Domů » Bleskovky » New York Times: Facebook chystá vlastní telefon, už potřetí

New York Times: Facebook chystá vlastní telefon, už potřetí

Deník New York Times zveřejnil anonymní výpovědi zaměstnanců Facebooku, podle kterých se firma historicky již potřetí vážně zajímá o vývoj vlastního telefonu. Facebooku ale prý dříve chyběly cenné zkušenosti s vývojem a výrobou, proto teď tým kolem Marka Zuckerberga začal oslovovat chytré hlavy, především pak bývalé inženýry ze společnosti Apple, kteří se v minulosti podíleli na vývoji prvního iPhonu. Průběžně je ale v kontaktu i s ostatními společnostmi z mobilního průmyslu – operátory, výrobci hardware a vývojáři operačních systémů i aplikací pro ně.

Podle NYT má Zuckerberg obavy, že když co nejdříve nevytvoří vlastní telefon, stane se z Facebooku jenom aplikace pro ostatní mobilní platformy. Firma ale prý nemá ambice konkurovat highendovým zařízením, například iPhonu. Chce naopak cílit spíše na trh s levnými smartphony, kde zatím vládne další donedávna čistě softwarová společnost Google se svým Androidem. Jednou z možností, jak dosáhnout nízkých cen, má být využití reklam ze sociální sítě integrovaných přímo v prostředí telefonu, které by je pak částečně dotovaly.


Facebook má k dispozici již celkem slušný vlastní ekosystém: zprávy, kalendář, úschovnu fotografií a videa, dokumenty Docs.com (ve spolupráci s Microsoftem) a slušnou řádku her a aplikací, které mají být v blízké době sdruženy do oficiálního obchodu. Zda se mu ale nástup na mobilní trh, kam chce vtrhnout nejpozději příští rok, podaří, závisí na celé řadě dalších aspektů. Kdo ví, třeba se nakonec domluví se svým akcionářem Microsoftem a postaví svůj smartphone na systému Windows Phone 8.

Zdroj: NYT


Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
fbio
Uživatel
fbio

Jěště mě napadá jiná verze. Facebook se snaží těmito spekulacemi zabránit propadu cen akcií…

Pavel (neregistrovaný)
Anonym
Pavel (neregistrovaný)

No s těma akciema je to vážně hooodně drsný :) Tohle je jedna z možností na kterou by investoři mohli skočit a začít nakupovat akcie, ale nemyslím si. Jsou to jenom spekulace.

ha (neregistrovaný)
Anonym
ha (neregistrovaný)

no právě akcie jsou o spekulacích a risku

Johny (neregistrovaný)
Anonym
Johny (neregistrovaný)

S akciema to neni vůbec drsný ale naprosto normální, když si nasadili cenu moc vysoko. Pak je na snadě že bude silný propad i pod hladinu jakou fb akcie opravdu mají (protože to nikdo nebude chtít když se to propadá a naivní šupáci uvádí důvod to, že fb nedokáže dávat reklamu do mobilů -i když to nikoho nezajímá). Ve výsledku akcie stejně stoupnou na svojí normální hodnotu.