Nokia 808 versus Lumia 920: Není PureView jako PureView

Damian Dinning, manažer finské Nokie, který má na starosti vývoj fotoaparátů v mobilních telefonech, se na základě mnoha dotazů na svém Twitteru rozepsal o rozdílech mezi Nokií 808 a Lumií 920. Oba tyto smartphony totiž disponují technologií Pureview pro pořizování kvalitnějších snímků a videí, ta ale v každém z nich funguje trochu jinak. Zatímco symbianová Nokia 808 sází na 41Mpx snímač, který jí díky tzv. oversamplingu umožní zaznamenání více detailů a bezztrátový zoom, nedávno představená Lumia 920 s Windows Phone 8 spoléhá především na optickou stabilizaci obrazu.

 

Níže uvádíme volný překlad jeho tweetů, originály najdete na adrese na konci článku.

Tento týden jsem dostal spoustu dotazů týkajících se technologie PureView v Nokii 808 a Lumii 920, tak se teď o tom trochu rozepíšu.
1. V situacích, kdy pohyb telefonu nevadí, poskytne 808 díky oversamplingu obrázky s více detaily a méně šumem. Pokud je ale pohyb evidentní, ať už pří pořizování fotek (typicky v tmavém prostředí) nebo videí, bude 920 díky optické stabilizaci (OIS) lepší.
2. Když budete při nižším světle držet telefon v ruce a nastavíte jej na automatiku, bude lépe fotit 920 právě kvůli OIS – obrázky nebudou rozmazané a budou jasnější. Pokud ale použijete podepřenou (např. na stativu) 808 v nočním režimu, nebo manuálně nastavíte ISO s rychlostí závěrky kolem 2,7 sekund, budou fotky díky oversamplingu ještě kvalitnější.
3. Při pořizování videa bude pro většinu lidí lepší 920 kvůli OIS. Na druhou stranu 808 umí díky 41MPx snímači bezztrátový zoom.
4. Při nahrávání audia je rozdíl jasný: Lumia 920 nahrává pouze mono, 808 umí stereo.
5. Jak jsem již zmínil, 808 umí bezztrátový zoom, a to při pořizování videí i fotografií.
6. Lumia 920 může díky platformě Windows Phone 8 používat tzv. Čočky, což jsou miniaplikace, které umožní rozšíření funkcí fotoaparátu. Také Nokia několik takových aplikací vyvíjí, například Smart Shoot nebo Cinemagraph. A bude jich ještě víc, už se jich nemůžeme dočkat.

Zdroj: @PhoneDaz (via WMPowerUser)

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku