Domů » Bleskovky » Nokia si nechala patentovat tablet s mechanickou klávesnicí

Nokia si nechala patentovat tablet s mechanickou klávesnicí

Uspět na dnešním trhu tabletů není zrovna procházka růžovým sadem, zatím mu co do popularity a počtu uživatelů celkem stabilně kraluje iPad od Applu a je poměrně těžký úkol to změnit a nevydat jen další tuctový obdélník s displejem. Nokia se s tím chce zřejmě poprat po svém a nechala si patentovat koncept tabletu s fyzickou klávesnicí. Na uniklých schématech zařízení vypadá jako běžný tablet se se speciálním pouzdrem, narozdíl od konkurence, která již tento princip využívá delší dobu, bude ale zřejmě klávesnice napevno připojená k tělu tabletu pomocí pohyblivého kloubu.

Desku s klávesnicí bude možné nastavit do klasické polohy pro psaní, kdy bude tablet vzadu opírán v optimálním čtecím úhlu; během transportu pak budete moci klávesnici překlopit přes displej, přičemž těsně nad horní řadou kláves je zakreslený obdélník, který vypadá jako průhledné okno pro zobrazení stavových informací z displeje. Trošku podobně funguje i klávesnice u Microsoft Surface, ta od Nokie však má být dle zpráv mechanická, a ne jen dotyková, je tedy možné, že bude připomínat klávesy na notebooku a zajistí tak pohodlnější psaní.

V dnešní době patentových sporů je zvykem velkých společností posílat na patentový úřad snad každý zajímavější nápad a zajistit si tak pro budoucnost možnost novou technologii uplatnit, nebo alespoň zpoplatnit. Zatím nelze tedy odhadnout, zda tento koncept vůbec uvidí výrobní pásy továrny, na druhou stranu Nokia na něm údajně pracuje již od roku 2011, pokud tedy plán vstoupit na trh tabletů zcela neodhodí, je celkem možné, že její tablet bude vypadat právě takto. A co si o tom myslíte vy? Líbilo by se vám podobné zařízení, nebo si myslíte, že tento nápad nepostačí k úspěchu?

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

10 komentářů

 1. roman (neregistrovaný)

  ak by takéto čosi Nokia splodila a dala na trh,hmm asi by ma ukecali,lebo notas mi na prácu netreba,na to mám normálne pc aj z potrebnými perifériami.

 2. Hornisse (neregistrovaný)

  To nebude jen kryt s klávesnicí. Mi to připadá, že je tam druhý, užší displej. Tím pádem by šlo klávesnici použít pro zadávání textu i v poloze u těla a tedy mít tablet u kterého jde zadávat text aniž by byl někde položený a rozložený

  • Taky mě napadlo jestli to nebude druhý displej, ale spíš si myslím, že to bude průhledné sklíčko a že skrz něj budou vidět notifikace na lockscreenu. Všimni si hlavně, že je ten obdélník zakreslený na stejném místě z obou stran, to by u displeje nedávalo smysl.

 3. Než Nokia konečně nějaký tablet vyrobí, už o tablety nikdo nebude stát.

  • Ubližuješ místním borcům, kterým z toho vznikají pupínky a nezbyde jim nic jiného než dělat jen to co umí, ohánět se :-)

  • Bohuzel,Nokia se ve vsem tak dlouho rozhoupava az je pozde..viz Lumia 920,uvedeni jen na nektere trhy a plna dodavka az po pul roce od predstaveni.Asi to odkoukala od Microsoftu,kteremu take vsechno dlouuuuuho trva.

 4. V pondělí si jdu patentovat záchodový papír…. je to převratná novinka a vydělám miliony ;-)

  • no hlavně že ten tvůj příspěvek je originální.. :-)

   vídám ho od různých lidí v diskusích už leta a tak nějak ztrácí na vtipnosti..

  • No mě to napadlo zcela nezávisle. Takže jak je vidět, tak patentovat takové kraviny je nesmysl, protože to co napadne jednoho, může napadnout i druhého a nevidím jediný důvod k tomu, aby ten druhý platil tomu prvnímu. Takže pokud mou myšlenu vyřkl již někdo předemnou, doufám že mne nezažaluje za ukradení patentu. ;-)

 5. To chce vidět na vlastní oči, vyzkoušet. do té doby můžu říct jen „zajímavý nápad“ :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).