Domů » Bleskovky » Nokia se chce stát síťovou jedničkou, za 15,6 miliard eur kupuje Alcatel-Lucent

Nokia se chce stát síťovou jedničkou, za 15,6 miliard eur kupuje Alcatel-Lucent

Finská Nokia zřejmě i letos sáhne ke změnám ve směřování svého byznysu. Poté, co loni odprodala svoji mobilní divizi Microsoftu, se spekuluje o tom, že prodá svoji mapovou divizi HERE a veškeré své úsilí vloží do budování síťové infrastruktury. Druhý krok Nokia provedla již dnes a za rekordních 15,6 miliard eur (427 miliard korun) koupila francouzského konkurenta Alcatel-Lucent.

  

Sloučením obou společností má podle agentury IDC vzniknout největší světový hráč na poli síťové infrastruktury, ačkoliv jiné zdroje stále přisuzují prvenství švédskému Ericssonu. Třetí místo patří čínskému gigantovi Huawei. Akcionáři Alcatelu-Lucent díky akvizici obdrží za každou jednu drženou akcii Alcatelu 0,55 akcie Nokie. 

Společný podnik má nést jméno Nokia Corporation, jeho sídlo bude ve Finsku (se silným francouzským zastoupením), v čele společnosti bude stát současný CEO Nokie Rajeev Suri. Aktuálním cílem bude dle očekávání rozvoj sítí 5G. K dokončení akvizice by mohlo dojít v první polovině příštího roku, sloučení obou společností musí nejprve požehnat zainteresované regulační orgány.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Až si Huawei umane, že bude jedničkou, tak zkrátka bude jedničkou a kci zničí tak, že ji pohltí. Za chvíli budou TOP výrobci, prodejci… Prostě TOP všeho-Číňani :D

    • borix (neregistrovaný)

      On Huawei se chytá hlavně u těch, co chtějí budovat na úkor kvality. U nás hraje prim, protože se kašle na kvalitu sítě a operátoři rozšiřují hlavně marketingově. Pak taky vidíš typroblémy s přepojování mezi 2G a 3G, kdy někdy nemáš signál aniž bys to tušil nebo ti telefon hlásí chybnou síť. Myslím si, že v zemích, kde vědí, že nekvalitní sítí si moho jen uškodit, se tihle Čiňani moc nechytnou. A nenech se mýlit, Huawei dělá, co může.

      Otázkou je spíš, jestli si Nokia tímhle nákupem pomohla. Před časem si dělal průzkum Ericsson a výsledkem bylo, že by mu tenhle nákup nic nepřinesl. Možná to nakonec dopadne tak, že chvilku počka a koupí si celou Nokii.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).