak ke čtvrtletnímu propadu o čtyři procenta a o 27 % v meziročním porovnání. Na finského výrobce zde tlačí převážně levné telefony s Androidem. Zařízení řady Asha se prodalo 4,3 milionu, což je další čtvrtletní propad.

 
Prodeje telefonů Nokia podle regionu, meziroční a čtvrtletní změna 

Nokia Siemens Networks a Here

Nokia odkoupila kontrolní podíl ve výrobci infrastruktury a ten jako jediná divize společnosti dosáhl zisku. Ve ztrátě byla i mapová divize Here, která vykázala ztrátu 89 milionů euro.

  

Konferenční hovor s investory

Krátce po zveřejnění výsledků pořádala Nokia konferenční hovor pro investory, ve kterém jsme se mohli dozvědět další informace:

 • Stephen Elop očekává růst prodejní ceny, vzhledem k nově představeným dražším modelům.
 • Nokia Siemens Networks je v zisku pět čtvrtletí v řadě.
 • Dostat divizi mobilních telefonů do zisku trvá déle, než vedení společnosti očekávalo.
 • Výdaje na marketing vzrostly o 5 %, výzkum a vývoj naopak přišel o dvě procenta.
 • Nokia nemá v plánu užívat kapitál NSN, pouze ho optimalizovat (význam této věty si může vyložit každý po svém).
 • Nokia respektuje Spojené Státy a považuje americký trh za klíčový k dobytí světa.
 • Nokia zvolila jako náhradu Symbianu systém Windows Phone, jelikož se bála Samsungu.

David Podzimek

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Andreas
Anonym
Andreas

Dovoluji si jednu konstruktivní poznámku k článku: síla grafu je, že některé údaje a trendy z něho lehce odečtu i bez studování jednotlivých čísel. Když ale spojíte D.Podzimku klasické telefony a Lumie do jednoho grafu, (ačkoliv se kdekoliv jinde v argumentaci tyto dvě skupiny dohromady nezmiňují) a použijete tím pro Lumii 10x větší než potřebnou hodnotu, tak z toho pak není vidět vůbec nic. Pak nějaké nárůsty o desítky procent jsou prakticky neviditelné a graf je jen aby byl.

Velda
Anonym
Velda

+1020

xcarl
Anonym
xcarl

Zlepšení to určitě je. Co se týče provozního zisku z prodejů mobilu je už Nokia v zisku. :)

GreenArrow
Anonym
GreenArrow

Neblýská

Michal (neregistrovaný)
Anonym
Michal (neregistrovaný)

Blýská. Jen zaslepení androidovce to nevidí ;)

GreenArrow
Anonym
GreenArrow

možná to znamená menší úspěch nokie, ale neznamená to lepší časy v mobilních os. Rozhodně ne s tímhle paskvilem.

steelspace
Anonym
steelspace

Žádné blýskání bych tam neviděl. A to určitě nejsem Adnroidovce. Ale rozhodně není problém v kvalitě telefonů nebo OS. Pokud se paskvilem myslí nevýkonný, neintuitivní, zbastlený, nekonzistetntní, ne-bezpečný, fragmentovaný, HW náročný, pak je tu jiný kandidát.

mceza
Anonym
mceza

Však si to mysli :-)

jech
Anonym
jech

Prodat sice víc telefonů, ale prodělat na nich, to teda za úspěch může považovat jedině debil. Podle by byla Nokia nejúspěšnější, kdyby nabídla Lumie za 1 Kč. Sice by prodělali kalhoty, ale to by byly prodeje. Koupil bych to roční neteři na hraní. :-)

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Nejnižší ztráta od roku 2011 je podle mě slušný výsledek, takže to je blízkání na lepší časy.

mceza
Anonym
mceza

Sice prodělali, ale neprodělali na Lumiích, ale celkově.

Když jsem v krizi a problémech, tak určitě není dobré, že jsi stále ve ztrátě, ale to, že prodáš kalhot víc a ztráta se sníží. Protože kdoví, příště už to bude jen zisk :-)

htcjirka
Uživatel
htcjirka

Nokia se opravdu dokazala odrazit ode dna ,ale musi v usili a nastolene ceste vydrzet.Inovace v podobe HW i SW zvlada na jednicku.Jsem rad ,ze tu jsou Windows Phone,kvalitni alternativa.

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

Podla mna najlepsie napisaný clanok o finančných výsledkoch Nokie na ceských a slovenskych mobilných stránkach.

Len doplnim dva udaje

– Nokia ocakava rast predajov Nokii pre dalsi stvrtrok o 20%, teda nieco nad 9 milionov

– Akcie Nokie sa nachvilu prepadli o 7% ale behom niekolkych hodin sa vratili na povodnu uroven. Ale zatial im investori az tak neveria aby akcie Nokie rastli.

jech
Anonym
jech

Článek v podstatě obsahuje jenom holá fakta vytažená ze zprávy Nokie, takže tam se toho nedá moc zkazit.

Ona se ztráta už dopředu očekávala, takže pro akciový trh to nebyla žádná novinka. Naopak čísla prodejů byly pozitivní, jenže otázkou je, jak moc je to pozitivní, když to táhne převážně low-end model rozdávaný operátory zadarmo nebo za směšnou cenu a Nokia na tom prodělává. Komu tohle asi prospěje? Nokii moc ne, ale jedna firma mě napadá. ;-)

Martin II (neregistrovaný)
Anonym
Martin II (neregistrovaný)

No fakty sa daju zo spravy vytiahnut vselijak. Vid ine stranky o mobiloch. David evidentne vie co s cim suvisi. Nokia na telefonoch nepreraba. Takze ziaden zly Microsoft. V podstate tie straty su dozvuky tranformacie ktoru Nokia musela urobit a specialne v tomto stvrtroku sa to tykalo najviac ich mapoveho biznisu. Pozri sa, BB mala mensiu stratu ziadne dlhy a tiez vysoku uroven hotovosti. A vysledok… Investorov nepresvedcila. Cital si financne vysledky Googlu? Ich biznis s androidom a mobilnou reklamou na platforme je minusovy. Chrome OS detto. Takze komu to propieva? Ale ked nieco rozbiehas nie je zriedkave ze si… Číst vice »

zune (neregistrovaný)
Anonym
zune (neregistrovaný)

JECH lebo 70% trhu ako sa androprdaci chvalia su same HiTech stroje

keby neboli od začiatku zadarmo nikdo by android ani nemal