New York nahradí staré pouliční osvětlení za LED technologii

Ačkoliv vám většinou přinášíme informace, které se přímo vztahují k mobilním technologiím, čas od času se objeví i jiné „smart“ aktuality o kterých se domníváme, že stojí za krátkou zmínku na našem webu. Mezi ně lze zařadit nedávnou zprávu, která se týká masivní výměny pouličního osvětlení v americké metropoli New York. Cílem projektu je nahradit 250 tisíc kusů veřejného osvětlení za energeticky šetrnější variantu využívající LED technologie. Podle vyjádření starosty města (Michael Bloomberg) tato změna povede k citelnému snížení provozních nákladů ve výši 14 milionů amerických dolarů ročně.

   

Integrace světelných LED zdrojů má kromě nižších energetických nároků i další výhody, které hrají v neprospěch vysokotlakých sodíkových protějšků. Řeč je o delší životnosti každé lampy, která poskočí z nynějších šesti na dvacet let. Celému projektu předcházelo několikaleté testování LED světěl, které byly instalovány v městské části Central Park a na několika mostech. Testovací provoz zároveň posloužil k vytvořeni odborných studií, jejichž předmětem bylo odpovědět na klíčové otázky vztahující se k účinnosti celé technologie.

  

Ty samozřejmě potvrdili, že přechod na účinnější druh osvětlení je pro New York nezbytným krokem, který kromě jiného ušetří miliony dolarů daňovým poplatníkům. Na závěr je vhodné dodat, že “zeleně” se nesnaží smýšlet pouze v Americe. Unikátní renovaci osvětlení neunikl ani Pražský hrad. Postupem času zde také dojde k náhradě stávajícího osvětlení za modernější LED variantu. Deset tisíc nových žárovek dodá společnost Panasonic, kterou si vybrala Správa Pražského hradu.

Richard Streit

Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.

7 komentářů

 1. Sir Sprice (neregistrovaný)

  Dulezita informace, kdekdo bydli v New Yorku..

  • Mong3R (neregistrovaný)

   :D :D

  • Mathew (neregistrovaný)

   Důležitý je hlavně ten tvůj komentář. Když nemáš co napsat k tématu, tak proč reaguješ? Mě to třeba s tou Prahou přijde zajímavé a to, že si barbar a nezajímá tě to ještě neznamená že s tím budeš prudit ostatní.

 2. Zdenek (neregistrovaný)

  Kolik ta jedna lampa asi bude stat? Kdyz je jich 250 000, bojim se, ze za ty prachy by mohli svitit az do aleluja :D

 3. Nelson (neregistrovaný)

  Klasická lamapa vydrží 6 let. Led lampa vydrží let 12 ale je 3x dražší jak lampa normální. Haha

  • Vindis (neregistrovaný)

   Ale zase LED má menší spotřebu než klasická lampa. Takže nejde jen o to, kolik to stálo, ale i jaký bude roční provoz.

  • tomas_x (neregistrovaný)

   Ona ta sodikovka bude mit mozna i stejnou ucinnost jak ta LED. Jinak jsem si vsiml, ze u nas na dedine v prdelakove s 340ti lidma uz svitime LEDkama aspon 5 let … treba v Brne jsem moc LED poulicnich lamp zatim nevidel.

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel