Nokia Lumia 900 v ČR: „Holka, ty to budeš mít těžké“

Lumia 900 se konečně prodává v ČR s cenovkou lehce pod 14 000 Kč. Mezi konkurencí to ale nebude mít vůbec jednoduché, a to především kvůli zamítnuté aktualizaci na Windows Phone 8.

Už od konce tohoto měsíce si mohou zákazníci společnosti Nokia v ČR pořídit současnou vlajkovou loď Lumia 900. Česká republika navíc patří mezi několik málo zemí, které nabídnou limitovanou edici telefonu v batmanovském stylu, vyrobenou v omezeném množství (1 000 kusů). Edice, která se začne v ČR prodávat 1. července, vznikla díky spolupráci společností Nokia a Warner Bros. Nokia to ale nebude mít vůbec jednoduché; telefon se totiž nedočká aktualizace na Windows Phone 8 (přehled novinek), ale dostane „pouze“ verzi 7.8, která přinese upravenou podobu hlavní obrazovky (více informací najdete v tomto článku).

  

Lumia 900 je aktuálně vůbec nejvybavenějším telefonem s Windows Phone a často je srovnávána se Samsungem Galaxy S III, který se řadí mezi jedny z nejvýkonnějších telefonů s Androidem. Galaxy S III se prodává velmi dobře a během několika měsíců si jeho majitelé budou moci stáhnout aktualizaci na novou verzi systému Android 4.1 „Jelly Bean“, kterou Google včera představil. Kdyby Samsung informoval, že se „es-trojka“ nového Androidu nedočká, prodeje by rapidně klesly.

    
Galaxy S III se aktualizace na nový Android 4.1 dočká, Lumia 900 si o Windows Phone 8 může nechat jen zdát

A přesně tohle se stalo Nokii. Microsoft na premiéře systému Windows Phone 8 oznámil, že aktualizace pro současné telefony nebude dostupná kvůli odlišným hardwarovým požadavkům. Takže ani nejlépe vybavený WP telefon Lumia 900 se nedočká, což spoustu zájemců odradilo od nákupu. Na Lumii 900 se v České republice čekalo dlouho a několik dnů před uvedením bohužel přišla hodně studená sprcha. Ale ono je možná dobře, že přišla dříve, než se telefon začal prodávat – zklamané uživatele by totiž vystřídali naštvaní majitelé, kteří si Lumii 900 koupili ještě dříve, než Microsoft tento krok oznámil.

 
Lumia 900 se dočká pouze aktualizace na Windows Phone 7.8 (zdroj obrázku)

Zpět ale k „devítistovce“ samotné“: standardní model Lumia 900 (v bílé, černé a tyrkysové barvě) i speciální edici Nokia nabídne za doporučenou koncovou cenu 13 990 Kč včetně DPH (kde koupit nejlevněji?). V období od 1.7. do 20.7. získá každý nový majitel modelu Lumia 900 se svým nákupem dvě vstupenky na film Temný rytíř povstal, je to ale dostačující?

   
Lumia 900 ve speciální „The Dark Knight Rises“ edici

  

„Jsme rádi, že můžeme do ČR, kde Nokia vždy byla oblíbenou značkou, přinést tuto speciální edici. Zařazení mezi několik málo světových trhů, kde bude edice The Dark Knight Rises k dostání, je takový náš dárek pro české fanoušky,” říká k tomu Marcus Stoerkel, generální ředitel Nokia ČR. 

Uvedení Nokia Lumia 900 na český trh

Video z představení Lumie 900 v Praze (autor: Tomáš Slavíček)

Standardní varianta bude k dispozici ve značkových prodejnách Nokia, v nezávislé distribuci, u mobilního operátora Vodafone ČR a v průběhu července také zahájí prodej Telefonica O2. Edici The Dark Knight, které do ČR poputuje omezené množství 100 kusů, mohou fanoušci získat následujícími způsoby. Jako jediný z operátorů zařadí tuto speciální edici do své nabídky Vodafone.

Kromě toho je pro Nokia Lumia 900 i pro Nokia 800 zdarma k dispozici speciální aplikace The Dark Knight Rises Nokia App. V její infosekci lze například nalézt synopsi filmu, informace o hercích včetně fotografií a linky na další stránky, zabývající se filmem. Je tu také živá fanouškovská sekce, kde se streamují tweety o filmu sbírané podle hashtagů, odpočítávání času do premiéry a dle polohy uživatele přehled kin v nejbližším okolí.

Interaktivním vrcholem aplikace je pak speciální hra Gotham City Game, vyvinutá ve spolupráci s Foursquare. Na základě check-ins zde hájíte své město proti nepřátelům, ať už vaší postavou bude Batman nebo Bane (výběr je na vás). Za své aktivity ve hře pak získáte odměny například ve formě tapet nebo vyzváněcích tónů, své výkony můžete porovnávat s hráči na celosvětovém žebříčku. To je opět příjemné zpřestření, ale bojíme se, že ani to nízké prodeje Lumie 900 příliš nezachrání. Ale třeba se pleteme.

  

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku