Domů » Bleskovky » Nokia a HTC zakopávají válečnou sekeru a uzavírají patentovou dohodu

Nokia a HTC zakopávají válečnou sekeru a uzavírají patentovou dohodu

Letošní rok bude zapsán do historie mobilního průmyslu jako rok usmiřování. Mezitím, co Samsung uzavřel smlouvu o vzájemném licencování patentů s Ericssonem a Googlem a nadále vyvíjí snahu domluvit se s Apple, sváděly spolu po celém světě soudní boje společnosti Nokia a HTC. Z většiny těchto bitev odešla poražena tchajwanská značka, zejména pak na britském a německém území, kde jí hrozil zákaz prodeje modelů HTC One a One mini. Nakonec se ale i tito dva kohouti dokázali domluvit a ukončit své spory.

 

Kromě ukončení všech soudních tahanic došlo k vzájemné dohodě o technologické spolupráci obou společností. HTC bude platit Nokii blíže nespecifikované licenční poplatky a poskytne jí technologické patenty, týkající se například LTE. „Máme velkou radost, že jsme dosáhli dohody o vypořádání a o spolupráci se společností HTC, která je dlouholetým držitelem několika patentů, které jsou pro Nokii důležité,“ sdělil v tiskové zprávě šéf duševního vlastnictví společnosti Nokia Paul Melin. Generální ředitel společnosti HTC Milost Lei dohodu okomentoval slovy: „Jako průkopník ve smartphonovém byznysu s širokým potfoliem jsme rádi, že jsme dosáhli dohody, která nám umožní soustředit se na inovace pro spotřebitele.“

 

Zdá se, že obě společnosti pochopily, že soudní tahanice nepomůžou ani jedné z nich a že jejich cílem má být především soustředění se na nové technologie, aby se jim podařilo dohnat ztrátu za ujetými vlaky konkurenčních výrobců smartphonů. Snad jim v tom vzájemná spolupráce pomůže.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. A které Nokie se to týká? té Microsoftí, nebo té co zbyla?

  • fero (neregistrovaný)

   Patenty Nokie neprodala nebo jo?

  • Ne, ty si nechala, takže tohle bude také mezi původním zbytkem Nokie a HTC.

   Což není žádné zakopávání válečné sekery, ale tvrdý byznys – Nokie dostane za patenty bohatě zaplaceno nejenom od Microsoftu, ale i od HTC.

  • Velda (neregistrovaný)

   Jak zbytku? Zbytek jde MS, většina zůstává.

 2. ty do toho nejak vidis, myslim si ze tak horke to nebude, ale kdo vi

  • To byla reakce na mě? Co by tam mělo být horkého?

   Ze zveřejněných smluv vyplývá, že patentové práva a ochranné značky (Nokia, Lumia, Asha) si nechává Nokia ve svém vlastnictví, ale propůjčuje je Microsoftu k užívání. A to za nemalý peníz.

   Teď některé patenty propůjčí navíc HTC. Vydělá na tom tedy dvakrát. K tomu se zbavila ne příliš ziskové mobilní divize a zbyly jí jen ziskové Here Maps a Nokia Networks.

   Myslím, že jsou teď všichni spokojení – akcionáři Nokie, protože ta bude teď bez mobilní divize brutálně vydělávat, Microsoft, protože bude mít vlastní výrobu mobilních telefonů a HTC, protože bude moci ve svých produktech používat věci, kvůli kterým HTC hrozily zákazy prodeje jejich výrobků.

   Už jen zbývá otázka, jak MS naloží s mobilní divizí Nokie a co to pro nás jako pro uživatele WP a Lumií bude znamenat.

  • Milan (neregistrovaný)

   To je právě to, všichni se smáli za jak malý peníze získal MS Nokii, respektive mobilní divizi, ale pokud by MS ziskal i patenty a obchodní značky byla by cena úplně jinde.

   Stejně tak to je s cenou Motoroly, kde si google „nečekaně“ nechal patenty a odpad prodal.

   Mobilní divize Nokie však odpad není, má velmi schopné lidi a je otázkou jak moc jim do toho bude kecat MS. Prozatím to vypadá, že to s ohledem na Lumii1520 půjde v zajímavém trendu. Ale zbytečně moc otálejí s představením nástupců L820 a L920. Tady asi půjde o nátlak MS aby tyto modely byly již pod MS. Způsobilo to však nižší prodeje před Vánoci.

 3. No uvidime no :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).