Domů » Bleskovky » Nokia se možná zbaví mapové divize: Kdo by mohl koupit mapy HERE?

Nokia se možná zbaví mapové divize: Kdo by mohl koupit mapy HERE?

Aplikaci HERE Maps od Nokie zná důvěrně každý majitel telefonu Lumia. Kromě samotného prohlížení map můžete také využít navigování a další funkce. Jedná se o velmi povedené mapové podklady, které jsou součástí všech novějších telefonů finského výrobce.

Podle posledních spekulací ovšem Nokia přemýšlí o tom, že by se zbavila své mapové divize. Důvodem by prý měl být fakt, že se chce výrobce plně soustředit na svojí divizi bezdrátových sítí (mobilních telefonů) aby udržel krok s konkurencí. Druhým důvodem by mělo být získání prostředků na koupi konkurenční společnosti Alcatel-Lucent, o čemž se spekuluje již delší dobu.

  

Odhadovaná hodnota mapové divize je v současnosti kolem 2,1 miliardy amerických dolarů. Jen pro připomenutí – v roce 2008 Nokia koupila společnost Navteq, která se stala základem této divize, za 8,1 miliard amerických dolarů.

Po zveřejnění spekulací o prodeji se také hned vyrojily tipy na případné kupce. Zájemcem by mohla být jiná společnost zabývající se navigacemi a mapovými podklady (např. Tom Tom), některá z automobilek, která by mapy použila do navigací svých automobilů a podle některých spekulací také Uber.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

16 komentářů

 1. Osud všeho co je „zadara“ – přibližně vždy stejný.

  Tak Navigon je jasná volba…

 2. Martin II (neregistrovaný)

  Zaujimave ze v clanku nespominate Microsoft (asi je to len mechanicky preklad zdrojovho clanku). Je zname ze Microsoft sa snazil o kupu mapovej divizie spolocne s tou mobilnou.

  • Martin Alexandr

   Ja jsem pro aby to koupil Microsoft :) kdyz uz koupil mobilni divizy tak by mohl i tohle

  • Zdeněk Beran

   Ano MS se o to snažil společně s nákupem Nokie, ale teď jsem o tom nikde neviděl žádnou zmínku.

  • borix (neregistrovaný)

   Pokud se nepletu, tak MS o mapovou divizi neusiloval. Když se rozhodl koupit část Nokie, tak byl Ballmer i pro nákup mapové divize a ostatní ho přehlasovali, takže tahle část nakonec vůbec nebyla v jednání.

  • Martin II (neregistrovaný)

   BORIX: Ja si to pamatam inac. Nokia vtedy nechcela predat.

  • borix (neregistrovaný)

   Já četl, že právě původně chtěli koupit Nokii komplet, ale jak to bylo doopravdy vědí asi jen ti co o tom jednali.

 3. Také jsem osobně dost zvědavý, kdo je popřípadě koupí :-) Hlavně, aby spousty uživatelům nepraskaly žíly a nehýbalo to žlučí :D

 4. grco (neregistrovaný)

  Pokud to koupi nekdo jiny nez Mrkev, tak Lumie a potaz mocela mobilni divize Widli vzala za sve. Je to jedina vyhova vuci konkurenci.

  • Ved ta navigacia je aj na androide

  • Taky bych to neviděl už jako tzv. výhodu :-)

  • borix (neregistrovaný)

   Ony ty mapy od Nokie budou existovat dál, jen je bude licencovat někdo jiný a ta jejich navigace není kdovíjak skvělá. Plánování a úpravy trasy během jízdy má sice řádově kvalitnější, než třeba takový sygic, ale spousta základních funkcí tam chybí, občas taky zavede na polní cestu a vývoj dost stagnuje. Možná to je důvod, proč MS vytvořil svojí vlastní hlasovou navigaci. Včera jsem testoval jak plánuje trasu a jak si poradí se změnou a vypadá zatím vcelku nadějně.

  • WiliamWallace

   Jsem nevěděl, že má Microsoft nějakou vlastní navigaci.

 5. mrazik (neregistrovaný)

  to by klidne mohl byt zajemcem i apple ne? preci jen jeho mapy jsou v nekterych ohledech dost bidny

 6. petr (neregistrovaný)

  Je jedno kdo to koupí. Spíš aby jsme se nedočkali totálního sprznění jak se to s oblibou stává. Here mapy jsou celkem zajímavý a dostatečně funkční produkt. Ve srovnání s některými i placenými je v něčem lepší. Ostatně jako většina produktů. 100% se zavděěčit všem nejde.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).