Domů » Recenze » Recenze Nokia Lumia 930: „Colors of Nokia“

Recenze Nokia Lumia 930: „Colors of Nokia“

Lumia 930 se řadí mezi nejlépe vybavený telefony současnosti. Přichází se čtyřjádrovým procesorem, 5″ Full HD displejem, povedeným designem a příjemnou cenou. Na své si přijdou také příznivci výrazných barev.

Lumia 900, Lumia 920, Lumia 925… vesměs povedené smartphony od finského výrobce s operačním systémem z Redmondu. Ať už je máte rádi nebo ne, určitou míru úspěchu jim prostě upřít nelze. Pořád jim ale něco chybělo, hlavně na papíře, konkurence byla stále o drobný krůček napřed. Pak přišla Lumia 1520, která se svými parametry vyrovnala v podstatě všem konkurenčním produktům na platformě Android, ale vzhledem ke svým rozměrům nebyla vhodná pro větší okruh uživatelů.

Čím dál tím častěji se tedy ozývalo volání po novém vlajkovém modelu, optimálně zmenšené Lumii 1520. Ideálně tak, aby vnitřnosti zůstaly, ale byly zabaleny do menšího, uživatelský přívětivějšího a komfortnějšího těla, s úhlopříčkou displeje v rozmezí 4,5 – 5 palců; lépe však blíže k větší hodnotě, protože to je teď trendy. Mnoho vody neuplynulo a na scénu se dostává Lumia 930, která se nijak výrazně neliší od americké verze Lumia Icon.

Výborně vybavený smartphone s poslední verzí operačního systému od Microsoftu a aktualizací Cyan od Nokie, zabalený do velmi líbivého kabátku. Lumia 930 si vaši pozornost zaslouží. Kromě výkonného hardwaru a povedeného designu zaujme i uživatele prahnoucí po výstředním vzhledu – výrazná zelená a oranžová varianta na sebe právem poutá pozornost a rozhodně s ní nezapadnete.


Dvě barevné varianty Lumie 930 jsou skutečně výrazné

Pokud prahnete po decentnějších barvách, nabízí se černá nebo bílá verze. Pokud nebudeme počítat LG G3, prodávají se vlajkové modely ostatních výrobců za výrazně vyšší cenu. Lumia 930 se na našem trhu začala prodávat za 13 990 Kč, nicméně už nyní ji některé obchody nabízejí o pár stokorun levněji.

Klady (+)

 • atraktivní design, příkladné zpracování
 • povedený displej s Full HD rozlišením
 • vysoký výkon a svižné reakce
 • kvalita fotografií
 • výdrž baterie a bezdrátové nabíjení v základu
 • 32GB interní úložiště
 • novinky ve Windows Phone 8.1 a Cyan aktualizaci
 • bonusový software od Nokie, navigace zdarma
 • konkurenceschopná cena
 • kvalita zvuku u nahrávaného videa
 • zvukový výstup do sluchátek

Zápory (-)

 • vyšší rozměry a hmotnost
 • absence slotu pro pam. karty
 • chybí notifikační dioda a GlanceScreen
 • nepřehledná nabídka Nastavení
 • absence sluchátek v balení
 • zahřívání při vyšší zátěži
 • slot na nanoSIM kartu

Obsah balení: Jen nutný základ

Pokud jste čekali, že Lumia 930 dorazí v již tradiční modré krabičce s výsuvným šuplíkem, tak vězte, že je vše jinak. Nová krabička je bílá, s vyobrazením telefonu a jeho barevných variant. Vnitřní a vnější část na sebe doléhají zkosenými stranami a první dojem je takový, že krabička do sebe moc nepasuje. To je ale ve finále nepodstatné, protože jde o její obsah.

Než se k němu dostaneme, uveďme také, že zlí jazykové tvrdí, že krabička je oproti předchozím menší a placatější, protože výrobce očekává vyšší prodeje než doposud, a takto se vejde více balení telefonu na jednu paletu :-). Vtipné také je, že Nokia na krabičce vyobrazuje modely se zapnutou obrazovkou, kde údaje o čase přímo prozrazují číselné označení. V případě nedávno testované Lumie 630 je na krabičce vidět čas 6:30, u Lumie 930 zase máme půl desáté ráno.

 

Uvnitř balení nalezneme kromě telefonu také adaptér do elektrické sítě a k němu microUSB kabel pro dobíjení či připojení k počítači. Dále pár papírových návodů, a to je vše. Sluchátka budeme hledat marně. Výrobce je tentokrát nepřibalil, což je u telefonu za skoro čtrnáct tisíc korun přinejmenším zvláštní. Zvláště ve světle faktu, že jak Apple, tak Samsung a LG ke svým top modelům přibalují opravdu kvalitní sluchátka. Ne každý zákazník disponuje kvalitními sluchátky a mnozí jistě budou spoléhat na to, že s vlajkovým modelem výrobce dostanou i příslušenství odpovídající ceně. Rozhodně se ale nejedná o globální rozhodnutí, jelikož v krabičce pro český trh prostor pro sluchátka je. V distribuci je ale zkrátka nepřidávají.

Design a zpracování: Políbená hliníkem

Nejen já jsem si již delší dobu stěžoval na neustále recyklovaný design Lumií a okoukané barvy, které lehce vyšly z módy. Lumia 930 velmi mile překvapila. Testovali jsme křiklavě oranžové provedení, které ihned upoutá pozornost. Stejný efekt pravděpodobně vyvolá také o něco decentnější zelená varianta. Černá a bílá jsou pak vyloženě konzervativní, ale přesto stále velmi atraktivní.

Zelená s oranžovou se rozhodně povedly a velmi dobře nahrazují předchozí barevné varianty, které Nokia u Lumií používala. Pokud se chcete lehce odlišit, nebojte se volit jednu z uvedených barev. Věřte, že nakonec budete spokojenější než se střídmější bílou nebo konzervativní černou.

 

U jednotlivých barevných verzí se mění pouze záda telefonu. Ta jsou vyrobena z matného plastu a najdeme na nich také čočku PureView fotoaparátu, duální LED diodu, mikrofony, hlasitý reproduktor a logo výrobce. Zbytek telefonu je vždy stejný, včetně na omak velmi příjemného hliníkového rámečku, který obepíná boky telefonu (ve skutečnosti je Lumia 930 celá hliníková, ale díky plastu na zádech to nepoznáte). Do nich jsou zasazeny standardní tři tlačítka na pravém boku.

  

Ta mají sice jasnou odezvu na stisk s lehkým cvaknutím, ale při zatřesení testovaným kusem chrastí. Jde sice o drobnost, ale u takto dobře zpracovaného telefonu tento fakt zamrzí. MicroUSB zdířku nalezneme na spodní hraně a 3,5mm výstup ro sluchátka a slot pro nanoSIM kartu na horní hraně. Levý bok zůstává jako vždy prázdný. Pokud postrádáte slot pro microSD kartu, tak vězte, že touto funkcionalitou Lumia 930 nedisponuje.

  

Přední strana pyšnící se pětipalcovým Full HD Super AMOLED displejem je celá černá. Pod zobrazovacím panelem je klasická trojkombinace tlačítek k systému Windows Phone a níže ještě mikrofon. Nad displejem zase mřížka telefonního sluchátka, čočka předního fotoaparátu a umně schované senzory.


Slot pro vložení nanoSIM karty se nachází na horní hraně

  
Lumia 930 v oranžové se řadí mezi nejvýraznější telefony na trhu

Když Lumii 930 poprvé vezmete do ruky, pravděpodobně vás trochu nemile překvapí její vyšší hmotnost (167 gramů, daň za hliníkovou konstrukci), což ale do jisté míry vyvažuje příjemný pocit bytelnosti. Pevná konstrukce bez jakýchkoli odnímatelných součástí zajišťuje vysokou pevnost a dobrý dojem z povedené konstrukce a kvalitního zpracování. Po čase vám ani nepřijde, že je telefon mohutný a těžší, protože prostě dobře padne do ruky a úchop v dlani je pohodlný.


Srovnání se Samsungem Galaxy S5

 

Vzhledem k velikosti displeje je trochu obtížné obsáhnout placem jedné ruky celý displej, a to i přes to, že kolem něj jsou úzké okraje. Vliv na to má i profil, necelých 10 mm široký a přísně kvádrovitá stavba celého telefonu, kterou zjemňují jen lehce zaoblené hrany a zakřivení krycího skla Gorilla Glass 3.

Hardwarová výbava a výkon

Papírově se Lumia 930 může srovnávat spíše s loňskými vlajkovými modely, protože disponuje čtyřjádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 800, ale s vyšším taktem na úrovni 2,2 GHz. K tomu si přidejme 2 GB RAM a grafický akcelerátor Adreno 330. Takže ačkoliv na současné top modely papírově nedosahuje, protože takřka všechny mají k dispozici novější Snapdragon 801 (a některé i 3 GB RAM), rozhodně se nemá za co stydět a výkonu má na rozdávání. Jenom pozor, při vyšší zátěži se telefon začne zahřívat, což zejména v těchto letních dnech není příliš příjemné.

 

Armádu čipů, senzorů a dalšího vybavení doplňují proximity senzor, gyroskop, kompas a akcelerometr. Lumia 930 samozřejmě umí Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), a to včetně inteligentního režimu, o kterém si povíme později. Dále Bluetooth 4.0, GPS/Glonass, NFC a v neposlední řadě dnes už skoro nezbytné LTE. Po dobu testování jsme nezaznamenali jakékoli potíže s příjmem signálu ať už Wi-Fi nebo ze sítě operátora. I fixace satelitů při navigaci je velmi rychlá. Kapacita interní paměti je 32 GB, uživatelsky přístupných je lehce přes 29 GB. Pokud vynecháme cloudové úložiště, je tato hodnota konečná, jelikož Lumii chybí podpora pam. karet.

Displej: Parádní podívaná i za silného sluníčka

Konkurence se pyšní kvalitními a nadprůměrnými displeji a ani Lumia 930 v tomto ohledu nijak nezaostává. O zobrazování se stará pětipalcový Super AMOLED panel s technologií ClearBlack, velmi vysokou intenzitou jasu a možností nastavení barevného profilu. Displej se opravdu povedl a opět patří k tomu nejlepšímu, co si dnes můžete pořídit. A v čitelnosti na slunci, stejně jako předchůdci, exceluje a konkurence by se stále mohla od Nokie učit.

S Lumií 930 se vám nestane, že by displej byl za jasného a slunného dne nečitelný a museli jste si na něj stínit nebo se otáčet zády ke slunci, abyste si mohli přečíst zprávu. O nastavování vyhovující úrovně jasu se stará čidlo nad displejem a svou funkci plní velmi zdatně. Pokud by vám jeho služby přece jenom nevyhovovaly, lze si jas regulovat ručně ve třech úrovních (nízký, střední a vysoký).


Displej je dobře čitelný i na venkovním světle

Pětipalcový panel je kryt na okrajích zakřiveným sklem Gorilla Glass 3, umí se probudit dvojím poklepáním, lze jej ovládat i v rukavicích nebo jinými předměty než jsou vaše prsty, ale bohužel oproti starším Lumiím postrádá praktickou funkci Glance Screen, která v pohotovostním stavu uměla zobrazovat nejen informace o čase, ale také různé notifikace nebo tapetu (více informací). Osobně bych raději Glance Screen než možnost ovládat telefon v rukavicích, ale co se dá dělat. Je také velká škoda, že na těle telefonu nenajdeme notifikační diodu – takhle prakticky nemáte možnost zjistit zmeškané události bez nutnosti zapnout displej.

  
Nastavení displeje

Baterie a výdrž: Hudebník, co vydrží

Lumia 930 dostala do vínku Li-Ion baterii s kapacitou 2 420 mAh. Za každodenního náporu několika hovorů, v součtu něco přes 60 minut, kontroly třech e-mailových schránek, surfování po webu a sociálních sítích, telefon zcela bez problémů zvládl pracovní den a ještě mu trocha energie zbyla. Při méně aktivním používání nebudete mít problém dostat se na jeden a půl až dva dny na jedno nabití, což jsou na takto vybavený telefon slušné hodnoty.

 

Provedli jsme také zátěžové testy, jako je přehrávání videa ve smyčce nebo surfování po internetu. Při přehrávání filmu v HD rozlišení s maximální úrovní jasu a hlasitostí nastavenou na 50 % (zvuk šel do sluchátek) se telefon přihlásil o dobití po 8 hodinách a 20 minutách. V případě cyklického načítání webové stránky přes Wi-Fi, opět s maximálním jasem, se Lumia 930 vybila po 9 hodinách a 30 minutách.


Lumii 930 lze nabíjet bezdrátově

Následně jsme se vrhli na poslech hudby. Po 48 hodinách přehrávání (s vypnutým displejem, Wi-Fi a bez SIM karty) telefon ukazoval 30 % baterie, takže jsme tento test raději vzdali. Taková výdrž je hodně zajímavá a můžete se spolehnout, že Lumia 930 vám bude dělat hudebního společníka po hodně dlouhou dobu. Zvukový výstup pro sluchátka je navíc velmi kvalitní, takže si na své přijdou i nároční posluchači. Samotné nabití akumulátoru z nuly na sto dodávaná nabíječka zvládne za dvě hodiny. Příjemným bonusem je podpora bezdrátového nabíjení bez nutnosti dokupovat nějaký speciální kryt, jako tomu bylo například u Lumie 1020. K telefonu si tak stačí dokoupit pouze podložku pro bezdrátové nabíjení (standard Qi).

Fotoaparát a záznam videa

Fotoaparát je lahůdka. Zvláště pak ve spojení s aplikací Nokia Camera. Ne že by standardní aplikace Fotoaparát ve Windows Phone byla špatná, nicméně tahle od Nokie toho za prvé umí více a za druhé jsme v redakci došli k shodě, že podává o něco lepší výsledky jak v oblasti fotografií, tak videa.


PureView optika není tak výrazná jako v případě Lumie 1020

U starších modelů tomu přitom bylo naopak a právě výchozí systémová aplikace fotila o něco lépe než Nokia Camera (dříve Nokia Pro Cam). A vzhledem k tomu, že máte možnost pohrát si s nastavením fotoaparátu, velmi jednoduše vykouzlíte opravdu pěkné obrázky. Navíc nechybí ani manuální režim, který ocení pokročilí fotografové.

Lumia 930 pyšní optikou Carl Zeiss, duální LED diodou pro nasvícení snímané scény, optickou stabilizací obrazu (OIS) a již zmíněnou technologií PureView. Snímač disponuje rozlišení 20 megapixelů a využívat můžete i bezztrátového zoomu. Fotit lze v kombinaci 16Mpx hi-res fotografie (5376 x 3024 px) + klasické 5 Mpx (3072 x 1728 px), nebo pouze na 5 Mpx. Fotografie v maximální rozlišení většinou v paměti zabere okolo 4 až 10 MB, zatímco 5Mpx snímky v průměru od 1 do 3 MB. Pokročilé uživatele jistě potěší, že budou moci fotit do RAW, což jim usnadní následnou práci s fotkami v počítači.

-

- - -
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

U čočky nechybí nápis PureView a ačkoli se nemůže měřit s dnes již legendární Lumií 1020 (recenze), její výsledky jsou za dobrých světelných podmínek nadprůměrné. Optika je u tohoto modelu stejná jako v případě Lumie 1520, přesto bychom řekli, že Lumia 930 fotí o něco lépe.

-
S focením makra si optika většinou poradí dobře

Lumia 930, stejně jako dřívější Lumia s PureView, fotí celkem dobře i za špatných světelných podmínek, v šeru nebo ve tmě. Na obrázcích se samozřejmě objevuje šum, mírné rozostření a jiné podání barev, není to ale tak markantní jako u konkurenčních modelů a například pro focení v klubech, na koncertech, večerních scén a podobně, je Lumia 930 rozhodně dobrá volba. Nemá sice tak velký čip jako Lumia 1020, která v horších světelných podmínkách doslova kraluje, ale přesto vám ostudu neudělá.

- - -

Drobnou výtku bychom ale přece jenom měli – když bylo venku zataženo, občas optika pořídila zbytečně moc tmavý snímek s velmi chladnými barvami, což nepůsobilo úplně reálně. Tento nešvar se projevuje také u videa. Věřím ale, že se jedná jen o softwarovou chybu, kterou Nokia v některé z dalších aktualizací odstraní.

-
Další fotografie včetně odkazu pro zobrazení v plném rozlišení najdete v naší galerii

- -

Pokud si kvalitu fotoaparátu srovnáme s dalšími vlajkovými modely, konkrétně s LG G3, Xperií Z2, Samsungem Galaxy S5 a HTC One (M8), dostaneme za dobrých světelných podmínek velmi podobné výsledky u Lumie 930, G3, Xperie Z2 i Galaxy S5, jen One (M8) je na tom s kvalitou hůře. Při focení v šeru vede LG G3, následované Xperií Z2, Lumií 930, Galaxy S5 a na poslední příčce opět  zůstává hliníkové HTC.

- - -

Kouzla a čáry s animovanými fotografiemi

Pro focení doporučujeme používat právě aplikaci Nokia Camera. Kromě manuálního režimu se pyšní ještě jednou specialitou – animovanými fotografiemi. Pokud máte tuto možnost v nastavení aplikace zvolenou, při každém snímání telefon zaznamená zhruba jednu vteřinu před zachycením samotné fotografie. Při procházení galerií obrázků v Nokia Camera se vám pak u každé fotky přehraje právě ta jedna vteřina a pak se zobrazí samotný snímek. U některých scén to vypadá opravdu dobře.


Animovanou fotografii fyzicky tvoří tři soubory, pro zpracování na PC vám budou stačit jen dva

Takto složená animace je v telefonu tvořena třemi soubory – fotografií (jpg), krátkým videem ve formátu mp4 ve Full HD rozlišení a doplňkovým souborem. Pokud si chcete animaci přehrát na PC, je nutné Lumii připojit kabelem, stáhnout soubor .jpg a soubor s příponou .mp4.thm. Ten druhý (.mp4.tnl) je nepodstatný.

animace

Při zálohování na OneDrive se bohužel nahrává jen fotografie, animace nikoliv, tak si na to dejte pozor. V přiloženém videu vidíte několik animací za sebou, nicméně takto zpracovaný klip nevypadá tak dobře jako při prohlížení v aplikaci Nokia Camera, která k přechodu mezi videem a fotografií přidává efekt „problesknutí“ (jak můžete vidět na přiložené animaci, kterou jsme vytvořili při focení kapek vody).

Nokia Lumia 930: Camera demo (Full HD)

Video dokáže Lumia 930 natočit ve Full HD nebo HD rozlišení se snímkovací frekvencí 30 FPS. Na 60 FPS si už ale bohužel netroufne, což je škoda. Zajímavostí je přítomnost čtyř mikrofonů, díky kterým lze snímat prostorový zvuk Dolby Digital Plus 5.1. Stejně jako předchozí Lumie, i 930ka si bravůrně poradí se záznamem zvuku na párty či koncertě, a klidně můžete stát blízko aparatury. V nastavení záznamu videa/zvuku lze rovněž akvivovat směrový mikrofon či basový audiofiltr.

  
Nastavení v aplikaci Nokia Camera

Operační systém: Nová verze Windows Phone

Nokia Lumia 930, jakožto nástupce velmi povedené Lumie 925, je první top smartphone, který se na trh dostává s aktualizovaným operačním systémem Windows Phone, tentokrát ve verzi 8.1. Mnozí z vás tento systém jistě znají a zkoušeli ho v rámci Developer Preview, ale pro mnohé bude jistě novinkou s nemalou dávkou zajímavých a praktických funkcí. Zároveň Lumia 930 disponuje aktualizací od výrobce, která se jmenuje Lumia Cyan. Pokud Vás zajímá, co všechno tyto dvě aktualizace obsahují, nahlédněte do našich dřívějších článků.

 

Pojďme ale k samotné Lumii 930. Prvním spuštěním telefonu vás provede průvodce, který vám pomůže nastavit v úvodu vše potřebné, aby telefon fungoval tak jak má. Následný přechod na domácí obrazovku vám dá jasně najevo, že na palubě jsou Windows Phone 8.1. K dispozici máte tři sloupce dlaždic ve střední velikosti. Pokud zvolíte nejmenší velikost dlaždice, vejde se jich na šířku displeje až šest. Oproti Windows Phone 8 tak máte výrazně větší prostor popustit uzdu fantazii a domovskou obrazovku si poskládat dle vlastního uvážení z výrazně vyššího počtu dlaždic.

 

Bohužel se vám s největší pravděpodobností nepovede poskládat je všechny z jedné barvy, ale na druhou stranu můžete použít obrázek, který se promítne jako pozadí do všech dlaždic a vytvoří tak velmi zajímavou mozaiku (paralaxní tapeta). Bohužel se skoro vždycky najde nějaká aplikace, jejíž dlaždice toto nastavení nerespektuje a svoji barvu prostě nezmění. V tomto ohledu by Microsoft měl být důslednější a více tlačit na vývojáře. Nicméně pokud ani sám Microsoft nerespektuje možnost změny barvy u dlaždic aplikací, je velmi těžké chtít to po vývojářích.

 
Nastavení notifikací a notifikační centrum

Další velkou a hlavně pozitivní změnou je notifikační centrum, které se, stejně jako u konkurenčních platforem, zobrazí stažením od horní hrany displeje. Kromě rychlých přepínačů různých funkcí obsahuje i prostor pro notifikace z různých aplikací (můžete si vybrat, které to budou) a stejně jako u Androidu, je můžete mazat postupně nebo všechny naráz. Microsoft tak v praktičnosti notifikačního centra předběhl Apple, který zmíněné neumí a jeho uživatelé si musí počkat na oficiální uvolnění iOS 8.

Jednou z významných inovací u Windows Phone 8.1 je hlasová asistentka Cortana. Ta se nyní nachází ve stádiu beta verze, oficiálně je bohužel dostupná pouze ve Spojených státech. Pokud provedete odpovídající nastavení a přepnete telefon do angličtiny (jak na to?), položka se vám v hlavní nabídce objeví. Jedná se o skutečně komplexní pomocnici, která toho umí opravdu hodně. Nepočítejte ale s tím, že byste s Cortanou komunikovali v češtině – aby vás poslouchala, musíte na ni mluvit anglicky.

 
Windows Phone 8.1 konečně přicházejí s oddělenou hlasitostí; a takhle vypadá nový WP Store

Zajímavé jsou také nástroje Inteligentní úložiště nebo Inteligentní Wi-Fi. První vám velmi přehledně ukáže, co zabírá nejvíce místa ve vašem telefonu a pokud by Lumia 930 podporovala paměťové karty, mohli byste si zvolit, kam se mají ukládat fotky, videa, hudba, podcasty a dokonce i aplikace.

 

Inteligentní Wi-Fi zase šetří přenesená data tím, že hledá veřejné Wi-Fi sítě a automaticky se k nim přihlašuje. Pokud síť vyžaduje zadání přístupových údajů, přístroj použije vámi předem vyplněné anebo se vás na ně zeptá. Zároveň můžete sdílet data s vašimi přáteli. V praxi to znamená, že pokud se někdo z vašich přátel, se kterými v rámci Inteligentní Wi-Fi data sdílíte, již dříve připojil k zabezpečené Wi-Fi síti, vy nebudete potřebovat přihlašovací údaje, protože váš telefon si je pouze převezme a k síti se automaticky připojí. Funkce je to hodně šikovná, ale většího významu dostane až s vyšší mírou rozšíření Windows Phone 8.1 mezi uživateli.

Již z předchozích verzí je známý dětský koutek. Na ten se po aktivaci dostanete odsunutím odemykací obrazovky doleva, přičemž jde o oddělené plochy bez přístupu k telefonním funkcím, na které můžete přidat zástupce hudebních alb, videí či aplikací.

Textové zprávy a kalendář

Revoluce se nekoná ani v oblasti textových zpráv. Ty jsou rozděleny do konverzací s možností mazat jednotlivé položky nebo konverzace hromadně. Klávesnice ve Windows Phone 8.1 umožní mimo jiné i psaní tahem prstu po písmenkách, avšak pouze s anglickou klávesnicí ­­– v tomto případě fungovalo vše bezchybně, návrhy vyskakovaly okamžitě a ve většině případů i správně. Telefon se od vás navíc může učit nová slova, nicméně u českého slovníku jsme narazili na drobné problémy s predikcí slov. Je také škoda, že psaní tahem prstu nevyužijete v češtině, ale to by se do konce roku také mělo změnit.

 

Standardní rozložení je tradiční s jednou kartou pro písmena a druhou pro symboly. V případě, že přepnete na českou klávesnici, se bohužel vpravo objeví ještě symbol háčku, čárky a ů, přičemž se tím zmenší prostor okolo kláves, trochu pozmění rozvržení (písmena jsou takto rovně pod sebou) a pokud nejste zvyklí, budete s psaním dost bojovat. Přepnutí na anglickou verzi s vypnutím automatických oprav tak pro některé z nás je schůdnějším řešením.

Systémový kalendář umí zobrazovat po dnech, týdnech, měsících či letech, přičemž nechybí ani pokročilejší nastavení událostí jako třeba opakování připomenutí či synchronizace s Microsoft či Google účtem. Oproti nepříliš povedené verzi ve Windows Phone 8 doznal kalendář v ve verzi 8.1 výrazných změn a konečně se za něj Microsoft nemusí stydět. Budíky si vysloužily samostatnou položku v menu, jejich nastavení je pak omezeno na základní položky v podobě opakování, vyzvánění a popisku.

Zmatená nabídka Nastavení

U čeho se ale musím zastavit, je nabídka Nastavení. Tak, jak jsou do systému Windows Phone přidávány nové a nové funkce, doplněno o aktualizace ze strany Nokie, které přidávají další novinky, nabídka Nastavení roste a roste. Pokud se nepletu, u Lumia 930 jsem napočítal zhruba 45 položek v první úrovni, což je naprosto šílené.

 
Nabídka Nastavení obsahuje spousty ne zcela logicky řazených položek

Pokud se vpasuji do pozice laika, který systém Windows Phone nezná, tato část ho musí zákonitě vyděsit, nemluvě o tom, že určitá nastavení týkající se displeje, zvuku či systému, se ovládají na více místech a každé je v seznamu jinde, bez jakékoli logické návaznosti. Je to samozřejmě otázka zvyku a po několika dnech, spíše týdnech, si člověk zapamatuje, co kde v Nastavení najde, nicméně v této části je rozhodně dost prostoru pro zlepšení stran logiky uspořádání a přehlednosti.

 

Celkově je systém stále a pořád svižný a plynulý, reakce jsou okamžité a na nic nečekáte. Systém Windows Phone je rychlý i na méně výkonném hardwaru, takže je jasné, že na použitém čtyřjádru od Qualcommu doslova „létá jako z praku“.

Bonusový software a další funkce

Telefon je sám o sobě velmi zajímavý a subjektivně musím říct, že volba zelené a oranžové varianty se Nokii povedla. Předchozí červená, modrá a žlutá už prostě byly okoukané. Díky spoustě bonusových funkcí a aplikací se Lumia 930 výrazně odlišuje od Windows Phone telefonů jiných výrobců, navíc zde najdeme i nejnovější update Lumia Cyan. Jak už jsme si řekli dříve, tato kombinace přináší spoustu užitečných novinek a posouvá Windows Phone blíže k jeho konkurentům (s Androidem), nicméně není vyhrazena pouze pro Lumii 930, ale postupně se dostane i do starších modelů finského výrobce, dnes už s americkým vlastníkem.

K dalším zajímavým bodům, které nebyly v kapitole o systému jmenovány, bych určitě přidal i možnost zrcadlení displeje telefonu buď na obrazovku počítače, nebo patřičně vybavené televize. Důležitá je v tomto případě podpora Miracastu, který jsme otestovali a fungoval na jedničku.

Microsoft se chce se svým mobilním operačním systémem více prosadit v korporátní sféře a tak do menu Nastavení přibyla položka Pracoviště. Ta umožní po zadání firemního účtu instalaci různých certifikátů z firemního prostředí, přístup k firemním aplikacím, ale hlavně vzdálenou správu zařízení, jak ji známe například z BlackBerry nebo iOS. V praxi to bude vypadat tak, že správce IT ve firmě bude mít možnost do telefonu s Windows Phone 8.1 vzdáleně přistupovat, instalovat či mazat aplikace, měnit nastavení a podobně.

 

Uživatel tak nebude moci svévolně instalovat jakékoli aplikace, udělat obnovu zařízení nebo měnit některá nastavení, která by mohla ovlivnit chod telefonu v rámci firemní infrastruktury. Vzhledem k velmi úzkému provázání systému s dalšími službami Microsoftu, včetně Office 365, dává tato novinka z pohledu firemního zákazníka smysl a bude velmi zajímavé sledovat, jak se uplatní v praxi. Dále za zmínku stojí i Centrum zařízení, které umožňuje správu připojených zařízení, jako jsou jiné telefony, tablety, počítače nebo příslušenství. Můžete využít i aplikace pro sdílení multimédií a podobně.

  
Krokoměr od Microsoftu

Nově se objevuje i sběr údajů o pohybu (Sensor Core), což je v poslední době velmi trendy oblast, hlavně ve spojení s dalším příslušenstvím, jako jsou fitness trackery, osobní váhy, měřiče tlaku, tepu cukru v krvi a podobně. Bohužel, většina těchto přístrojů zatím není s Windows Phone využitelná, ale je jen otázkou času, než se tato situace změní. Zatím se musíte spokojit například s aplikací Adidas miCoach, která se může stát vaším osobním trenérem, případně se základní aplikací Zdraví a fitness Bing.

Nesmíme zapomenout ani na Here Drive+, který je pro Nokii obrovskou konkurenční výhodou, jelikož jde o offline Turn-by-turn navigaci použitelnou (nejen) po celé Evropě. Kvality tohoto softwaru již stihl prověřit čas, jelikož je znám již ze starších telefonů od Nokie. Může samozřejmě běžet na pozadí a navigovat pouze pomocí hlasových pokynů, přičemž přístroj přitom lze normálně používat.

S tím souvisí ještě mapové podklady Here mapy, přičemž k dispozici jsou také druhé Mapy od samotného Microsoftu. Volba je tedy čistě na vás, nám se více osvědčily první jmenované, přičemž v obchodě s aplikacemi navíc naleznete i klienta pro mapy od Googlu. V Here mapách v rámci velkých měst nechybí ani plánování dopravy v prostředcích městské hromadné dopravy.

 

Praktický je kancelářský balík Microsoft Office s jednoduchým a přehledným prostředím, který stran čtení umožní soubory i editovat a vytvářet. Otevřete pomocí něj textové a tabulkové dokumenty, popřípadě také prezentace. Mimo to je zde ještě klient OneNote, který je ideální pro tvorbu jednoduchých i složitějších poznámek.

Za softwarovou výbavu si výrobce zaslouží obrovskou pochvalu, konkurence v dané cenové kategorii může pouze blednout závistí, avšak to by mohla i některá dražší zařízení. Nechybí zde plnohodnotná offline navigace, výborný kancelářský balík, přehledné počasí ani aplikace pro sledování pohybu a stravy. Zkrátka a dobře, Nokia Lumia 930 by měla sloužit jako učebnice, jak má být telefon dovybaven aplikacemi. Téměř žádné zbytečnosti navíc a současně takřka nic, co by nám chybělo.

K prohlížení internetu je připraven důvěrně známý Internet Explorer. Načítání stránek je velice svižné, a to i u náročných webů. Obsahuje navíc i mód úspory dat, což je vzhledem ke směšným FUP našich operátorů rozhodně vítaná funkce. Vykreslovací jádro je postavené na Internet Exploreru 11. U dříve testovaných Windows Phone telefonů bylo v nastavení webového prohlížeče možné změnit výchozí Bing na Google. Námi testovaný kus ale tuto změnu neumožňoval a podle této zprávy zřejmě nejsme jediní. Nokia už o problému ví, nicméně vyřešen by měl být až na konci léta.


Screenshoty ze dvou Lumií 930 s odlišnými verzemi firmwaru (může se lišit podle regionu). U jedné možnost změny vyhledávače nechybí, u druhé ano.

Multimédia

Obrázky naleznete v aplikaci Fotky. Roztříděny jsou buď podle data pořízení nebo složek, případně můžete vybrat oblíbené obrázky na zvláštní kartu. Práce s galerií je rychlá a jednoduchá a opět mě nenapadá nic, co bych měl vytknout.

 

Povedený je také hudební přehrávač s minimalistickým prostředím, který umožní procházet hudbu podle ID3 tagů či žánrů, nechybí ani FM rádio. Můžete si vytvářet také vlastní seznamy stop a nechybí ani ekvalizér s širokými možnostmi nastavení.

 

Video přehrávač si poradí i s videem ve Full HD rozlišení a nově zvládne také titulky, které stačí uložit k filmu se stejným názvem. Nastavit si můžete dokonce i písmo, nechybí ani přehrávání videa ve smyčce. Oproti starší verzi mobilních Windows tak přehrávač konečně obsahuje všechny důležité funkce a není třeba se pídit po alternativě, kterých pro Windows Phone mnoho není.

Konkurence

Konkurence je letos tvrdá. Ačkoli je Nokia Lumia 930 velmi dobře vybavená, skvělé vypadá a je poctivě zpracována, ani konkurenti se nemají za co stydět. Výrobce staví Lumii 930 přímo proti současným vlajkovým lodím v podobě Samsungu Galaxy S5 (recenze), Sony Xperii Z2 (recenze), HTC One (M8) (recenze) a LG G3 (recenze). Se všemi jmenovanými se může Lumia 930 směle poměřovat jak v oblasti kvality displeje (tedy kromě Quad HD displeje u LG G3), výkonu, výdrže baterie nebo výstupu z fotoaparátu. Další trumf, kterým se může Lumia 930 pyšnit, je cena. V tu chvíli je ze všech letošních top modelů jasně nejlevnější a nejvíce se jí přibližuje jen LG G3. Nic se nezmění, ani když do srovnání zahrneme iPhone 5S.

-
Samsung Galaxy S5

Pokud byste tedy hledali cenově dostupnější konkurenty, budete se muset podívat mezi loňské top modely, které se prodávají za již velmi zajímavé ceny nebo nahlédněte pod pokličku méně rozšířeným asijským výrobcům jako je Xiaomi a podobně.

-
Sony Xperia Z2

Nicméně to se stále a pořád dokola bavíme o operačním systému Android. Pokud chcete používat Windows Phone a chcete to nejlepší, je Lumia 930 jediná volba. Překousnete-li větší rozměry, pak do výběru můžete zařadit ještě Lumii 1520. Lepší smartphone s operačním systémem od Microsoftu v současné době neseženete.

-
LG G3

Závěrečné hodnocení

Lumia 930 je zatím zcela bez diskuse nejkomplexnější Windows Phone telefon, který kdy spatřil světlo světa. Jako kus hardwaru je novinka takřka bezchybná, tedy pokud překousnete absenci slotu pro microSD a nanoSIM formát, což jsou ale ve finále jen drobnosti. Pro někoho mohou být překážkou nepatrně větší rozměry a hmotnost a pokud si nejste stoprocentně jisti, zda vám velikost bude vyhovovat, zajděte si raději telefon osahat do některého z obchodů.

Dobrému dojmu z telefonu jako takovému pak pomáhá operační systém Windows Phone 8.1 s aktualizaci Lumia Cyan. Tato kombinace přidává celou řadu funkcí, po kterých řada uživatelů dlouhou dobu volala a přibližuje tak systém Windows Phone ke konkurentům s Androidem. Sice zde ještě nepanuje taková volnost jako na systému od Googlu, ale mobilní Windows jsou verzi od verze dospělejší a uvidíme, jakým směrem bude Microsoft jejich vývoj dále kočírovat. Doufejme, že systém brzy získá podporu pro psaní tahem prstu v českém jazyce a do nastavení webového prohlížeče se zpět vrátí možnost změny vyhledávače na Google.

Jako celek Lumia 930 působí opravdu povedeně a výrobce to nepřehání ani s cenou. Za necelých 14 tisíc korun tak dostanete dobře vypadající a kvalitně vyrobený přístroj s nadprůměrným displejem, slušným fotoaparátem a přijatelnou výdrží. Nokii tedy tento tah na branku vyšel a hra je rozehrána. Výsledek zápasu mají nyní v rukou uživatelé, tak uvidíme, jak se Lumii 930 bude v prodejích dařit. Rozhodně má našlápnuto správným směrem a snad to ocení i zákazníci.

Marek Hajn

Nadšenec a občas early adopter. Recenzent praktik a analytik teoretik. Současné "everything Apple" nebylo vždy, nemusí být navždy a neznamená, že ostatním platformám jsou dveře zavřené. Naopak. Je potřeba si hrát a zkoušet novinky.

117 komentářů

 1. Nabídka nastavení je opravdu chaotická.

  Uspořádání je nelogické,navíc po aktualizaci jakékoli položky z nastavení se přesouvá na konec,takže se ani nejde naučit, kde jaká položka je.

  • chz (neregistrovaný)

   Položky v nastavení jsou statické a rozhodně se seznam nijak neupravuje.

  • Bonusove polozky v nastaveni vsak ano, podle toho, ktera je aktualizovana naposled.

 2. Nastavenia sú naozaj neprehľadné.

 3. Tak nanoSIM a sluchátka jako mínus je trochu přes čáru, ne?

  • NanoSIM viz níže.

   Sluchátka, za tím si stojím. V balení nepochopitelně nejsou a ve světle toho, že konkurence přibaluje kvalitní sluchátka, je to prostě mínus. Ne každý má doma nějaká svoje kvalitní sluchátka.

  • Nano SIM není žádný opruz, je to jeden ze tří oficiálních formátů, přičemž žádný z nich není ten „správný“. Co když si koupím telefon s microSIM a přecházím z iPhona, který mám nano? Pak je micorSIM nevýhoda.

   Konkurence přidává sluchátka, ale rozhodně ne kvalitní.

  • Jak jsem psal níže. Nano SIM sama o sobě není špatně. Problém je ta nutnost výměny, a to pohledem, že mezi lidmi je nanoSIM karet a telefonů stále minimum. Tzn. pro většinu lidí bude nákup Lumia 930 znamenat výměnu SIM. Stejně tak ale iPhone 5S, HTC One (M8) apod.

   Ad sluchátka. iPhone 5S, Galaxy S5, LG G3 a HTC One (M8) mají v balení nadprůměrná sluchátka.

  • I když se mnou někteří nebudou souhlasit, tak tzv. nadprůměrná sluchátka lze „najít“ i u některých Xperií a nemusí to být vždy vlajkové lodě jako uvedené výše :-)

  • Faktem je, že člověk, co řeší poslech hudby má prostě svá co mu vyhovují a další a další sluchátka z balení něčeho jen končí v šuplíku v mém případě u někoho jiného. Obdobně nabíječky, člověk je má rozstrkané kde potřebuje (většinou s delším kabelem) a někdy novou člověk ani z krabice nevyndá…

  • UNI: Tady mi nezbývá než souhlasit, jsem také tento případ a i když to vůbec teď nesouvisí s článkem, tak z originálních sluchátek, co mě kdy nejvíce překvapili(beru to z těch základních v balení), tak u LG L7-byly zvlášť zabalené v nějakém pytlíku a opravdu nehráli špatně-od operátora O2 :-)

  • *Jistě, překvapili s mekkým i, no jedu bomby :D

 4. Můžete v recenzi přidávat nějaké srovnávací foto ?

  Protože Z2 fotí strašně a to se v podstatě potvrzuje všude. V normálním režimu je to strašné a v tom superior režimu je to o něco lepší, ale co jsem měl možnost porovnávat snímky co jsem si nafotil na zahradě se Z2 a L930, tak to byl větší rozdíl, než zmiňujete v recenzi.

  • Z2 teď nemáme k dispozici, ale zkusíme něco vymyslet. Díky za tip.

  • Maxxz: To je jedna z věcí co mě u Sony(celkově) dost se.. štve :D

  • Mě spíš štve, že někde je v recenzích fotoaparát hodnocen kladně (třeba SM viz. [odkaz] a přitom realita je úplně někde jinde. A naopak je fotoaparát největším průserem celé Z2… Rozhodně nedělá žádnou čest Sony, spíše ostudu.

  • Ano vím o tom :-) Následně pak vydá konkurenční firma telefon s čipem od Sony a podává lepší foto než samotné Sony :D takže +1

  • Petr (neregistrovaný)

   Z2 foti strasne a proto na serverech, ktere se na testy specializuji porazi veskerou konkurenci. Ach ty zdejsi deti:

   [odkaz]

   [odkaz]

   [odkaz]

   [odkaz]

  • A v reaulo to od uzivatelu co ho maj vypovida uplne neco jineho co, zajimave .)

  • Budu ti oponovat tímto: [odkaz]

   A jeste ti řeknu jednu věc. V reálu jsem se Z2 fotil amuzu ti sklidem říct,ze rozhodne nemá v této oblasti co nabídnout. Spousta šumu, málo detailů a naprosto neostré kraje fotek.

  • Také mám se Z2 více než dobrou zkušenost a souhlasím s MAXXZem, ten šum je opravdu dost znát a v podstatě je to u Sony už dlouhodobější problém… Viz model T nebo SP…

 5. Jak dlouho ještě budete nanoSIM zařazovat do seznamu nevýhod?

  • Asi tam něco napsat musí.

  • To jsem také nepochopil. Je to spíše výhoda. Pokud budu potřebovat vložit SIM do jiného přístroj, je jednodušší zvětšit na potřebnou velikost redukcí, než větší kartu v tu chvíli „ořezávat“… Podobně je to u pam. karet, MicroSD do SD zredukuji, SD do MicroSD funkčně nikoli…

  • UNI: Přesne tak, pořídil jsem si za 20,- Kč dva plastové nástavce – na uSIM a full-sizeSIM, díky kterým vložím svoji nanoSIM do čehokoliv, naopak nikoliv.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Přesně tak, sice nechápu proč nanoSIM vůbec vzniklo, ale pokud už je tu, tak je to nejlepší možná volba. Všichni operátoři už dávají pouze nanoSIM karty + redukci, takže slot na microSIM je pouze komplikace

  • Pokud už nanoSIM máte, je to výhoda, bez diskuse. Pokud ne, tak je to spíš opruz, protože musíte absolvovat výměnu SIM karty.

  • Petr (neregistrovaný)

   to je teda fakt problém, když vím že mi odpoledne má přijít nový foun, tak si cestou když jdu pro rohlíky udělám zastávku u operátora a ten mi jí prakticky okamžitě vydá… a na dalších X let je vystaráno, je to asi takový zápor jako že když si objednám telefon musím na něj čekat než mi ho dovezou…

 6. Petr (neregistrovaný)

  Mám ho ode dne vydání, čekal jsem na něak dlouhou dobu, je to krásný telefon, nez diskuse nejlepší co jsem kdy měl…

  • Lord de Wolf

   Já nerozumět řeči tvého kemene.

  • Petr (neregistrovaný)

   Sakra chybka :-D

  • Petr (neregistrovaný)

   Jinak dodám tedy srozumitelně, mohu doporučit všem, luxusní telefon.

  • fo-ol (neregistrovaný)

   „n“ a „b“ sou proste mrchy ;-) mi zustaly v diplomce „nezne atraktory“ namisto „beznych“… ;-)

 7. Pokud je z uváděných 32GB k dispozici „jen“ 24GB (75%), tak je to větší kandidát na nevýhodu než ta nanoSIM. Např. u 32GB iPhone mám k dispozici 27,1GB.

  • chz (neregistrovaný)

   Na mojí 930 mám k dispozici 29,5gb volného místa. Nevím odkud se vzalo těch 24gb.

  • Ano, po vybaleni lehce pres 29GB

  • Máte pravdu a díky za upozornění. Uložili jsme si chybný screenshot, ze kterého jsme pak vycházeli (když už v telefonu byla nakopírovaná nějaká data). Nepřesnost jsem v textu opravil.

  • OK, tím se to vysvětluje, 29GB z 32GB je moc hezké číslo!

 8. Existuje možnost nastavit u baterie ukazatel v %?

  • Jirka (neregistrovaný)

   Procenta baterie se zobrazují standardně po vytažení systémové lišty.

  • V notifikační liště to nelze. Procenta se zobrazí v oznamovacím centru.

  • obaja myslíte to isté, percentá sú uvedené v rolete, kde je command center, ale aj notifikácie

 9. Krasny telefon, ktery slape jako hodinky.

  K nevyhodam bych take nepsal nanoSIM.

  vyšší rozměry a hmotnost – myslim, ze rozmery na 5″ telefon bude v norme s ostatnimi.

 10. Jirka (neregistrovaný)

  -vyšší rozměry a hmotnost nevidím jako zápor, naopak rozměry i hmotnost mi přijdou tak akorát, telefon není těžký a zároveň nepůsobí jako plastová hračka.

  -nanoSIM karta, je jednoznačně plus, operátoři dnes dávají pouze nanoSIM + redukci, a tak microSIM je pouze komplikací

  Za největší nevýhodu považuji chybějící GlanceScreen, zvláště v kombinaci s AMOLED displyem, kdo si na trvalé notifikace na Lumii 820 a 925 s AMOLED a GlanceScreen (tedy prakticky bez vlivu na spotřebu) zvyknul, tak u 930 to bude nepostradatelné.

  Z SW pohledu vidím největší nevýhodu nepřehlednost nabídky nastavení, a také horší CZ podporu, ale to jsou detaily a je možné že obojí se brzo změní.

  • Absence Glance Screen je z mého pohledu velké mínus :/
   Jinak souhlas, ale to menu Nastavení by vážně chtělo překopat.

  • Bohužel, Glance je asi největší mínus. Ovšem jenom z pohledu uživatele L920. Jiné telefony ho taky nemají.

  • Jak se projevuje horší CZ podpora?

  • Není swipe klávesnice, není Cortana, není většina lokálních informací.

  • SWIPE je jen otázkou času. Cortana? Siri je snad česky? To nemá s českou podporou nic společného. Lokálních informací? Jakých třeba?

  • Oslík (neregistrovaný)

   L1020 má taky glance screen. Měl jsem ji pár týdnů půjčenou a GS je velký přínos. Kolega si GS na L620 vypnul, prý mělo velkou spotřebu. Toho jsem si na té L1020 nevšiml. Teď mám L630 a ta GS nemá.

  • VRATANOKIA – zkus si Cortanu/Bing v USA a tady. V Americe to umí snad všechno, kina, sport, hospody, rezervace – no nebe a dudy.

  • Standa (neregistrovaný)

   L925 i L820 GSM mají rovněž.

 11. Souhlasím, že nanoSIM může být jako nevýhoda sporná.

  Nicméně z vlastní zkušenosti z posledních měsíců vím, že pro běžného uživatele (nemyšleno vás, geeky, technoidy, nadšence…) může být výměna SIM karty docela problém (a je jedno jestli z mini SIM na micro SIM nebo z micro SIM na nano SIM) a hlavně pro člověka pod rámcovou smlouvu. Jakmile má člověk už nano SIM, je situace lepší, protože cesta nahoru za pomoci redukcí je snazší než cesta dolů výměnou, ořezáváním apod.

  Tzn. obecně, každá nutnost výměny SIM je prostě opruz, a pokud vás k tomu výrobce tlačí, beru to jako nevýhodu, zvláště za předpokladu, že mezi lidmi je nano SIM karet pořád minoritní podíl.

  • Ne problém, lenost:) Jako koncák jdu a hodím problém na operátora, pod rámcovou smlouvu na daného IT (který mi zřejmě zároveň vyfasoval daný přístroj:) ).

   Nevýhodou je fakt, že se tím člověk musí zabývat, to ale musel v době změny MiniUSB na MicroUSB, SD na (Mini)/Transflash-MicroSD také a je asi zbytečné, pokud se v minulosti tyto parametry opakovaně objevovaly v negativech (do kdy?) to znovu procházet nyní u SIM, prostě evoluce.

   Nepřítomnost slotu na karty, resp. možnost výběru mě vyhovující kapacity je proti tomu jednoznačné negativum.

 12. To že se používají melé krabičky kvůli ušetření na dopravě podle mě není vtip, ale fakt a to celkem logický…

 13. Škoda, že Marek zapomněl (?) zmínit bezdrátové nabíjení. Kdo si na něj zvykne, tak už nikdy nebude chtít připojovat kabely. Navíc je to i výhoda pro ty, kdo mají indukční nabíjecí držák v autě – zkrátka jen vloží telefon a nabíjí. Cívka, která se musí vejít na záda pak samozřejmě něco váží a přidá i něco na hloubce, na druhou stranu bezdrátové nabíjení funguje zcela bezchybně a je vysoce návykové. A kdo jiný tohle má?

  • Pokud bychom měli k dispozici i bezdrátovou nabíječku, která se jinde dodává ve standardním balení, tak bychom ji určitě zmínili. Ale rádi doplníme ;)

  • Jasně, příště půjčíme. Těžko odhadnout, co dnes mají recenzenti k dispozici. Někdo už považuje bezdrátové dobíjení za standard ;)

  • U bezdrátového nabíjení je potřeba vyzkoušet hlavně dobu nabíjení a popsat i tu samotnou nabíječku. Pokud to jen trochu půjde, tak to rádi znovu vyzkoušíme a doplníme ;)

  • Je tam standardní DT-900, která už je na trhu hodně dlouho, pokud jste jí na Smartmanii už měli nebo recenzovali, tak to stačí.

  • Informaci o podpoře bezdrátového nabíjení jsem do recenze doplnil, trochu jsme tuhle vlastnost opomněli. Lumie 930 si k nám do redakce ještě cestu najde kvůli fotoduelu, tak rovnou změříme i dobu potřebnou pro bezdrátové dobití.

   Maxxz: V ofiko CZ balení ale bezdrátová nabíječka není. To je bohužel záležitost pro jiné regiony, a je to škoda :( jinak jasně, ona stačí jakákoliv Qi nabíječka. Zítra v redakci budeme jednu mít, ale 930ka už je teď pryč, tak musíme chvíli počkat :)

  • Rozumím, jen říkám, že pokud se recenzovala už někdy v minulosti DT-900, tak není co řešit. Je to pořád to samé :-)

   Jak dlouho bude nabíjet L930 netuším, ale pokud selským rozumem zjistíme jak dlouho nabíjela na L920 tak +- nějaký takový čas.

  • spíš tedy +, neuvědomil jsem si, že je kapacita větší o fous :-)

 14. Jerry (neregistrovaný)

  No tak do mínusů bych rozhodně zařadil i absenci notifikační diody, protože pokud není Glance screen ani notifikační dioda, tak třeba tohle je pro mě takový fail, že jen kvůli tomu bych telefon nekoupil.

  • Máte pravdu, chybějící notifikační dioda rozhodně patří do záporů.

  • Jerry: Glance screen je problem, ale aspoň existuje tato aplikace, která to castecne resi. Nevím jak stoupne spotřeba baterie. [odkaz]

  • Ted jsem tu aplikaci TimeMe tile a spotreba je 5% za 1 hodinu na me 820 s WP 8.1 DP. Takzeto je docela dost, ale apson neco.

  • Notifikační diodu bych do záporů nedával. Je to stejné jako dávat do záporů u androidích telefonů chybějící Glance screen.

  • Marty04: Glance screen není záležitost OS, ale výrobce zařízení. Nokia tuto funkci do svých přístrojů implementuje, zde absentuje, negativum zcela po právu.

  • Je to škoda, když jsou i „šlupky“ s Androidem pod 3 tisíce a notifikační diodu mají :-)

  • Negativa apozitiva můžu chápat v recenzích jedině vůči konkurenčním modelům stejné třídy / ceny. Pokud je absentující GS negativum, tak je třeba ho psát i ostatním srovnatelným telefonům.

  • Steelspace: přesně tak jsem to myslel.

   Nokiím se vyčítá chybějící dioda a ostatním vlajkovým lodí jiných výrobců se nevyčte, že jim chybí GS.

  • Co je to za blbost? Jak může mít třeba Sony nebo HTC GS? Uvažujte trošičku :D

  • Při tom by stačilo trochu poladit OS. Na 925 při nabíjení bliká tlačítko Windows. Určitě by nebylo nic složitého ho využít jako notifikační diodu…

  • steelspace: Pokud chápu 930 nahrazuje 920, která má GS, tedy?

  • GERONIMOO: To by byl luxus a myslím, že by to bralo více uživatelů :-)

  • Chybejici GS je opravdu chyba a velke minus u takoveho vyssiho modelu jakym 930 je.Radeji kdyby byla 930 drazsi, ale s touto funkci.Pak se nemohu divit, ze lide prestanou jevit zajem o takove „nedodelane“ pul telefony ve vyssi tride a ztrati zajem i o WP, kdyz seberou veci, na ktere je uz uzivatel nauceny.

 15. 1000x lepšie ako nejaký androprd

 16. „Po 48 hodinách přehrávání (s vypnutým displejem, Wi-Fi a bez SIM karty)“ fakt to neslo se SIM kartou? vzdyt to je nicnerikajici cislo…

  • A co by ti to řeklo se SIM? Vždyť nevíš zda na GSM/3G/LTE, jaká byla úroveň signálu, zda byly aktivní data….

  • no tak by se v clanku zminilo, ze test byl proveden napr. na 3G atd. tezko ale s vlozenou SIM dostanes 48hodin poslechu, coz muze byt pro nekoho matouci… (podle meho pozorovani to odhaduju na okolo 24hodin na 2G s vypnutym displejem)

  • finchcz: Podle mě, když na tom při tom budeš hrát náročnou hru, tak to vydrží přehrávat hudbu 4-5h, to by se mělo uvést, aby to nebylo matoucí.

   Jo taky když na pozadí nechám nahrávat při cestě trasu z GPS, tak…

 17. Majko (neregistrovaný)

  Chci se recenzentů zeptat jestli NL 930 podporuje wifi hotspot, DLNA, Wifidirect, Miracast.

 18. adam (neregistrovaný)

  Recenze se chvalí jak bozi zde nebo je to lepsi v dizkuznim foru?!

 19. Tomáš (neregistrovaný)

  Chtěl bych se zeptat mám Nokia lumia 930 ale hodně rychle se zahřívá nedej bože když pustím hru to do 10 min se drží hodně špatně. Mate stím to také někdo problém?

  • Zcela normalni.I jine telefony/znacky s takovym chipsetem a napr. hernim nasazenim se roztopi na velkou uroven.

   Chlazeni je pasivni, takze je potreba si na to zvyknout, ze „nadupane“ telefony topi.

  • Tohle mě překvapilo hned první dny, jak se 930 zahřívá. Ale člověk si nakonec zvykne, na testovaném kusu to nebylo nic nepříjemného.

 20. Pavel (neregistrovaný)

  Jirko, s tím zahříváním to je problém, alespoň u mého přístroje, např. po 10 min. na NETu…

  • Stejne roztopim i Z30, kdyz jsem v LTE tak i jen behem 5 minut topi jako blazen.Standard u vsech dnesnich telefonu.Kdyz vezmes co dnes v telefonech je, tak ani neni divu.Zejmena internet a hry telefony nejvice roztopi bez ohledu na znacku.

  • Pavel (neregistrovaný)

   Tak u Z30 tento problem nemám :-) Hry nehraji, takže nejsem ten správný.“vzorek“. Nyní mám v ruce OneP a nic :-)

  • Hry take nehraju, topi kazdy model uz jen pri brosweni, ktere dava telefonum zabrat, nic v dnesni dobe abnormalniho.I ten One.Na netu toho je mraky.

  • Petr (neregistrovaný)

   iPhone netopí… takže to v mých očích rozhodně normální není, aby se mi při zobrazování webu rozehřál telefon v ruce tak, že je to až nepříjemné…

  • simeon (neregistrovaný)

   samozřejmě že při browsování telefony netopí, tedy pokud tam není nějaký na výpočet náročný java applet nebo flash video/gamesa … jenže to nás applisty zajímat nemusí, neb to můj iPhone neumí… ale že by se při práci neroztopil to bych lhal…

  • Petr (neregistrovaný)

   Tak to je jasný, já taky reagoval na zkušenosti tady Jiřiny, který topí foun už při načítání webovky

 21. Pro mě ideální mobil, nepotřebuju žádné speciální vychytávky, stávající HTC Onex Z taky žádné nemá a jsem spokojen. Od nového mobilu požaduji větší displej – 5″ pro mě akorát, abych přečetl písmenka i bez brýlí, výdrž od rána do večera, což asi splní, svižnost odezvy – to vypadá dobře, ale tentokrát už foťák bez kompromisů. A to Lumie s formátem DNG poskytuje. Z těch fotek, co jsem viděl, jsem nadšený. Jasně, když půjdu fotit svatbu, koncert nebo krajinky vemu si fullframe DSLR, ale nemusím tahat kompakt, abych si mohl vyfotit zajímavou scénu. Tohle je pro mě argument. Jako mínus považuji absenci slotu na karty a trochu vyšší hmostnost oproti One x. Asi do něj půjdu…

  • Zrovna Lumia 930 moc pekne nefoti, ze zhorsujicimi svetelnymi podminkami opravdu des (zkousel jsem dva kusy), jak je trochu horsi svetlo foti vyrazne hure jeste nez 920 (i na WPcentral to resi 920cítkáři jak si pohoršili)

   Staci trochu mene svetla a je to krupice jako blazen, ani manualni hrani mnoho nepomuze..

   Tento thread se tim zacal zabyvat, neni jediny, je tam srovnani i s 920.FW tohle nevychyta.

   [odkaz] … light.html

   S radosti jsem vytahnul 1020, tam uz 930 hori i co se dennich fotek tyce, dosti vyrazne.Ale nejvice bude 930 srovnavana s 920 a co fotek tyce (i pres den) upgrade to rozhodne neni.

 22. Oprava „stávající HTC One X“ …

 23. Jirka (neregistrovaný)

  Dobry den,

  v clanku me chybi informace o oficialni dostupnosti oranzove, potazmo zelene varianty. Je hezke, te jste meli na testu obe vyse uvedene barevne verze, jenze zadna z nich se neda koupit. Byl jsem se podivat ve velkych obchodech, kde se prodava CZ distribuce a vzdy meli pouze cernou a nekdy i bilou variantu. Datum, pripadne zda vubec budou k dispozici jine barevne verze neni znamo.

 24. king125kg (neregistrovaný)

  Tieto iphone copy dizajny mi už idú na nervy. Je to ploché ako placka, má to ostré hrany, slabo zoblené rohy a žiadnu hĺbku a oblý tvar zadného veka, aby sa to dobre oprelo a padlo do dlane. Už ma to nudí…

  • „Tieto iphone copy dizajny mi už idú na nervy“

   Tento telefon nema s iphone designem nic spolecneho.Na obdelnik fakt neni patent nebo neco co by vymyslel Apple.

   Navic se perfektne drzi a sedi vyborne na stole.Je ten zadni reproduktor je nevhodne umisten.

  • king125kg (neregistrovaný)

   Ja netvrdím, že to niekto vymyslel, ale keď vidím takýto tvar, hneď ma napade ajfón. Je to ploché, má to ploché ostré boky, no presne ako afón. Držať sa rozhodne nemôže dobre, keď mu chýba hĺbka. To môžeš vyprávať svojej starej materi…

  • Takovy tvar meli uz telefony pred iPhonem.Nazyvat to tak iPhone stylem je zcestne.

   Prave, ze diky zadum, ktere prechazeji z rovne plochy k zaobleni padne nadherne do ruky i ji kopiruje.Dale diky hranam ramu neklouze z ruky.Vim co drzim a jak se me to drzi.

  • Nemá to žádné ostré hrany. Na rozdíl od iPhone je displej krásně vytačen nad rámeček, záda jsou taky jiná. Rozhodně to není placka.

  • ing125kg (neregistrovaný)

   Mne sa nejlepšie doržalo htc one a plastový ajfon. To je čistá ergonómia. Zvyšok neuznávam a môžte sa aj dosrať hahaha…

  • Nemusime se „dosrat“, my s tim problem nemame :-)

 25. king125kg (neregistrovaný)

  a tuším starý siemens c35 hahaha…

 26. Dr.foot (neregistrovaný)

  Řekl bych, že největší mínus je výměna tří 930 za 7 dní a to z důvodu vrzání zadního krytu (2ks ze 3) a fialového odstínu barvy šeďi displeje, kde nepomáhá žádný z těch tzv. hračiček od Nokie pro dočasný fix, protože se odstín přesune z šedé barvy na černou displeje, která není následně černá, ale fialová.

  Enormní zahřívání hliníkové konstrukce ve spodní části telefonu způsobující občasné mikrolagy systému po delším zatížení. Ano vím že při takovém výkonu to lze očekávat, ale jiný tel se stejným chipsetem a to Snapdragon 800 je už celkem veterán se takhle nezahřívá. A samozdřejmě velice malá výdrž baterky!

  Koupit si nový tel a dostat takovou ránu 3x během 7mi dnu, to mám buďto extra smůlu nebo na tom něco bude. Co teď? Asi zkusím 1520ku i když mě ta velikost sežere.

  • Jj, take jsem absoloval nekolik vymen, nakonec jsem se vyhodne 930 zbavil a vytahl ze suliku puvodni Lumii 1020.

   1520 uz jsem mel a tu velikost nedavam.

  • Dr.foot (neregistrovaný)

   Taky jsem uvažoval o 1020, ale je už moc stará. Čekal jsem na jejího nástupce, ale pak už jsem to nevydržel, protože moje S3 prováděla jednoduché úkony tak pomalu a dlouho, že jsem to prostě vzdal. teď mám půjčené BB Bold, které si samo vytáčí náhodné čísla a shazuje hovory uprostřed konverzace NICE… No, taky si myslím, že mi budou vadit rozměry 1520, ale nemam moc na výběr. :(

  • Pro me je stara jen moralne, u WP clovek nemusi honit nastetsi nejnovejsi HW, aby to fungovalo a jelo.

  • lerion (neregistrovaný)

   Sice to funguje a jede, ale chybí tam spousta věcí. Ať už jde o pohybová čidla, nové funkce nového chipsetu, lepší rozlišení atd.

   1020 je výborný telefon, ale nástupce potřebuje jako sůl.

  • Stejne jako chybi 930 spousty veci z predeslzch modelu a jsou to veci vice chybejici, nez prinos novych cidel v 930 a jinych.Rozliseni na 4.5 displej v 1020 je plne dostacujici, to jako prinos neberu.Z Lumie 930 jsem byl otraven jaky to byl pro me downgrade z 1020.

 27. V Alze meli cernou i bilou vystavene zapnute k vyzkouseni, tak jako ostatni TOP modely. Vcera jsem je tam jel vyzkouset, zda alespon ty vystavene jsou bez vady a uz tam nebyly. Ptal jsem se prodavacky, rikala no trosku jsme to tu menili a uz je nevystavili. No jinych zmen nez stazeni 930 jsem si nevsimnul. A to jich na sklade maji dost. Tak jsem se vydal do Datardu, kde jsem videl minuly tyden jednu cernou, jen se nedobijela, tak nesla vyzkouset. Uz tam nebyla, ptal jsem se prodavace a rikal, ze mela nejake zavady, tak ji poslali na reklamaci. Skoda te vyrazne neodladenosti prvni varky.

  • První varky ne, je to jen evropska Lumia ICON a ta uz se nejaky cas prodava i vyrabi.Stejne veci reportuji nekolik mesicu i majitel Lumia ICON.Lumia 930 je nedodelek na kterem je videt, ze se setrilo kde mohlo.Jak stastny jsem byl, kdyz jsem se ji zbavil.

 28. Dobrý den, mám dotaz na Nokia Lumia 930. V poslední době mi telefon začal hlásit plnou paměť.
  podle služby INTELIGENTNÍ ULOŽIŠTĚ jsem zjistil, že položka „systém“ má 23,35 GB. je to normální? Nebo nevíte co s tím? Zdá se mi to dost zabraného místa.
  díky za odpověď

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).