Domů » Bleskovky » Nokia Lumia 520 je historicky nejúspěšnějším telefonem s Windows Phone: Prodalo se jí 12 milionů

Nokia Lumia 520 je historicky nejúspěšnějším telefonem s Windows Phone: Prodalo se jí 12 milionů

Klesající podíl Microsoftu na poli koncových zařízení má na svědomí mimo jiné i oblast mobilních telefonů, v níž zcela dominuje Google s operačním systémem Android. Největší podíl na prodeji telefonů se systémem Windows Phone měla na svědomí mobilní divize finské Nokie, která aktuálně patří Microsoftu. Více než třetinu všech aktuálně používaných Lumií tvoří nejlevnější model Lumia 520.

Tohoto modelu a jeho americké varianty, Lumie 521, se podle slov provozního ředitele Microsoftu Kevina Turnera v rámci Worldwide Partner Conference dosud prodalo 12 milionů kusů, což z něj činí nejprodávanější telefon se systémem Windows Phone v historii. V rámci jednoho modelu se může jednat o úspěch, ovšem vzhledem k téměř čtyřicetiprocentnímu podílu Lumie 520 a 521 na poli zařízení se systémem Windows Phone to znamená zhruba 30 milionů prodaných telefonu s dlaždicovým systémem ročně. A to je na miliardovém trhu velmi slabé číslo.

   
Podíl zařízení se systémem Windows Phone z května letošního roku (zdroj: Adduplex)

Za úspěchem Lumie 520 stojí především její nízká cena, za kterou uživatelé dostávají odladěný a rychlý systém, jehož nedílnou součástí je i kancelářský balík Office a mapové podklady s navigací. Její žezlo pomalu přebírá letošní novinka Nokia Lumia 630/635 (recenze), nicméně přímým generačním nástupcem se má stát Lumia 530, jejíž oficiální představení je očekáváno v nejbližších týdnech.

Lumii 520 dnes seženete za skvělou cenu. Mrkněte se, kde ji doprodávají nejvýhodněji.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

20 komentářů

 1. Nebudu tu psát, že tomu tak je, protože je to low-end, že stojí tolik a bla blabla :-) Zkrátka je to moc pěkné číslo a přeji Nokii ať ji jen prodeje stoupají a je jedno v jaké cenové kategorii, zkrátka se počítá i to :-)

  • A ještě k článku. Celkem mě překvapilo zastoupení v % L800 vs. L720 vs. L820 :D

 2. Jacek (neregistrovaný)

  Ač příznivce Androidu, přeji Nokii totéž co PEETE.

 3. Už jsem to na SmartManii psal několikrát a napíšu to znovu. Jak by mohl prodej produktů s wokny stoupat, když není co prodávat?

  Řady 00 jsou staré, 10 byl je doplněk. Lumie řady 20 jsou taky už 2 roky staré mobily a Microsoft doposud nemá náhradu. Že se nejvíc prodávala 520 je jasné. Nabízí to stejné co 620, v lepším balení a za poloviční cenu. Který pitomec(omlouvám se) by koupil 620. No a 720 už je 3x dražší. Lidi co používají telefon na volání, sms a občas nějaký net, tak nebudou kupovat mobil za 8tis a víc.

  Já telefon používám jako pracovní nástroj a chci výborně vybavený mobil a dám za něj klidně 15tis, ale nesmí to být barevné plastové 5″ pádlo. Takže pro mě v současné době také není na výběr. Musel jsem si koupit 925 (mé staré HTC 8X odešlo), která jediná jakžtakž splňuje moje požadavky.

  • romo.11 (neregistrovaný)

   ved teraz, ked zacne WP predavat aj Prrestigio sa to zmeni ;)

  • Tyler (neregistrovaný)

   A co ti brani si koupit bílou L930 jako mam v úmyslu já to je neskutecne elegantní telefon

  • borix (neregistrovaný)

   RadekLaz: Lumia 620 zvolila moje žena, sestra a kamarád nezávisle na sobě (dcera má L520). Více méně se shodli na tom, že jí koupili, protože je menší (víc jim vyhovuje), má LEDku, kompas a glance screen oproti L520.

  • Pokud bude větší podpora ze strany značek jako Prestigio, Micromax a další, tak by se WP mohlo slušně rozšířit.

   MS se podle mě stejně chce spíše zaměřovat na premium zařízení, ačkoliv tam se WP vůbec nedaří. Ostatně statistika Lumii to jednoznačně ukazuje. Takže pokud toto pole zaberou tyhle značky, tak by se MS v plné polní mohlo pustit do soupeření s vyššími řadami Androidů a snad by se to trošku mohlo pohnout. I když kdo ví…

  • maxxz: Jenže tady bude problém rozdílné kultury. Zatímco MS požaduje např. 24 měsíců podporu pro daný přístroj, zatímco chrliči miliontři modelů (místo aktualizací předešlých) více méně podporu nemají (je lepší prodat nový přístroj, než tratit na podpoře staršího), tak to není pro MS relevantní partner. A že mu tyhle věci nejsou až tak jedno ukazuje např. velmi omezená podpora HW (resp. dodavatelů).

  • Na druhou stranu, díky systému, který nelze upravovat ve své podstatě může výrobce vydat pouze aktualizaci OS, případně s novými ovladačemi pro OS v rámci FW bez jakýchkoliv úprav, což není těžké ani pro značky typu Prestigio.

   Je to otázka, ale uvidíme jak se to vyvine. Nechci aby se MS stal monopolem jako je Google, ale docela rád bych viděl tři srovnatelné ekosystémy s různými výhodami oproti sobě. Celý ten vývoj by byl daleko zajímavější a přišlo by daleko více inovací. To je můj skromný názor.

  • maxxz: Nedělej si iluze, ti výrobci prostě na to sází.

   Tak to nechce nikdo, viz jisté období, kdy byla prakticky homogenita Windows Mobile a trh byl zamrzlý. Až když přišel zlý Apple…

  • Tak ale vem to z měřítka Androidu, také se tam na aktualizace prdí a prdí je tisíce značek a kolik se toho prodá ? Celosvětově mraky. Jde jen o to aby někdo tu cestu protlačil, což částečně udělala Nokia, bez Nokie je WP už 2 roky mrtvé a bez aplikací, to je prostě holý fakt. Když to začne tlačit více firem šance na vyšší prodeje tam je, podpora je pro většinu lidí věcí nepodstatnou, nejvíce zařízení se stejně prodá v low-end a mid-end a tam ty uživatelé jdou hlavně po výbava/cena.

  • maxxz? Jakou cestu? A k čemu bude MS podíl na low-end/mainstream, když toto generuje naprosto minimum zisku? Neber ze zařízení, ale ze služeb, obsahu a příslušenství. Jeden uživatel hi-endu je více než sto lowendářů.

   Navíc se blbě prodává lowned, když musíš mít kvalitní chipset, výkonné úložiště, licenci od MS, držet podporu přístroj (požadavky MS na zařízení). Tohle je pro dané společnosti prostě drahé.

   Takže potřebují hi-end. Ale dělej si hi-end, když Nokia/MS má exkluzivní funkce (SW), takže musíš mít taky něco, ale to už zase zdražuje výrobu… MS jednoznačně nesměřuje k „sletuje to každý Honza v továrnicče“. Ani si to nemůže dovolit.

  • “ Ale dělej si hi-end, když Nokia/MS má exkluzivní funkce (SW“

   Ano, svou pílí a snaživostí.I ostatní výrobci měli možnost se předvést na poli svého exkluzivního sw, nikdo jim v tom nebránil vytvářet taky svůj bonusový sw, neudělali to, nevyužili toho, jejich problém.

  • Na hardwaru vydělává snad jenom Apple. Pro MS je spíše důležitější protlačit mezi lidi služby a dostat je do svého ekosystému.

  • UNI: K čemu ? To je hloupá otázka, MS potřebuje penetrovat na trhu se zastoupením, je upřímně šumafuk zda-li to bude mid-end nebo low-end, důležitá je ta penetrace.

   To samozřejmě pak přiláká vývojaře apod. high-end je super věc, ale to co jsi řekl také není rovnítkem (Jeden uživatel hi-endu je více než sto lowendářů.), znám spoustu lidí s mid až skoro low-end zařízeními co mají daleko více aplikací než já a to i koupených :-)) Samozřejmě to nebude případ každého, ale nemůžeš automaticky brát, že high-end vydělává na službách nejvíce, nejspíš bude generovat více, ale určitě to nebude ve více jak 60% a těch 40% je taky důležitých, ale to jsou naše spekulace, protože tohle neumíme a nemůžeme ničím podložit.

   Pokud se rozšíří SW a HW nabídka na trhu, tak to pomůže samozřejmě i high-endu, který se prodává nic moc. Všechno jde ruku v ruce se vším. I proto nemá například Apple celosvětově takové zastoupení jako Android, prostě prostor high-endu není vše.

  • maxxz: Ne, penetrace trhu je ti na nic, když to nevydělává. Nokia měla polovinu trhu a přesto Symbian dotovala (doslova vypirátěná platforma). iOS má 15% (nebo kolik) a přesto polovinu toku peněz skrz trh a nejsilnější vývojářskou komunitu (která vydělává více než všude jinde dohromady).

   Pokud MS chce výdělečný mobilní byznys, musí prodávat hiend. Pokud chce zvyšovat podíl, musí zatraktivnit Windows jako takové (má k tomu PC, herní konzole, mobily, SW, služby-vše, už je jen na jeho ne-šikovnosti, že mu to stále padá pod rukama, tedy podíl). Je nesmysl očekávat, že si lidi budou domu pořizovat WP jako jediné W zařízení. Musí mát důvod, že jim to přinese něco navíc ve spojení s něčím jiným.

  • UNI: Promiň ale v době kdy Symbian vládl trhu, tak to byla úplně jiná doba. Dneska je vůle platit za aplikace daleko větší, navíc na Windows Phone pirátit nijak nejde (zatím), takže penetrace jako taková je samozřejmě důležitá, je důležité lidi dostat k Windows Phone, od toho do služeb (outlook.com, onedrive) a tak dále a tak dále. Což je v podstatě základ pro Windows Phone, jenže tyto služby pak mohou aplikovat na svých stolních PC a tabletech apod.

   Penetrace na trhu je důležitá a srovnání se Symbianem a jeho zastoupením kdysi, když ještě nestanovil Apple pořádně cestu (aplikační store atd. atd., za což Applu můžeme poděkovat) je přinejmenším úsměvné.

  • maxxz: Ale stejné to máš i nyní. Ne, penetrace na trhu není důležitá, dobře zapomeň na Symbian a podívej se na iOS. To máš jako u automobilek, je plno značek, které jsou výdělečné a při tom je jejich podíl doslova neměřitelný.

   To co potřebuješ je, aby ti skrz to tekly prachy.

 4. lukass71 (neregistrovaný)

  *jediným úspěšsným telefonem s Windows Phone

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).