Domů » Bleskovky » Nokia vydělá na každém prodaném smartphonu s podporou 5G sítí 3 eura

Nokia vydělá na každém prodaném smartphonu s podporou 5G sítí 3 eura

Letos v červnu byl konečně dokončen mezinárodní standard 5G, na jehož vývoji se podílelo mnoho společností, jako např. Qualcomm, Huawei, Ericsson, Samsung či Nokia. Každá z nich má v této oblasti své zásluhy a spoustu patentů, za které si nechá i výrobců zařízení podporujících sítě 5G zaplatit. Na kolik výrobce hardwaru licenční poplatky přijdou?

Licenční poplatky budou drahé

Finská Nokia si u výrobců bude za každé prodané zařízení s podporou 5G účtovat 3 eura. U Ericssonu se tato částka bude pohybovat mezi 2,5 až 5 eury, a to podle konečné ceny prodaného zařízení. U Qualcommu se poplatky budou pohybovat mezi 2,275 až 3,25 procenty z ceny zařízení. Výrazně hodnější má být společnost Huawei, která bude podle svého aktuálního šéfa ctít zásadu FRAND (fair, reasonable a non-discriminatory) a sníží licenční poplatky na absolutní minimum, aby byly nižší a transparentnější než v případě 4G.

I přestože si větší výrobci umí domluvit u držitelů patentů nižší ceny či dokonce v rámci křížových dohod nulové, budou licenční poplatky za využívání 5G sítí tvořit poměrně významnou část celkové ceny telefonů. Proto se dá očekávat, že sítě 5G budou nejprve podporovat pouze dražší telefony, zatímco levnější zařízení si budou muset počkat, až licenční poplatky zlevní. Masové rozšiřování 5G tak nebude otázkou jednoho roku, ale mnohem delšího časového období.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
tomas
Anonym
tomas

Hoväda. Nenazrane.

zkill
Anonym
zkill

Nějaká firma investuje stovky milionů USD to vývoje nějakého IP a dokonce si dovolí chtít za to licenční poplatky. Jaká to drzost.

tomas
Anonym
tomas

Aby sme sa zle nechapali. Je správne ze bere poplatky ktoré potom dalej investuje do vývoja. Lenže pýtať 3€ z mobilu za 100€ je blbosť. Podla článku je to nastavene na všetky skupiny rovnako. Keby to rozdelili na zaväznosti od ceny telefónu, ekonomicky by to bolo vyhodne aj pre nich. Drahe telefóny by boli za 3-4€ lacné za 0,50-1€ zarobili by nasobne viac. Ako pisu v článku, lacné telefóny touto technologiou nebudú disponovat koli cene. O koľko mil. By zarobila nokia viac keby to odstupnovala, od začiatku.

zkill
Anonym
zkill

tomas: fixní poplatek na zařízení je naopak daleko průhlednější než procento z ceny koncového zařízení jako to dělá Qualcomm u některých technologiích. 5G stejně nepůjde tak brzo do low-endu. Ne z důvodu licenčních poplatků ale z důvodu ceny hardware (5G rádia, a celý RF design). Jenom náročnost RF návrhu je řádově složitější než u současného LTE.

O budoucích 5G sítích toho moc nevím. Jenom nějaké základy z IEEE Xplore. Protože však pracuji v oblasti vývoje bezdrátových SoC (WiFi), dovedu si představit kolik práce musí být za takovým standardem a kolik peněz to musí stát.

zipiik
Uživatel
zipiik

Spravne, znarodnit je, nic jineho si nezaslouzi. Oni neco s nemalyma nakladama vyvinou a pak to nedaji zadarmo vsem k dispozici, kapitalisti jedni proradny. To by se v KLDR nestalo.

Skylark
Anonym
Skylark

tomas: ty opravdu nejsi nejostřejší tužka v penále. Ty tvoje komunistické bláboly se vážně nedají číst..

tomas
Anonym
tomas

Skylark, zipiik… ? samozrejme. Len neviem ako ste prišli na to ze som komunista. Z môjho príspevku? Ako ze komunisti nebrali peniaze za služby? Vyrobený tovar? ? nepamätám sa ze by sa za socializmu rozdávali rožky zadarmo. Ste nejak pomäteny z tejto doby. A nie niesom komunista, ale vám to ťažko človek vysvetli. Tak sa o to radšej ani nepokúšam.