Domů » Články » Nokia 8110: hloupý telefon nebo chytrý banán? (první dojmy)

Nokia 8110: hloupý telefon nebo chytrý banán? (první dojmy)

Sázka na retro vlnu s Nokií 3310 se společnosti HMD Global očividně vyplatila. Kvalitních tlačítkových telefonů je na současném trhu jako šafránu, poptávka po nich nicméně stále nevymřela. Navíc se právě ní na mnoha trzích dostala mezi první pětici značek.

Nyní přichází s dalším pokusem o prodejní úspěch v tomto segmentu, tentokrát model Nokia 8110 odkazující na stejnojmenný telefon z roku 1998. Konstrukce s posuvným krytem klávesnice zůstala zachována, v jiných ohledech je telefon ale pochopitelně dále. Oproti modelu 3310 přichází také s vítaným vylepšením v podobě podpory sítí LTE a WiFi, což je mezi klasickými tlačítkovými telefony takřka nevídaná záležitost. Novinku jsme si vyzkoušeli na konferenci HMD Global ve Vídni a přinášíme vám rychlé první dojmy. Jakmile se nám tento kousek dostane do redakce na delší dobu, nabídneme vám podrobnou recenzi.

Posuvný kryt tak trochu navíc

Nokia 8110 zaujme především ve žluté variantě, kdy v kombinaci s prohnutou konstrukcí a zakrytou klávesnicí skutečně připomíná jistý druh exotického ovoce. U původní Nokie 8110 mělo toto konstrukční řešení své opodstatnění, jelikož na spodku odsuvného krytu se nacházel mikrofon, který se tak dostal blíže k ústům. Zde ovšem mikrofon našel své působiště přímo pod klávesnicí a kryt tak funguje pouze jako rychlý zámek telefonu.

V porovnání se současnými smartphony telefon samozřejmě zaujme rozměry a hmotností, nicméně výrazně prohnutá konstrukce v užší kapse bude vadit více, než leckterý 5,5palcový smartphone. Výhrady máme také ke klávesnici, jež má velmi nevýrazné předěly mezi jednotlivými tlačítky a tenoučký směrový ovladač taktéž vystupuje nad okolní klávesy jen velmi mírně. Ovládání poslepu tak bude nějaké to zvykání vyžadovat.

Nostalgie uvnitř i navenek

Přední strana je domovem 2,4palcového displeje, který má rozlišení 240 x 320 pixelů. Jemnost tak není vyloženě katastrofální, rozdíl oproti dnešním obrazovkám s více než 400 ppi ale samozřejmě poznáte. Barevné podání lze zhodnotit jako ucházející, špatné nejsou ani pozorovací úhly. Prohlédnout si na něm můžete i snímky z 2Mpx fotoaparátu, velké výkony bychom od něj ale nečekali.

Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon 205 doplněný o 512MB RAM, což je pro plynulý chod systému Smart Feature naprosto dostačující. Logika systému je podobná jako u starých Nokií, zorientujete se tak velmi rychle. Nechybí samozřejmě předělávka legendární hry Snake, který si dokonce vysloužila svoji vlastní položku v menu.

Vnitřní úložiště sice není rozšířitelné, nabídne ale 4 GB, což postačí na menší hudební sbírku. 3,5mmjack výrobce naštěstí neopomněl. Pod zadním krytem naleznete baterii o kapacitě 1500 mAh, výrobce od ní slibuje až 20 dní výdrže. Realita pravděpodobně bude o něco slabší, nicméně týden bez nabíječky by telefon měl zvládnout levou zadní.

Přivítejte podporu LTE

Příjemným překvapením je podpora LTE a WiFi, nechybí ani funkce hotspotu, jež může být s ohledem na dlouhou výdrž baterie překvapivě dobře využitelná. Vestavěný prohlížeč rychlostí neoslní, stránek optimalizovaných pro tuto velikost obrazovky je navíc skutečně pomálu. Nouzové použití ale připadá v úvahu. K dispozici by měli být také klienti pro Facebook a Twitter, díky novému obchodu s aplikacemi by se navíc nabídka měla dále rozšiřovat.

Dokonalý festivalový telefon?

Nokia 8110 představuje příjemné oživení trhu s klasickými tlačítkovými telefony a to především díky podpoře 4G a WiFi. Stran toho jde o klasicky střižený přístroj, který se bude líbit především nostalgikům, škoda jen ne úplně povedené klávesnice a ani její kryt ve finále nemá příliš velké opodstatnění.

S cenou, která nepřesáhne 2000 Kč, jde nicméně o zajímavou možnost pro ty, kdo stále nepřišli na chuť smartphonům, zároveň ale nechtějí být zcela odříznuti od internetových funkcí. Vhod může přijít také jako sekundární telefon pro příležitosti, kdy by drahému smartphonu hrozilo poškození. V tomto ohledu ale představuje konkurenci souběžně představená Nokia 1, jež přeci jen smartphone funkčností zastane lépe, aniž by jí v případě poškození byla velká škoda.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

13 komentářů

 1. Nebyla nokia 8110 starší než 1998? Mám pocit, že ano…

 2. kokoszeslovenska

  Nevidím jediný důvod proč takový telefon kupovat. Jen jako raritu. Ty číňani jsou fakt pomatenci.

  • Ti Číňani se jmenují Finové a bydlí na severu Evropy. HMD, které to vybírá, není HTC, ale má centrálu 100 metrů od centrály Nokie v Helsinkách.

  • A u Nás má obchod číňan … to ale neznamená je čech.

  • SLOVovca: HMD Global Oy je finská firma sídlící ve Finsku. Ta tvoje „analogie“ je úplně mimo. To je jak kdybys tuhle „analogii“ použil u Applu, nebo Samsungu.

  • SLOVovca
   A co na to elektrotechnici?
   Začínáš mne bavit…

 3. Jestli to lidi budou kupovat,tak proč v tom nepokračovat.Ja osobně bych chtěl vidět oprášenou celou Enkovou řadu.N95 nebo N96 bych určitě koupil

 4. ten kryt snad možno chápat jen jako mechanický zámek klávesnice… nebo s tím půjde aspoň zvedat a pokládat hovor?

  • V jednom článku psali, že se stím má dát hovor přijmou a položit.

 5. banán ?
  ani náhodou
  ten kryt klávesnice na niečo slúžil
  NEO by vám dal s takou hraburdou

 6. Proboha… současná N 8110 stojí 2000… ta původní a ještě v době, kdy koruna měla jinou hodnotu, stála desetkrát tolik… co od ní chcete? Aby vám doma uvařila, uklidila a večera uložila do postele..?? :-D …itak je nabušenější, než byla ta původní. Popravdě klidně bych si odpustíl apps ze skupiny sociálních sítí… protože to je to, co mne po skoro 9 letech na FB vlastně strašně s….štve. Stále v dosahu. Stále na síti. Jasný, nemusím se připojovat. Ale proč pak mít telefon za mnoho tisíc…. anebo si mohu koupit nějaký srandovní tlačítkový… ale právě, že je srandovní mne moc lichotit nebude… tohle je příjemné spojení retra, elegance a slušného výkonu za pár kaček.. ;-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).