Velká narozeninová soutěž – slavíme 15. narozeniny!
Domů » Články » Nokia Lumia 1020 představena: Aspiruje na královnu fotomobilů

Nokia Lumia 1020 představena: Aspiruje na královnu fotomobilů

Nokia dnes na tiskové konferenci v New Yorku představila novou vlajkovou loď s operačním systémem Windows Phone 8, která bude zároveň aspirovat na titul nejlepší fotomobil vůbec.

Zástupci finského výrobce v čele se Stevenem Elopem dnes na tiskové konferenci v New Yorku odhalili dlouho očekávaný smartphone Nokia Lumia 1020, dříve označovaný také jako EOS či 909. Potvrdily se tak prakticky veškeré informace, které již s několikadenním předstihem unikly na internet. Pojďme si je tedy společně zrekapitulovat.

Hlavním lákadlem bude 41Mpx PureView fotoaparát

Lumia 1020 bude lákat především na 41Mpx fotoaparát s technologií PureView, která se spolu s optickou stabilizací obrazu bude starat o pořizování ostrých snímků nejen ve dne, ale díky světelnosti objektivu f/2,0 i za šera. A pokud by ani to nestačilo, zařízení má v záloze rychlý xenonový blesk, díky kterému se dokáže poprat i s pohyblivými objekty ve velmi tmavých podmínkách. Samotný objektiv tvoří šest fyzických čoček, což se samozřejmě opět pozitivně projeví na celkové kvalitě snímků.

  

Další předností 41Mpx snímače je možnost digitálního zoomu, který narozdíl od jiných případů skutečně funguje. Navíc je možné jej využít nejen při pořizování statických snímků, ale i videa. Při fullHD je možné scénu přiblížit až čtyřnásobně, v případě HD rozlišení (720p) pak šestinásobně. Samotný obrazový procesor dokáže zpracovat až miliardu pixelů za vteřinu.

Oficiální ukázkové snímky: Takhle fotí Lumia 1020

  

  
Takhle fotí Nokia Lumia 1020. Snímky v původním rozlišení si můžete stáhnout zde.

  

O ostatních hardwarových parametrech toho na podiu mnoho nezaznělo, zopakujme si tedy to, co známe už z dřívějška. Nokia Lumia 1020 bude vybavena dvoujádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon, 2 GB RAM a 32 GB vnitřní paměti bez možnosti rozšíření. Dostupná bude ve třech barevných variantách, černé, bílé a žluté. Ty budou podobně jako předchozí modely vyrobeny z barevných plastů, takže na nich budou méně patrné případné škrábance či odřeniny.

Představení se dočkal i ochranný grip Nokia Camera Grip, který bude sloužit nejen k pohodlnějšímiu úchopu při fotografování, ale díky integrované dodatečné baterii také o podstatně delší výdrž zařízení. Navíc má ve vespod zabudovaný závit pro uchycení na stativ. Na trh se dostane spolu s telefonem za doporučenou cenu 79,99 dolarů (cca 1 920 Kč s DPH).

Nové aplikace

Spolu s působivým hardwarem Nokia představila také softwarové novinky. Nejzajímavější bude rozhodně nová aplikace Chytrý fotoaparát, která podstatně rozšíří možnosti pro pořizování snímků. Za zmínku stojí rozhodně i nové SDK pro vývojáře fotoaplikací, kteří tak počínaje dneškem dostanou do rukou nové možnosti pro vylepšování svých výtvorů. Nových funkcí se tak dočkají i populární tituly jako Foursquare, Yelp a Hipstamatic, se kterými Nokia úzce spolupracuje. Poslední jmenovaný bude schopen nahrávat snímky také na Instagram, o oficiální aplikaci pro tuto službu ale bohužel nepadlo ani slovo.

Nokia Lumia 1020 se začne prodávat nejdříve v USA, Číně a na vybraných Evropských trzích ještě v tomto čtvrtletí. Do zbylých zemí by se měla novinka dostat ještě do konce letošního roku. Doufejme tedy, že už má firma po předchozích zkušenostech lépe zajišťenou výrobu a dodávku nových kusů. Cena bez úvazku zatím oznámena nebyla, americký operátor AT&T jí bude prodávat se smlouvou na dva roky za 299,99 dolarů.

Podle Stevena Elopa bude firma úzce spolupracovat také s Telefónicou pro dodávky na evropské a jihoamerické trhy. Na otázku novinářů týkající se podstaty zmíněné spolupráce Elop sice neodpověděl, na internetu už se ale proslýchá, že by měl operátor prodávat exkluzivní variantu s 64GB úložištěm.

Miroslav Havlíček

Sledování diskuze
Upozornit na
guest
98 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments