Domů » Bleskovky » Nokia 9 PureView v testu DxOMark: pět očí nemusí automaticky znamenat perfektní zrak

Nokia 9 PureView v testu DxOMark: pět očí nemusí automaticky znamenat perfektní zrak

Smartphone Nokia 9 PureView byl vyvíjen déle, než měla společnost HMD Global v plánu. Vývoj zbrzdil zejména komplikovaný fotoaprát, který tvoří 5 čoček a jeden hloubkový senzor. Bohužel většina recenzí (včetně té naší) prokázala, že sázka na netradiční sestavu fotoaparátu nebyla úplně trefou do černého. A dokazuje to i čerstvá analýza serveru DxOMark.

Nokia 9

Nokia 9 PureView: fotoaparát za konkurencí silně zaostává

Nokia 9 PureView v testu doslova propadla, přestože se jedná o vlajkový smartphone, za konkurencí zaostává jak v pořizování fotografií, tak ve snímání videa. Redakce DxOMark ocenila u focení rychlé a přesné ostření, dobré zachování detailů a slušnou redukci šumu za všech podmínek. Na druhou stranu má však telefon limitované možnosti přiblížení, a některé snímky trpí růžovým nádechem či barevnými stíny. Dobře na tom není ani expozice a vyvážení bílé při použití blesku.

nokia 9 dxo

Ještě více záporů telefon nasbíral při záznamu videa, a to za nízkou úroveň detailů, limitovaný dynamický rozsah, rozdíly v ostrosti mezi jednotlivými snímky, nepřesné vykreslování barev a nestabilní expozici. Telefon se ale umí pochlubit efektivní stabilizací, nízkou hladinou šumu a spolehlivým autofokusem.

Nokia 9 PureView: pět foťáků na zádech (recenze)

Na focení automatem existují lepší telefony

Podrtženo, sečteno, Nokia 9 PureView získala ve fototestu slabých 85 bodů, 88 za fotografii, 80 za video. Tím se dle metodiky DxOMark řadí na úroveň 3 roky starých vlajkových modelů jako je iPhone 7. Nutno však podotknout, že redakce DxOMark používá ve svých testech automatický režim, ovšem tajemství fotoaparátu Nokie 9 PureView tkví v manuálním módu a dodatečném zpracování RAW snímků. Drtivá většina uživatelů však chce fotit kvalitní snímky „na první dobrou“, a pro ně zkrátka Nokia 9 PureView určena není.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

4 komentářů

  1. Popravdě ač to co z Nokie 9 leze je jasně technický dost mimo, tak je kontrast a HDR velice zajímavý – pro barvoslepé nejspíš optimální zařízení.
    Druhá generace bude určitě velice, velice dobrý compact.

  2. Ked su detaily zobrazenia najlepšie z mobilov, zároveň vinikajuce fotky v tme. Farby su len softwerova záležitosť. Mala by sa dat doladiť. Ale to by musel robiť asi google, ms, a apple dokopi s tímom od nokie. Video detto. Je to softverova záležitosť. Hw na to nokia 9 ma aby bola najlepšia. Skoda. Tesil som sa. Uvidíme v ďalšej generacii. Možno by mohli pridať jeden foťák so zlomil.

  3. Jebe ti dobře.

  4. Nokia se vyrábí ve Vietnamu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).