TOPlist

Týden s Nokia Lumia 930. Dá se ještě v roce 2018 používat?

V minulém týdnu jsem se musel rozloučit se svým primárním smartphonem LG Nexus 5X, jemuž se nafoukla baterie do rozměrů, které neumožňovaly jeho budoucí bezpečné používání. Před výběrem a zakoupením nového smartphonu jsem se musel na celý týden zabydlet do některého ze svých „šuplíkových“ telefonů, vítězem se nakonec stala Nokia Lumia 930 (recenze) z roku 2014.

Tento telefon osobně považuji za vůbec poslední vlajkovou Lumii s kvalitní konstrukcí a líbivým designem. Telefon jsem upgradoval na poslední stabilní sestavení Windows 10 Mobile (10.0.14393) z července roku 2016; další verze systému už se na Lumii 930 nedostaly. Už při instalaci systému jsem byl nesmírně zvědav, zda bude Lumia v roce 2018 zvládat většinu úloh, které jsem běžně nakládal na bedra nešťastnému Nexusu. Jak v jednotlivých kategoriích uspěla?

Prostředí: vítej zpět ztracený synu

Všemožné telefony s Windows jsem spokojeně používal v letech 2011 – 2016 a ovládání dlaždic se mi nesmírně zarylo pod kůži. I po dvou letech na Androidu jsem se cítil ve Windows Mobile 10 jako doma a následný návrat k ikonám považuji za skok zpátky do pravěku. Existují sice všemožné launchery, které vydláždí Android k nepoznání, originál je však pouze jeden.

Kontakty na svém místě

Jelikož mám svůj digitální život svázaný s účtem u Microsoftu, seznam kontaktů, položek v kalendáři a dalších položek se na Lumii načetl hned po prvním přihlášení. Zkusil jsem přidat i Google účet, ani s ním nenastaly žádné potíže.

Jediný problém jsem zaznamenal s firemním emailovým Exchange účtem, který je chráněný certifikátem; byť se certifikát dle všeho podařilo nainstalovat, výchozí poštovní aplikace s ním zřejmě nekomunikuje a sveřepě odmítá načíst mé pracovní emaily.

Nutno podotknout, že stejný problém mám s aplikací Pošta i na počítačových Windows 10. Jinak je práce s emaily pohodlná, včetně odesílání, přijímání, ukládání a zobrazování příloh různých formátů; v této oblasti jsem žádné omezení nepociťoval.

Sociální sítě

Pochopitelně komunikace na smartphonu dnes nezahrnuje pouze telefonování, SMS a mail, prim hrají zejména sociální sítě. Mobilní Windows jsem miloval mimo jiné i díky integraci sociálních sítí přímo do seznamu kontaktů. Tato integrace s Windows Phone ve verzi 8.1 zmizela a nahradily ji klasické aplikace, ze kterých si seznam kontaktů umí „vyzobat“ některé informace, pro interakci ale stejně nakonec docházelo k přepnutí do aplikace. Bohužel dnes už se žádná z klasických aplikací sociálních sítí nedokáže do seznamu kontaktů integrovat ani částečně, takže položka „Novinky“ se v aplikaci Lidé stala zcela zbytečnou.

Uživatel se tak musí spolehnout na aplikace samotných sítí, ale ani zde není situace nijak růžová. Aplikace Facebook, Twitter či Instagram jsou stále funkční, ovšem oproti verzím pro konkurenční platformy nenabízejí všechny funkce. Jejich spouštění je navíc na daném hardwaru neskutečně pomalé.

Messengery

Prakticky to samé lze říci o všemožných kecálcích. Messenger, Skype, či WhatsApp se stále ve Store nacházejí a fungují, ovšem o jejich aktuálnosti funkcí nemůže být řeč. U Messengeru to ale rozhodně není na škodu, pokud nepotřebujete veškeré zpomalovače přidané v posledních letech, bude vám to vyhovovat. To samé platí i WhatsAppu, který navíc lze obsluhovat díky funkci WhatsApp Web přes počítač.

Prohlížení internetu

Drtivá většina uživatelů používá smartphone jako okno do světa internetu, v případě Windows 10 Mobile je zprostředkovatelem této služby prohlížeč Microsoft Edge. Jeho důležitost je umocněna zejména faktem, že musí v některých případech nahrazovat chybějící aplikace (například YouTube). Hned po prvním spuštění Edge sbírá kladné body za umístění všech ovládacích prvků na spodní stranu, nechybí ani možnost otvírat okna v záložkách či synchronizovat oblíbené položky s počítačovým protějškem (který ale používá málokdo).

Na přečtení zpráv Microsoft Edge bez potíží postačuje, ale v některých úkonech se může chovat nestandardně. Například během používání Lumie jsem se účastnil aukce na Aukro.cz, a jelikož tato služba již svoji aplikaci ze Store odstranila, musel jsem se spolehnout právě na mobilní prohlížeč. Bohužel ten mi neumožnil vepsat do formuláře příhoz; jedinou možností bylo napsat částku „bokem“, zkopírovat a do okýnka dlouhým stiskem vložit. Stejný problém mi zamezil poslat zprávu kurýrovi DPD na oficiálních stránkách. Některé stránky se navíc nepodařilo načíst vůbec, a po sérii pokusů bylo nutné prohlížeč restartovat.

Bohužel prohlížeč Microsoft Edge nefunguje jako samostatná aplikace, a je napevno svázán s verzí Windows, takže u Lumie 930 již k nápravě nedojde.

Čtečka RSS

Ke čtení zpráv jsem na mobilních Windows kromě webového prohlížeče používal i RSS čtečku NextGen Reader, ta naštěstí stále funguje bez problémů, a mám ji radši než např. Feedly pro Android.

Internet banking

V této kapitole to s mobilními Windows bylo vždy divoké, „moje“ Komerční banka však stále svoji aplikaci v Microsoft Store má a funguje bez potíží. Jistě, chybí biometrická autentizace či podpora bezkontaktních plateb, veškeré další operace však omezeny nejsou, včetně notifikací na příchozí a odchozí platby.

Ve Store jsem našel ještě aplikace od Fio Banka, Česká spořitelna, mBank, ČSOB a Era, jejich funkčnost však ověřit nedokážu.

Mapy a navigace, geocaching

Nyní se přesuňme k navigačním funkcím. V nich Lumie od počátku excelovaly, neboť měly vlastní mapy přímo integrované do systému. Po odprodeji divize Here od Nokie směrem k německým automobilkám však navigace ze Store zmizela a zůstaly jen systémové mapy od Microsoftu, které však mapové podklady Here nadále využívají. Základní funkce jako zadávání průjezdných bodů, či informování o intenzitě dopravy nechybí, stejně tak je potěšující možnost stáhnout si do telefonu mapové podklady snad všech zemí světa.

Aplikace vás tak na místo určení spolehlivě dovede, pokud jste však zmlsaní Google Mapami či Waze, mohou vám některé funkce chybět, zejména výpočet zdržení na jednotlivých uzavírkách, výběr objízdné trasy, apod.

Na klasickou turistiku doporučuji používat klasické Mapy.cz od Seznamu, u kterých jsou na mobilních Windows již pár let aktualizovány pouze mapové podklady, zatímco aplikace se novým funkcím neučí – např. autonavigaci nebo 3D pohledy musíte oželet.

Jízdní řády

Cestujete-li hromadnou dopravou, nezbývá než doporučit WMM Jízdní řády, které jsou stále funkční a aplikaci IDOS vám spolehlivě nahradí. Více mi chyběla aplikace Můj Vlak od ČD pro nákup jízdenek a místenek, zde jsem si musel vypomoci připnutím dlaždice mobilní webové stránky na domovskou obrazovku.

Monitorování sportovních aktivit

K jízdě na kole odjakživa používám aplikaci Endomondo, tu však již ve Store nenajdete, stejně tak zde není Strava, Runkeeper a další. K mému překvapení jsem se nakonec k instalaci Endomonda dostal, stačí navštívit knihovnu dříve nainstalovaných aplikací, v ní se k Endomondu proscrollovat a kliknutím na „stahovací“ šipku nainstalovat. Přihlášení k účtu naštěstí stále funguje, stejně jako další funkce jako zaznamenávání trasy. Oželet jsem musel snad jen kontinuální monitoring srdečního tepu přímo do grafu.

Jako nositelnou elektroniku používám Mi Band 2 od Xiaomi a k mému překvapení si Lumia rozuměla i s ním. Stačilo nainstalovat aplikace Bind Mi Band a Notify Mi Band, a rázem mi bylo umožněno náramek spravovat, zjišťovat informace o nachozených vzdálenostech, budících, apod. Pouze se data neukládá na oficiální účet Xiaomi, ale to se dá oželet.

Jestliže v terénu občas lovíte poklady, oficiální aplikaci Geocaching již ve Store nenajdete, a pokud ji dohledáte (stejně jako Endomondo) v historii dříve nainstalovaných aplikací, nainstalovat půjde, ale před dialog přihlášení se nedostanete. Naštěstí existuje skvělá (placená) aplikace maaloo Geocaching, která nadále funguje bez obtíží.

Počasí

Než vyrazíte do terénu, je vhodné si ověřit, jaké bude počasí. Systémová aplikace Počasí má tu výhodu, že umí informovat živou dlaždicí, ve Store však najdete i další aplikace, například Meteoradar pro ukázání aktuální oblačnosti a deště. Moji oblíbenou Amazing Weather HD, která umí zobrazovat předpověď počasí i na zamykací obrazovce, jsem již ve Store nenašel. Sice ji šlo nainstalovat z knihovny dříve nainstalovaných aplikací, namísto předpovědi však ukazuje pouze prázdné informace.

Office, OneNote

Mobilní Windows měly odjakživa integrovaný kancelářský balík Office, ten se poté z hubu vyčlenil do samostatných aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Tyto aplikace fungují bez potíží, a automaticky nabízejí naposledy otevřené soubory umístěné na cloudovém úložišti OneDrive. Pokročilé formátování, které mají jejich protějšky na ostatních platformách, zde přítomno není, avšak pro zobrazení dokumentů a jejich jednoduché úpravy bohatě dostačují.

Stejně tak korektně funguje můj oblíbený poznámkovník OneNote, včetně synchronizace poznámek napříč všemi zařízeními.

OneDrive, práce se soubory

Windows 10 Mobile obsahují vlastního průzkumníka souborů. Ten vás sice do kompletní adresářové struktury systému nepustí, v důležitých složkách (dokumenty, obrázky, hudba, atd.) však můžete procházet, kopírovat, přejmenovávat složky a soubory dle libosti.

Na rozdíl od počítačových Windows není do Průzkumníka integrován cloudový OneDrive, je však možné použít oficiální aplikaci, která bez potíží funguje tak, jak byste očekávali.

Poslech hudby a přehrávání videa

Přiznám se, že v konzumaci multimediálního obsahu jsem absolutní staromilec. Nepoužívám Spotify, Netflix, ani žádné jiné streamovací služby. Na hudbu si vystačím s vestavěným přehrávačem Groove Music a hudbou poslanou do telefonu kabelem a co se týče videa… ještě nikdy v životě se mi nestalo, že bych pocítil potřebu pustit si na telefonu film či seriál.

Maximálně tak nějaké krátké video na YouTube či Stream. První službu lze se skřípěním zubů provozovat přes webový prohlížeč, aplikaci Stream.cz ve Store najdete, byť je stejně jako Mapy.cz nějakou dobu neudržovaná. Ale funguje pořád dobře.

Pro milovníky streamované hudby se ve Store nachází i Spotify, ale v této disciplíně opravdu nejsem kovaný a vůbec netuším, zda v ní něco oproti konkurenčním platformám chybí, či nikoliv.

Fotografie

Aplikaci fotoaparátu na Lumiích stále považuji za vůbec nejpovedenější napříč všemi platformami. Naštěstí v této oblasti se nic nezměnilo, aplikace je sice zatížena pomalým startem, ale poté odvádí práci spolehlivě, včetně povedeného manuálního módů. Obrázek lze po pořízení jednoduše upravovat – ořezávat, otáčet či vylepšit změnou jasu a kontrastu.

Fotografie lze přímo po pořízení (nebo po prvním připojení k Wi-Fi) zálohovat na OneDrive, což mi vyhovuje a jsem rád, že tato možnost nechybí i na ostatních platformách.

Pro základní použití dostačuje, ale víc nechtějte

Podtrženo, sečteno, s Windows 10 Mobile se stále dá v roce 2018 žít, občas je to ale se skřípěním zubů. Nenáročný uživatel by neměl mít problémy, z telefonu si zavolá, veškerou textovou komunikaci vyřídí a telefon mu nadále poslouží i jako brána k internetu, autonavigace, hudební přehrávač apod. U mě je navíc situace značně zjednodušena tím, že mám svůj digitální život svázaný s účtem Microsoftu a jeho aplikacemi. Pokud žijete v jiném ekosystému, bude se vám do Lumie zabydlovat obtížněji, u mnoha operací je navíc nutné obrnit se trpělivostí, neboť spousta věcí trvá déle, než je zdrávo.

Potíže také nastanou ve chvíli, kdy bude vyžadovat nějaké speciality, například mobilní bankovnictví od nepodporovaných bank. Na bezkontaktní platby či ovládání chytré domácnosti také zapomeňte. Svůj multimediální server postavený na Raspberry Pi 3 jsem byl ještě schopný ovládat skrze aplikaci mrRemote For Kodi, k bytové klimatizaci od Daikinu už jsem se ale vzdáleně nepřipojil.

Pochopitelně koupit si dnes Lumii by bylo čisté bláznovství, pokud však nějakou máte, můžete ji bez obav i dnes prohlásit za plně funkční smartphone. Tento stav však bude platit pouze do chvíle, kdy dojde k omezení některé z vámi používaných funkcí, v této oblasti se bohužel zlepšení očekávat nedá. Já sám jsem si týden s Lumií nesmírně užil a až na pár drobností spojených s chybějícími aplikacemi či celkovou pomalostí mi klacky pod nohy neházela. Třeba ji za rok z nostalgie opět vytáhnu na týden z šuplíku.

P.S. Přestože je Lumia 930 více jak 4 roky starý model, během „testování“ dostala bezpečnostní kumulativní aplikaci. Nechci se vás dotknout, ale kdo z vás na Androidu tohle má? :-)

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku