Nokia zveřejnila finanční výsledky: S Lumiemi se začíná dařit, přesto je stále ve ztrátě

Nokia zveřejnila finanční a prodejní výsledky za první čtvrtletí; chytrým telefonům řady Lumia se daří, všechny ostatní padají a Nokia je stále ve ztrátě.

Nokia zveřejnila finanční výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Obvykle jsou velmi očekávané, jelikož společnost čelila po přechodu na Windows Phone historickému propadu, který se dostal i do povědomí veřejnosti. Prodeje telefonů Lumia, které běží na operačním systému od Microsoftu, se pomalu zvedají, ale ostatní součásti byznysu finského výrobce zažívají horší časy.

Klíčové body:

 • Prodané telefony: 61,9 mil.
 • Prodané chytré telefony: 6,1 mil.
 • Prodané telefony Lumia: 5,6 mil.
 • Lumia roste o 27 % z minulého čtvrtletí
 • Prodeje modelů řady Asha + další „hloupé“ telefony klesají
 • Příjmy společnosti: 5,85 miliard euro (150,93 miliard Kč)
 • Ztráta: 150 milionů euro (3,87 miliardy Kč)

Modelová řada Lumia

Za minulý kvartál se prodalo 5,6 milionu telefonů Lumia, což je nárůst o 27 % oproti minulému čtvrtletí, kdy prodeje dosáhly 4,4 milionu zařízení. Nokia informovala, že dvě třetiny telefonů běží na nejnovější verzi operačního systému Windows Phone 8. Celkově tak Nokia od zahájení prodeje Lumia 800 dokázala dostat k zákazníkům 19,9 milionu Lumií. Prodeje rostly ve všech regionech mimo Severní Ameriky, která je nejlukrativnějším trhem. Nokia dokázala dodat 400 000 telefonů, což je pokles o 33 procent oproti minulému kvartálu. Přes všechnu snahu, kterou Nokia a Microsoft za podpory operátorů vyvinuli, se nedaří získat pevnou pozici na tomto trhu. Pomoci by měl plánovaný vlajkový model pro operátora Verizon, který má být aktualizovanou verzí modelu Lumia 920. Průměrná cena za prodaný telefon Lumia byla 182 euro (4700 Kč).

 
Prodeje chytrý telefonů Nokia, zelená barva označuje WIndows Phone

Symbian

Celkově Nokia prodala 6,1 milionu chytrých telefonů. Z toho bylo půl milionu s operačním systémem Symbian. Kdo pamatuje začátky smartphonů a telefony jako Nokia 7650, 3650, 6600 a další, určitě cítí trochu nostalgie. Každopádně konec Symbianu je plánovaný a očekávaný již dlouho. Původně ho mělo nahradit Meego, které vystřídal Windows Phone. Předpokládá se, že Symbian zcela zmizí během letošního roku.

 
Aktuální nabídka telefonů Lumia 

Asha a „hloupé“ telefony

Telefony z řady Asha byly hitem loňského roku. Nokia je nenápadně chtěla zařadit mezi chytré telefony, byť neodpovídají obvyklým měřítkům. Popularitu získaly převážně na rozvojových trzích, speciálně v Indii, kde se prodávaly levněji než zařízení s Androidem a nabízely některé vlastnosti smartphonů. Po prvním čtvrtletí to vypadá, že nové levné Androidy ukončily úspěch řady Asha. Došlo k propadu prodejů o 45 % na 5 milionů zařízení. Další řady „hloupých“ telefonů zaznamenaly propad v klíčových regionech, hlavním důvodem opět budou převážně levné Androidy. Celkově Nokia prodala 61,9 milionu telefonů. Oproti loňskému roku je to propad o 25 %, oproti minulému kvartálu o 28 %. Chytré telefony klesající cenou začínají ničit i poslední místa, kde se dařilo telefonům klasickým. 

Prodeje telefonů Nokia podle regionu, meziroční a čtvrtletní změna 

Zajímavosti

 • Průměrná cena za hloupý telefon Nokia je 28 euro (722 Kč), narozdíl o chytrých jsou však ziskové
 • Samsung pravděpodobně toto čtvrtletí poprvé prodá více chytrých telefonů, než Nokia všech telefonů dohromady
 • Apple za minulé čtvrtletí prodal více tabletů, než Nokia telefonů Lumia za celou dobu jejich prodeje
 • Nokia stále dostává čtvrtletní podporu 250 milionů dolarů od Microsoftu.
 • Meziroční propad v Číně o 63 % spolu s propadem v Severní Americe neposkytuje dobré vyhlídky, jedná se o dva klíčové trhy
 • Průměrná cena za prodaný telefon v Číně je 75 euro => ztráta trhu se smartphony
 • Během druhého čtvrtletí Nokia plánuje prodat 7,1 milionu zařízení řady Lumia
 • Příjmy společnosti jsou nejnižší od třetího čtvrtletí 1993
Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku