Nevíme jak vypadá, ale víme jak zní. Poslechněte si unikátní zvuky černé díry

vizualizace černé díry

Jak praví lidová moudrost, ve vesmíru nikdo neuslyší váš křik. Kosmos totiž vyplňuje vakuum, jinak řečeno vzduchoprázdno, ve kterém se nemají zvukové vlny jak šířit. Ne vždy je to ale pravda, neboť různé okolnosti mohou šíření zvuku pomoci. Vědci z americké NASA je poté mohou zachytit, tak jako se jim to podařilo například v případě jupiterova měsíce Ganymedes.

Vědecké kapacity zaznamenaly signály vycházející z černé díry nacházející se uprostřed kupy galaxií v Perseovi, která je vzdálená přibližně 240 milionů světelných let od Země v souhvězdí Persea. V jejím případě se nejedná o až tak převratné zjištění – že černá díra vydává zvuky, věděli vědci už od roku 2003, avšak jejich tónina byla položena přibližně o 57 oktáv níže pod frekvencí středního C (261,6 Hz).planet volumes awYEQyYdHVE unsplashNepřehlédněte

Tohle jste ještě neslyšeli. NASA zveřejnila zvuky z Jupiterova měsíce Ganymedes

Pomocí počítače se podařilo vlny syntetizovat a převést do podoby, kdy si jej může poslechnout také běžný smrtelník. Pokud byste ovšem očekávali něco převratného, budete zklamáni. Jedná se totiž o dunivý zvuk, o který se stará velké množství plynů v rámci kupy galaxií v Perseovi. I tak jde ale o pozoruhodný objev a doufejme, že vědci v budoucnu odhalí více vesmírných zvuků, které naruší zažitou představu, že v kosmu je pouze hrobové ticho.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku