Nokia X neumře sama: Microsoft zabíjí i platformy Asha a Series 40

Od úplného low-endu po špičkové telefony. Tak nějak si představuje Microsoft budoucnost systému Windows Phone. I když si při akvizici mobilní divize Nokie vymanil používání značky Nokia pro neLumie po dobu deseti let, nakonec tohoto kroku nevyužije. Žádné neLumie totiž vyrábět nebude.

  

Z 18 000 lidí, které v Redmondu plánují v následujících měsících propustit, bude 12 500 bývalých zaměstnanců finské Nokie. Z ní si Microsoft ponechá jen tu část, která měla na starosti výrobu telefonů s Windows Phone. Ostatní řady, jako jsou Nokia X, Asha a Series 40, vstupují počínaje dnešním dnem do režimu údržby. Po 18 měsíců se jim dostane od Microsoftu nezbytné podpory, nicméně žádné aktualizace systému, ani žádná nová zařízení postavená na těchto platformách, již nepřijdou.

 

Kromě hardwaru se chystá Microsoft zbavit některých softwarových služeb. Jednou z nich je hudební streamovací služba Nokia MixRadio; o se prý zajímá několik subjektů třetích stran a je pravděpodobné, že některému z nich bude přepuštěna. Stejný osud patrně potká i internetový prohlížeč Nokia Xpress Browser. Jedno je však jisté – mobilní telefony, které bude produktovat Microsoft, ponesou na obou koncích cenového rozpětí stejný systém a tím bude Windows Phone. Některá high-endová zařízení mají podle posledních informací přijít velmi brzy.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku