Recenze Nokia Lumia 930: „Colors of Nokia“

Lumia 930 se řadí mezi nejlépe vybavený telefony současnosti. Přichází se čtyřjádrovým procesorem, 5″ Full HD displejem, povedeným designem a příjemnou cenou. Na své si přijdou také příznivci výrazných barev.

Lumia 900, Lumia 920, Lumia 925… vesměs povedené smartphony od finského výrobce s operačním systémem z Redmondu. Ať už je máte rádi nebo ne, určitou míru úspěchu jim prostě upřít nelze. Pořád jim ale něco chybělo, hlavně na papíře, konkurence byla stále o drobný krůček napřed. Pak přišla Lumia 1520, která se svými parametry vyrovnala v podstatě všem konkurenčním produktům na platformě Android, ale vzhledem ke svým rozměrům nebyla vhodná pro větší okruh uživatelů.

blank

Čím dál tím častěji se tedy ozývalo volání po novém vlajkovém modelu, optimálně zmenšené Lumii 1520. Ideálně tak, aby vnitřnosti zůstaly, ale byly zabaleny do menšího, uživatelský přívětivějšího a komfortnějšího těla, s úhlopříčkou displeje v rozmezí 4,5 – 5 palců; lépe však blíže k větší hodnotě, protože to je teď trendy. Mnoho vody neuplynulo a na scénu se dostává Lumia 930, která se nijak výrazně neliší od americké verze Lumia Icon.

blank

Výborně vybavený smartphone s poslední verzí operačního systému od Microsoftu a aktualizací Cyan od Nokie, zabalený do velmi líbivého kabátku. Lumia 930 si vaši pozornost zaslouží. Kromě výkonného hardwaru a povedeného designu zaujme i uživatele prahnoucí po výstředním vzhledu – výrazná zelená a oranžová varianta na sebe právem poutá pozornost a rozhodně s ní nezapadnete.

blank
Dvě barevné varianty Lumie 930 jsou skutečně výrazné

Pokud prahnete po decentnějších barvách, nabízí se černá nebo bílá verze. Pokud nebudeme počítat LG G3, prodávají se vlajkové modely ostatních výrobců za výrazně vyšší cenu. Lumia 930 se na našem trhu začala prodávat za 13 990 Kč, nicméně už nyní ji některé obchody nabízejí o pár stokorun levněji.

Klady (+)

 • atraktivní design, příkladné zpracování
 • povedený displej s Full HD rozlišením
 • vysoký výkon a svižné reakce
 • kvalita fotografií
 • výdrž baterie a bezdrátové nabíjení v základu
 • 32GB interní úložiště
 • novinky ve Windows Phone 8.1 a Cyan aktualizaci
 • bonusový software od Nokie, navigace zdarma
 • konkurenceschopná cena
 • kvalita zvuku u nahrávaného videa
 • zvukový výstup do sluchátek

Zápory (-)

 • vyšší rozměry a hmotnost
 • absence slotu pro pam. karty
 • chybí notifikační dioda a GlanceScreen
 • nepřehledná nabídka Nastavení
 • absence sluchátek v balení
 • zahřívání při vyšší zátěži
 • slot na nanoSIM kartu

Obsah balení: Jen nutný základ

Pokud jste čekali, že Lumia 930 dorazí v již tradiční modré krabičce s výsuvným šuplíkem, tak vězte, že je vše jinak. Nová krabička je bílá, s vyobrazením telefonu a jeho barevných variant. Vnitřní a vnější část na sebe doléhají zkosenými stranami a první dojem je takový, že krabička do sebe moc nepasuje. To je ale ve finále nepodstatné, protože jde o její obsah.

blank

Než se k němu dostaneme, uveďme také, že zlí jazykové tvrdí, že krabička je oproti předchozím menší a placatější, protože výrobce očekává vyšší prodeje než doposud, a takto se vejde více balení telefonu na jednu paletu :-). Vtipné také je, že Nokia na krabičce vyobrazuje modely se zapnutou obrazovkou, kde údaje o čase přímo prozrazují číselné označení. V případě nedávno testované Lumie 630 je na krabičce vidět čas 6:30, u Lumie 930 zase máme půl desáté ráno.

blank blank

Uvnitř balení nalezneme kromě telefonu také adaptér do elektrické sítě a k němu microUSB kabel pro dobíjení či připojení k počítači. Dále pár papírových návodů, a to je vše. Sluchátka budeme hledat marně. Výrobce je tentokrát nepřibalil, což je u telefonu za skoro čtrnáct tisíc korun přinejmenším zvláštní. Zvláště ve světle faktu, že jak Apple, tak Samsung a LG ke svým top modelům přibalují opravdu kvalitní sluchátka. Ne každý zákazník disponuje kvalitními sluchátky a mnozí jistě budou spoléhat na to, že s vlajkovým modelem výrobce dostanou i příslušenství odpovídající ceně. Rozhodně se ale nejedná o globální rozhodnutí, jelikož v krabičce pro český trh prostor pro sluchátka je. V distribuci je ale zkrátka nepřidávají.

Design a zpracování: Políbená hliníkem

Nejen já jsem si již delší dobu stěžoval na neustále recyklovaný design Lumií a okoukané barvy, které lehce vyšly z módy. Lumia 930 velmi mile překvapila. Testovali jsme křiklavě oranžové provedení, které ihned upoutá pozornost. Stejný efekt pravděpodobně vyvolá také o něco decentnější zelená varianta. Černá a bílá jsou pak vyloženě konzervativní, ale přesto stále velmi atraktivní.

blank

Zelená s oranžovou se rozhodně povedly a velmi dobře nahrazují předchozí barevné varianty, které Nokia u Lumií používala. Pokud se chcete lehce odlišit, nebojte se volit jednu z uvedených barev. Věřte, že nakonec budete spokojenější než se střídmější bílou nebo konzervativní černou.

blank blank

U jednotlivých barevných verzí se mění pouze záda telefonu. Ta jsou vyrobena z matného plastu a najdeme na nich také čočku PureView fotoaparátu, duální LED diodu, mikrofony, hlasitý reproduktor a logo výrobce. Zbytek telefonu je vždy stejný, včetně na omak velmi příjemného hliníkového rámečku, který obepíná boky telefonu (ve skutečnosti je Lumia 930 celá hliníková, ale díky plastu na zádech to nepoznáte). Do nich jsou zasazeny standardní tři tlačítka na pravém boku.

blank blank blank

Ta mají sice jasnou odezvu na stisk s lehkým cvaknutím, ale při zatřesení testovaným kusem chrastí. Jde sice o drobnost, ale u takto dobře zpracovaného telefonu tento fakt zamrzí. MicroUSB zdířku nalezneme na spodní hraně a 3,5mm výstup ro sluchátka a slot pro nanoSIM kartu na horní hraně. Levý bok zůstává jako vždy prázdný. Pokud postrádáte slot pro microSD kartu, tak vězte, že touto funkcionalitou Lumia 930 nedisponuje.

blank blank blank

Přední strana pyšnící se pětipalcovým Full HD Super AMOLED displejem je celá černá. Pod zobrazovacím panelem je klasická trojkombinace tlačítek k systému Windows Phone a níže ještě mikrofon. Nad displejem zase mřížka telefonního sluchátka, čočka předního fotoaparátu a umně schované senzory.

blank
Slot pro vložení nanoSIM karty se nachází na horní hraně

blank blank blank
Lumia 930 v oranžové se řadí mezi nejvýraznější telefony na trhu

Když Lumii 930 poprvé vezmete do ruky, pravděpodobně vás trochu nemile překvapí její vyšší hmotnost (167 gramů, daň za hliníkovou konstrukci), což ale do jisté míry vyvažuje příjemný pocit bytelnosti. Pevná konstrukce bez jakýchkoli odnímatelných součástí zajišťuje vysokou pevnost a dobrý dojem z povedené konstrukce a kvalitního zpracování. Po čase vám ani nepřijde, že je telefon mohutný a těžší, protože prostě dobře padne do ruky a úchop v dlani je pohodlný.

blank
Srovnání se Samsungem Galaxy S5

blank blank

Vzhledem k velikosti displeje je trochu obtížné obsáhnout placem jedné ruky celý displej, a to i přes to, že kolem něj jsou úzké okraje. Vliv na to má i profil, necelých 10 mm široký a přísně kvádrovitá stavba celého telefonu, kterou zjemňují jen lehce zaoblené hrany a zakřivení krycího skla Gorilla Glass 3.

Hardwarová výbava a výkon

Papírově se Lumia 930 může srovnávat spíše s loňskými vlajkovými modely, protože disponuje čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 800, ale s vyšším taktem na úrovni 2,2 GHz. K tomu si přidejme 2 GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 330. Takže ačkoliv na současné top modely papírově nedosahuje, protože takřka všechny mají k dispozici novější Snapdragon 801 (a některé i 3 GB RAM), rozhodně se nemá za co stydět a výkonu má na rozdávání. Jenom pozor, při vyšší zátěži se telefon začne zahřívat, což zejména v těchto letních dnech není příliš příjemné.

blank blank

Armádu čipů, senzorů a dalšího vybavení doplňují proximity senzor, gyroskop, kompas a akcelerometr. Lumia 930 samozřejmě umí Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), a to včetně inteligentního režimu, o kterém si povíme později. Dále Bluetooth 4.0, GPS/Glonass, NFC a v neposlední řadě dnes už skoro nezbytné LTE. Po dobu testování jsme nezaznamenali jakékoli potíže s příjmem signálu ať už Wi-Fi nebo ze sítě operátora. I fixace satelitů při navigaci je velmi rychlá. Kapacita interní paměti je 32 GB, uživatelsky přístupných je lehce přes 29 GB. Pokud vynecháme cloudové úložiště, je tato hodnota konečná, jelikož Lumii chybí podpora pam. karet.

Displej: Parádní podívaná i za silného sluníčka

Konkurence se pyšní kvalitními a nadprůměrnými displeji a ani Lumia 930 v tomto ohledu nijak nezaostává. O zobrazování se stará pětipalcový Super AMOLED panel s technologií ClearBlack, velmi vysokou intenzitou jasu a možností nastavení barevného profilu. Displej se opravdu povedl a opět patří k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete pořídit. A v čitelnosti na slunci, stejně jako předchůdci, exceluje a konkurence by se stále mohla od Nokie učit.

blank

S Lumií 930 se vám nestane, že by displej byl za jasného a slunného dne nečitelný a museli jste si na něj stínit nebo se otáčet zády ke slunci, abyste si mohli přečíst zprávu. O nastavování vyhovující úrovně jasu se stará čidlo nad displejem a svou funkci plní velmi zdatně. Pokud by vám jeho služby přece jenom nevyhovovaly, lze si jas regulovat ručně ve třech úrovních (nízký, střední a vysoký).

blank
Displej je dobře čitelný i na venkovním světle

Pětipalcový panel je kryt na okrajích zakřiveným sklem Gorilla Glass 3, umí se probudit dvojím poklepáním, lze jej ovládat i v rukavicích nebo jinými předměty než jsou vaše prsty, ale bohužel oproti starším Lumiím postrádá praktickou funkci Glance Screen, která v pohotovostním stavu uměla zobrazovat nejen informace o čase, ale také různé notifikace nebo tapetu (více informací). Osobně bych raději Glance Screen než možnost ovládat telefon v rukavicích, ale co se dá dělat. Je také velká škoda, že na těle telefonu nenajdeme notifikační diodu – takhle prakticky nemáte možnost zjistit zmeškané události bez nutnosti zapnout displej.

blank blank blank
Nastavení displeje

Baterie a výdrž: Hudebník, co vydrží

Lumia 930 dostala do vínku Li-Ion baterii s kapacitou 2 420 mAh. Za každodenního náporu několika hovorů, v součtu něco přes 60 minut, kontroly třech e-mailových schránek, surfování po webu a sociálních sítích, telefon zcela bez problémů zvládl pracovní den a ještě mu trocha energie zbyla. Při méně aktivním používání nebudete mít problém dostat se na jeden a půl až dva dny na jedno nabití, což jsou na takto vybavený telefon slušné hodnoty.

blank blank

Provedli jsme také zátěžové testy, jako je přehrávání videa ve smyčce nebo surfování po internetu. Při přehrávání filmu v HD rozlišení s maximální úrovní jasu a hlasitostí nastavenou na 50 % (zvuk šel do sluchátek) se telefon přihlásil o dobití po 8 hodinách a 20 minutách. V případě cyklického načítání webové stránky přes Wi-Fi, opět s maximálním jasem, se Lumia 930 vybila po 9 hodinách a 30 minutách.

blank
Lumii 930 lze nabíjet bezdrátově

Následně jsme se vrhli na poslech hudby. Po 48 hodinách přehrávání (s vypnutým displejem, Wi-Fi a bez SIM karty) telefon ukazoval 30 % baterie, takže jsme tento test raději vzdali. Taková výdrž je hodně zajímavá a můžete se spolehnout, že Lumia 930 vám bude dělat hudebního společníka po hodně dlouhou dobu. Zvukový výstup pro sluchátka je navíc velmi kvalitní, takže si na své přijdou i nároční posluchači. Samotné nabití akumulátoru z nuly na sto dodávaná nabíječka zvládne za dvě hodiny. Příjemným bonusem je podpora bezdrátového nabíjení bez nutnosti dokupovat nějaký speciální kryt, jako tomu bylo například u Lumie 1020. K telefonu si tak stačí dokoupit pouze podložku pro bezdrátové nabíjení (standard Qi).

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát je lahůdka. Zvláště pak ve spojení s aplikací Nokia Camera. Ne že by standardní aplikace Fotoaparát ve Windows Phone byla špatná, nicméně tahle od Nokie toho za prvé umí více a za druhé jsme v redakci došli k shodě, že podává o něco lepší výsledky jak v oblasti fotografií, tak videa.

blank
PureView optika není tak výrazná jako v případě Lumie 1020

U starších modelů tomu přitom bylo naopak a právě výchozí systémová aplikace fotila o něco lépe než Nokia Camera (dříve Nokia Pro Cam). A vzhledem k tomu, že máte možnost pohrát si s nastavením fotoaparátu, velmi jednoduše vykouzlíte opravdu pěkné obrázky. Navíc nechybí ani manuální režim, který ocení pokročilí fotografové.

blank

Lumia 930 pyšní optikou Carl Zeiss, duální LED diodou pro nasvícení snímané scény, optickou stabilizací obrazu (OIS) a již zmíněnou technologií PureView. Snímač disponuje rozlišení 20 megapixelů a využívat můžete i bezztrátového zoomu. Fotit lze v kombinaci 16Mpx hi-res fotografie (5376 x 3024 px) + klasické 5 Mpx (3072 x 1728 px), nebo pouze na 5 Mpx. Fotografie v maximální rozlišení většinou v paměti zabere okolo 4 až 10 MB, zatímco 5Mpx snímky v průměru od 1 do 3 MB. Pokročilé uživatele jistě potěší, že budou moci fotit do RAW, což jim usnadní následnou práci s fotkami v počítači.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

U čočky nechybí nápis PureView a ačkoli se nemůže měřit s dnes již legendární Lumií 1020 (recenze), její výsledky jsou za dobrých světelných podmínek nadprůměrné. Optika je u tohoto modelu stejná jako v případě Lumie 1520, přesto bychom řekli, že Lumia 930 fotí o něco lépe.

-
S focením makra si optika většinou poradí dobře

Lumia 930, stejně jako dřívější Lumia s PureView, fotí celkem dobře i za špatných světelných podmínek, v šeru nebo ve tmě. Na obrázcích se samozřejmě objevuje šum, mírné rozostření a jiné podání barev, není to ale tak markantní jako u konkurenčních modelů a například pro focení v klubech, na koncertech, večerních scén a podobně, je Lumia 930 rozhodně dobrá volba. Nemá sice tak velký čip jako Lumia 1020, která v horších světelných podmínkách doslova kraluje, ale přesto vám ostudu neudělá.

- - -

Drobnou výtku bychom ale přece jenom měli – když bylo venku zataženo, občas optika pořídila zbytečně moc tmavý snímek s velmi chladnými barvami, což nepůsobilo úplně reálně. Tento nešvar se projevuje také u videa. Věřím ale, že se jedná jen o softwarovou chybu, kterou Nokia v některé z dalších aktualizací odstraní.

-
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Pokud si kvalitu fotoaparátu srovnáme s dalšími vlajkovými modely, konkrétně s LG G3, Xperií Z2, Samsungem Galaxy S5 a HTC One (M8), dostaneme za dobrých světelných podmínek velmi podobné výsledky u Lumie 930, G3, Xperie Z2 i Galaxy S5, jen One (M8) je na tom s kvalitou hůře. Při focení v šeru vede LG G3, následované Xperií Z2, Lumií 930, Galaxy S5 a na poslední příčce opět  zůstává hliníkové HTC.

- - -

Kouzla a čáry s animovanými fotografiemi

Pro focení doporučujeme používat právě aplikaci Nokia Camera. Kromě manuálního režimu se pyšní ještě jednou specialitou – animovanými fotografiemi. Pokud máte tuto možnost v nastavení aplikace zvolenou, při každém snímání telefon zaznamená zhruba jednu vteřinu před zachycením samotné fotografie. Při procházení galerií obrázků v Nokia Camera se vám pak u každé fotky přehraje právě ta jedna vteřina a pak se zobrazí samotný snímek. U některých scén to vypadá opravdu dobře.

blank
Animovanou fotografii fyzicky tvoří tři soubory, pro zpracování na PC vám budou stačit jen dva

Takto složená animace je v telefonu tvořena třemi soubory – fotografií (jpg), krátkým videem ve formátu mp4 ve Full HD rozlišení a doplňkovým souborem. Pokud si chcete animaci přehrát na PC, je nutné Lumii připojit kabelem, stáhnout soubor .jpg a soubor s příponou .mp4.thm. Ten druhý (.mp4.tnl) je nepodstatný.

animace

Při zálohování na OneDrive se bohužel nahrává jen fotografie, animace nikoliv, tak si na to dejte pozor. V přiloženém videu vidíte několik animací za sebou, nicméně takto zpracovaný klip nevypadá tak dobře jako při prohlížení v aplikaci Nokia Camera, která k přechodu mezi videem a fotografií přidává efekt „problesknutí“ (jak můžete vidět na přiložené animaci, kterou jsme vytvořili při focení kapek vody).

Video dokáže Lumia 930 natočit ve Full HD nebo HD rozlišení se snímkovací frekvencí 30 FPS. Na 60 FPS si už ale bohužel netroufne, což je škoda. Zajímavostí je přítomnost čtyř mikrofonů, díky kterým lze snímat prostorový zvuk Dolby Digital Plus 5.1. Stejně jako předchozí Lumie, i 930ka si bravůrně poradí se záznamem zvuku na párty či koncertě, a klidně můžete stát blízko aparatury. V nastavení záznamu videa/zvuku lze rovněž akvivovat směrový mikrofon či basový audiofiltr.

blank blank blank
Nastavení v aplikaci Nokia Camera

Operační systém: Nová verze Windows Phone

Nokia Lumia 930, jakožto nástupce velmi povedené Lumie 925, je první top smartphone, který se na trh dostává s aktualizovaným operačním systémem Windows Phone, tentokrát ve verzi 8.1. Mnozí z vás tento systém jistě znají a zkoušeli ho v rámci Developer Preview, ale pro mnohé bude jistě novinkou s nemalou dávkou zajímavých a praktických funkcí. Zároveň Lumia 930 disponuje aktualizací od výrobce, která se jmenuje Lumia Cyan. Pokud Vás zajímá, co všechno tyto dvě aktualizace obsahují, nahlédněte do našich dřívějších článků.

blank blank

Pojďme ale k samotné Lumii 930. Prvním spuštěním telefonu vás provede průvodce, který vám pomůže nastavit v úvodu vše potřebné, aby telefon fungoval tak jak má. Následný přechod na domácí obrazovku vám dá jasně najevo, že na palubě jsou Windows Phone 8.1. K dispozici máte tři sloupce dlaždic ve střední velikosti. Pokud zvolíte nejmenší velikost dlaždice, vejde se jich na šířku displeje až šest. Oproti Windows Phone 8 tak máte výrazně větší prostor popustit uzdu fantazii a domovskou obrazovku si poskládat dle vlastního uvážení z výrazně vyššího počtu dlaždic.

blank blank

Bohužel se vám s největší pravděpodobností nepovede poskládat je všechny z jedné barvy, ale na druhou stranu můžete použít obrázek, který se promítne jako pozadí do všech dlaždic a vytvoří tak velmi zajímavou mozaiku (paralaxní tapeta). Bohužel se skoro vždycky najde nějaká aplikace, jejíž dlaždice toto nastavení nerespektuje a svoji barvu prostě nezmění. V tomto ohledu by Microsoft měl být důslednější a více tlačit na vývojáře. Nicméně pokud ani sám Microsoft nerespektuje možnost změny barvy u dlaždic aplikací, je velmi těžké chtít to po vývojářích.

blank blank
Nastavení notifikací a notifikační centrum

Další velkou a hlavně pozitivní změnou je notifikační centrum, které se, stejně jako u konkurenčních platforem, zobrazí stažením od horní hrany displeje. Kromě rychlých přepínačů různých funkcí obsahuje i prostor pro notifikace z různých aplikací (můžete si vybrat, které to budou) a stejně jako u Androidu, je můžete mazat postupně nebo všechny naráz. Microsoft tak v praktičnosti notifikačního centra předběhl Apple, který zmíněné neumí a jeho uživatelé si musí počkat na oficiální uvolnění iOS 8.

Jednou z významných inovací u Windows Phone 8.1 je hlasová asistentka Cortana. Ta se nyní nachází ve stádiu beta verze, oficiálně je bohužel dostupná pouze ve Spojených státech. Pokud provedete odpovídající nastavení a přepnete telefon do angličtiny (jak na to?), položka se vám v hlavní nabídce objeví. Jedná se o skutečně komplexní pomocnici, která toho umí opravdu hodně. Nepočítejte ale s tím, že byste s Cortanou komunikovali v češtině – aby vás poslouchala, musíte na ni mluvit anglicky.

blank blank
Windows Phone 8.1 konečně přicházejí s oddělenou hlasitostí; a takhle vypadá nový WP Store

Zajímavé jsou také nástroje Inteligentní úložiště nebo Inteligentní Wi-Fi. První vám velmi přehledně ukáže, co zabírá nejvíce místa ve vašem telefonu a pokud by Lumia 930 podporovala paměťové karty, mohli byste si zvolit, kam se mají ukládat fotky, videa, hudba, podcasty a dokonce i aplikace.

blank blank

Inteligentní Wi-Fi zase šetří přenesená data tím, že hledá veřejné Wi-Fi sítě a automaticky se k nim přihlašuje. Pokud síť vyžaduje zadání přístupových údajů, přístroj použije vámi předem vyplněné anebo se vás na ně zeptá. Zároveň můžete sdílet data s vašimi přáteli. V praxi to znamená, že pokud se někdo z vašich přátel, se kterými v rámci Inteligentní Wi-Fi data sdílíte, již dříve připojil k zabezpečené Wi-Fi síti, vy nebudete potřebovat přihlašovací údaje, protože váš telefon si je pouze převezme a k síti se automaticky připojí. Funkce je to hodně šikovná, ale většího významu dostane až s vyšší mírou rozšíření Windows Phone 8.1 mezi uživateli.

Již z předchozích verzí je známý dětský koutek. Na ten se po aktivaci dostanete odsunutím odemykací obrazovky doleva, přičemž jde o oddělené plochy bez přístupu k telefonním funkcím, na které můžete přidat zástupce hudebních alb, videí či aplikací.

Textové zprávy a kalendář

Revoluce se nekoná ani v oblasti textových zpráv. Ty jsou rozděleny do konverzací s možností mazat jednotlivé položky nebo konverzace hromadně. Klávesnice ve Windows Phone 8.1 umožní mimo jiné i psaní tahem prstu po písmenkách, avšak pouze s anglickou klávesnicí ­­– v tomto případě fungovalo vše bezchybně, návrhy vyskakovaly okamžitě a ve většině případů i správně. Telefon se od vás navíc může učit nová slova, nicméně u českého slovníku jsme narazili na drobné problémy s predikcí slov. Je také škoda, že psaní tahem prstu nevyužijete v češtině, ale to by se do konce roku také mělo změnit.

blank blank

Standardní rozložení je tradiční s jednou kartou pro písmena a druhou pro symboly. V případě, že přepnete na českou klávesnici, se bohužel vpravo objeví ještě symbol háčku, čárky a ů, přičemž se tím zmenší prostor okolo kláves, trochu pozmění rozvržení (písmena jsou takto rovně pod sebou) a pokud nejste zvyklí, budete s psaním dost bojovat. Přepnutí na anglickou verzi s vypnutím automatických oprav tak pro některé z nás je schůdnějším řešením.

Systémový kalendář umí zobrazovat po dnech, týdnech, měsících či letech, přičemž nechybí ani pokročilejší nastavení událostí jako třeba opakování připomenutí či synchronizace s Microsoft či Google účtem. Oproti nepříliš povedené verzi ve Windows Phone 8 doznal kalendář v ve verzi 8.1 výrazných změn a konečně se za něj Microsoft nemusí stydět. Budíky si vysloužily samostatnou položku v menu, jejich nastavení je pak omezeno na základní položky v podobě opakování, vyzvánění a popisku.

Zmatená nabídka Nastavení

U čeho se ale musím zastavit, je nabídka Nastavení. Tak, jak jsou do systému Windows Phone přidávány nové a nové funkce, doplněno o aktualizace ze strany Nokie, které přidávají další novinky, nabídka Nastavení roste a roste. Pokud se nepletu, u Lumia 930 jsem napočítal zhruba 45 položek v první úrovni, což je naprosto šílené.

blank blank
Nabídka Nastavení obsahuje spousty ne zcela logicky řazených položek

Pokud se vpasuji do pozice laika, který systém Windows Phone nezná, tato část ho musí zákonitě vyděsit, nemluvě o tom, že určitá nastavení týkající se displeje, zvuku či systému, se ovládají na více místech a každé je v seznamu jinde, bez jakékoli logické návaznosti. Je to samozřejmě otázka zvyku a po několika dnech, spíše týdnech, si člověk zapamatuje, co kde v Nastavení najde, nicméně v této části je rozhodně dost prostoru pro zlepšení stran logiky uspořádání a přehlednosti.

blank blank

Celkově je systém stále a pořád svižný a plynulý, reakce jsou okamžité a na nic nečekáte. Systém Windows Phone je rychlý i na méně výkonném hardwaru, takže je jasné, že na použitém čtyřjádru od Qualcommu doslova „létá jako z praku“.

Bonusový software a další funkce

Telefon je sám o sobě velmi zajímavý a subjektivně musím říct, že volba zelené a oranžové varianty se Nokii povedla. Předchozí červená, modrá a žlutá už prostě byly okoukané. Díky spoustě bonusových funkcí a aplikací se Lumia 930 výrazně odlišuje od Windows Phone telefonů jiných výrobců, navíc zde najdeme i nejnovější update Lumia Cyan. Jak už jsme si řekli dříve, tato kombinace přináší spoustu užitečných novinek a posouvá Windows Phone blíže k jeho konkurentům (s Androidem), nicméně není vyhrazena pouze pro Lumii 930, ale postupně se dostane i do starších modelů finského výrobce, dnes už s americkým vlastníkem.

blank

K dalším zajímavým bodům, které nebyly v kapitole o systému jmenovány, bych určitě přidal i možnost zrcadlení displeje telefonu buď na obrazovku počítače, nebo patřičně vybavené televize. Důležitá je v tomto případě podpora Miracastu, který jsme otestovali a fungoval na jedničku.

Microsoft se chce se svým mobilním operačním systémem více prosadit v korporátní sféře a tak do menu Nastavení přibyla položka Pracoviště. Ta umožní po zadání firemního účtu instalaci různých certifikátů z firemního prostředí, přístup k firemním aplikacím, ale hlavně vzdálenou správu zařízení, jak ji známe například z BlackBerry nebo iOS. V praxi to bude vypadat tak, že správce IT ve firmě bude mít možnost do telefonu s Windows Phone 8.1 vzdáleně přistupovat, instalovat či mazat aplikace, měnit nastavení a podobně.

blank blank

Uživatel tak nebude moci svévolně instalovat jakékoli aplikace, udělat obnovu zařízení nebo měnit některá nastavení, která by mohla ovlivnit chod telefonu v rámci firemní infrastruktury. Vzhledem k velmi úzkému provázání systému s dalšími službami Microsoftu, včetně Office 365, dává tato novinka z pohledu firemního zákazníka smysl a bude velmi zajímavé sledovat, jak se uplatní v praxi. Dále za zmínku stojí i Centrum zařízení, které umožňuje správu připojených zařízení, jako jsou jiné telefony, tablety, počítače nebo příslušenství. Můžete využít i aplikace pro sdílení multimédií a podobně.

blank blank blank
Krokoměr od Microsoftu

Nově se objevuje i sběr údajů o pohybu (Sensor Core), což je v poslední době velmi trendy oblast, hlavně ve spojení s dalším příslušenstvím, jako jsou fitness trackery, osobní váhy, měřiče tlaku, tepu cukru v krvi a podobně. Bohužel, většina těchto přístrojů zatím není s Windows Phone využitelná, ale je jen otázkou času, než se tato situace změní. Zatím se musíte spokojit například s aplikací Adidas miCoach, která se může stát vaším osobním trenérem, případně se základní aplikací Zdraví a fitness Bing.

Nesmíme zapomenout ani na Here Drive+, který je pro Nokii obrovskou konkurenční výhodou, jelikož jde o offline Turn-by-turn navigaci použitelnou (nejen) po celé Evropě. Kvality tohoto softwaru již stihl prověřit čas, jelikož je znám již ze starších telefonů od Nokie. Může samozřejmě běžet na pozadí a navigovat pouze pomocí hlasových pokynů, přičemž přístroj přitom lze normálně používat.

S tím souvisí ještě mapové podklady Here mapy, přičemž k dispozici jsou také druhé Mapy od samotného Microsoftu. Volba je tedy čistě na vás, nám se více osvědčily první jmenované, přičemž v obchodě s aplikacemi navíc naleznete i klienta pro mapy od Googlu. V Here mapách v rámci velkých měst nechybí ani plánování dopravy v prostředcích městské hromadné dopravy.

blank blank

Praktický je kancelářský balík Microsoft Office s jednoduchým a přehledným prostředím, který stran čtení umožní soubory i editovat a vytvářet. Otevřete pomocí něj textové a tabulkové dokumenty, popřípadě také prezentace. Mimo to je zde ještě klient OneNote, který je ideální pro tvorbu jednoduchých i složitějších poznámek.

Za softwarovou výbavu si výrobce zaslouží obrovskou pochvalu, konkurence v dané cenové kategorii může pouze blednout závistí, avšak to by mohla i některá dražší zařízení. Nechybí zde plnohodnotná offline navigace, výborný kancelářský balík, přehledné počasí ani aplikace pro sledování pohybu a stravy. Zkrátka a dobře, Nokia Lumia 930 by měla sloužit jako učebnice, jak má být telefon dovybaven aplikacemi. Téměř žádné zbytečnosti navíc a současně takřka nic, co by nám chybělo.

K prohlížení internetu je připraven důvěrně známý Internet Explorer. Načítání stránek je velice svižné, a to i u náročných webů. Obsahuje navíc i mód úspory dat, což je vzhledem ke směšným FUP našich operátorů rozhodně vítaná funkce. Vykreslovací jádro je postavené na Internet Exploreru 11. U dříve testovaných Windows Phone telefonů bylo v nastavení webového prohlížeče možné změnit výchozí Bing na Google. Námi testovaný kus ale tuto změnu neumožňoval a podle této zprávy zřejmě nejsme jediní. Nokia už o problému ví, nicméně vyřešen by měl být až na konci léta.

blank
Screenshoty ze dvou Lumií 930 s odlišnými verzemi firmwaru (může se lišit podle regionu). U jedné možnost změny vyhledávače nechybí, u druhé ano.

Multimédia

Obrázky naleznete v aplikaci Fotky. Roztříděny jsou buď podle data pořízení nebo složek, případně můžete vybrat oblíbené obrázky na zvláštní kartu. Práce s galerií je rychlá a jednoduchá a opět mě nenapadá nic, co bych měl vytknout.

blank blank

Povedený je také hudební přehrávač s minimalistickým prostředím, který umožní procházet hudbu podle ID3 tagů či žánrů, nechybí ani FM rádio. Můžete si vytvářet také vlastní seznamy stop a nechybí ani ekvalizér s širokými možnostmi nastavení.

blank blank

Video přehrávač si poradí i s videem ve Full HD rozlišení a nově zvládne také titulky, které stačí uložit k filmu se stejným názvem. Nastavit si můžete dokonce i písmo, nechybí ani přehrávání videa ve smyčce. Oproti starší verzi mobilních Windows tak přehrávač konečně obsahuje všechny důležité funkce a není třeba se pídit po alternativě, kterých pro Windows Phone mnoho není.

Konkurence

Konkurence je letos tvrdá. Ačkoli je Nokia Lumia 930 velmi dobře vybavená, skvělé vypadá a je poctivě zpracována, ani konkurenti se nemají za co stydět. Výrobce staví Lumii 930 přímo proti současným vlajkovým lodím v podobě Samsungu Galaxy S5 (recenze), Sony Xperii Z2 (recenze), HTC One (M8) (recenze) a LG G3 (recenze). Se všemi jmenovanými se může Lumia 930 směle poměřovat jak v oblasti kvality displeje (tedy kromě Quad HD displeje u LG G3), výkonu, výdrže baterie nebo výstupu z fotoaparátu. Další trumf, kterým se může Lumia 930 pyšnit, je cena. V tu chvíli je ze všech letošních top modelů jasně nejlevnější a nejvíce se jí přibližuje jen LG G3. Nic se nezmění, ani když do srovnání zahrneme iPhone 5S.

-
Samsung Galaxy S5

Pokud byste tedy hledali cenově dostupnější konkurenty, budete se muset podívat mezi loňské top modely, které se prodávají za již velmi zajímavé ceny nebo nahlédněte pod pokličku méně rozšířeným asijským výrobcům jako je Xiaomi a podobně.

-
Sony Xperia Z2

Nicméně to se stále a pořád dokola bavíme o operačním systému Android. Pokud chcete používat Windows Phone a chcete to nejlepší, je Lumia 930 jediná volba. Překousnete-li větší rozměry, pak do výběru můžete zařadit ještě Lumii 1520. Lepší smartphone s operačním systémem od Microsoftu v současné době neseženete.

-
LG G3

Závěrečné hodnocení

Lumia 930 je zatím zcela bez diskuse nejkomplexnější Windows Phone telefon, který kdy spatřil světlo světa. Jako kus hardwaru je novinka takřka bezchybná, tedy pokud překousnete absenci slotu pro microSD a nanoSIM formát, což jsou ale ve finále jen drobnosti. Pro někoho mohou být překážkou nepatrně větší rozměry a hmotnost a pokud si nejste stoprocentně jisti, zda vám velikost bude vyhovovat, zajděte si raději telefon osahat do některého z obchodů.

blank

Dobrému dojmu z telefonu jako takovému pak pomáhá operační systém Windows Phone 8.1 s aktualizaci Lumia Cyan. Tato kombinace přidává celou řadu funkcí, po kterých řada uživatelů dlouhou dobu volala a přibližuje tak systém Windows Phone ke konkurentům s Androidem. Sice zde ještě nepanuje taková volnost jako na systému od Googlu, ale mobilní Windows jsou verzi od verze dospělejší a uvidíme, jakým směrem bude Microsoft jejich vývoj dále kočírovat. Doufejme, že systém brzy získá podporu pro psaní tahem prstu v českém jazyce a do nastavení webového prohlížeče se zpět vrátí možnost změny vyhledávače na Google.

Jako celek Lumia 930 působí opravdu povedeně a výrobce to nepřehání ani s cenou. Za necelých 14 tisíc korun tak dostanete dobře vypadající a kvalitně vyrobený přístroj s nadprůměrným displejem, slušným fotoaparátem a přijatelnou výdrží. Nokii tedy tento tah na branku vyšel a hra je rozehrána. Výsledek zápasu mají nyní v rukou uživatelé, tak uvidíme, jak se Lumii 930 bude v prodejích dařit. Rozhodně má našlápnuto správným směrem a snad to ocení i zákazníci.

Autor článku blank
Marek Hajn
Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné „everything Apple“ nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

Kapitoly článku