Domů » Bleskovky » Neviditelná kamera? Samsung má plán, jak foťákům pod displejem zajistit potřebnou kvalitu

Neviditelná kamera? Samsung má plán, jak foťákům pod displejem zajistit potřebnou kvalitu

Na konci loňského roku se začal prodávat smartphone ZTE Axon 20 5G, který jako vůbec první disponuje selfie kamerou umístěnou přímo pod displej. Této technologii je přisuzována velká budoucnost, neboť díky ní se můžeme konečně zbavit výřezů, otvorů nebo výsuvných mechanismů, kterými je přítomnost kamerky na čelní straně řešena v současnosti.

ZTE Axon 6
ZTE Axon 20 5G

Samsung bude tvořit selfies umělou inteligencí

Bohužel jak ukázaly první fotografie, fotky z první poddisplejové kamery na světě jsou podprůměrné a působí, jako by byly pořízeny v mlze nebo skrze nějaký průhledný film. Podobný problém neřeší pouze ZTE, ale i ostatní výrobci smartphonů. Samsung se například nechal loni slyšet, že technologii poddisplejové kamery má připravenou, avšak kvůli nepřesvědčivým výsledkům zatím není ten správný čas vypustit ji na trh. To však neznamená, že se jí nedočkáme.

Samsung se bude účastnit letošní konference Electronic Imaging, kde má v bloku přednášek nazvaném Image Sensors at 2021 připravené hned dva příspěvky týkající se poddisplejových kamer a kvality jejich snímků. Přednášky jsou pojmenované „Obnova obrazu poddisplejové kamery pomocí difrakční kompenzace“ a „Obnova surového obrazu poddisplejové Quad Bayer kamery pomocí strojového učení“.

oppo underdisplay
Ilustrační obrázek – smartphone s fotoaparátem ukrytým pod displejem

Z toho vyplývá, že Samsung uvažuje o úpravě snímků ve dvou rovinách – s pomocí fyziky a s využitím umělé inteligence. Dá se tedy předpokládat, že poddisplejová kamerka od Samsungu nebude sama o sobě předvádět žádné zázračné výkony a finální podobu dodá snímkům až značná postprodukce. Jsme zvědaví, zda se Samsungu bude v této oblasti dařit lépe než ZTE.

Konference Electronic Imaging se odehraje mezi 18. a 28. lednem, prvního smartphonu Samsung s poddisplejovou kamerou bychom se mohli dočkat v polovině letošního roku. Spekuluje se, že by jím mohl být ohebný Galaxy Z Fold 3.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

8 komentářů

 1. Karel Endler

  Mně na tom ZTE ani tak nevadí nekvalita obrazu – na videohovor to s odřenýma ušima stačí a kdo chce fotit sebe, tohle si nekoupí – jako ten barevný flek na displeji. Na displej čumím pořád, přední kamerku použiju párkrát do roka.

 2. Proč výrobci tolik bazírují na selfie kameře? Pro video hovory stačí naprostý základ. To samé platí i pro sociální sítě. Navíc každé druhé selfie je stejně upravené zkrášlovacími prostředky, tak proč? Důvod je asi v hodnocení, téměř každá zkušebna či laboratoř zahrnuje přední kameru do hodnocení, a tak výrobci se snaží o co nejlepší výsledky i u této kamery, z mého hlediska zbytečně. Mnohem důležitější je krásný display bez jakýkoliv rušivých prvků, to je to podstatné. Snad se někdy dočkáme.

  • Krásné displeje tu už byly, jenže pak někdo (Apple) udělal výřez. Mnozí ho napodobili, jiní se mu smáli, ale pak přišli s průstřelem a nakonec je skoro všude :-( Přitom by stačilo se nehonit za co největším displejem bez rámečků, ale ponechat tam nějaké minimální, jako např. měl Samsung S9 a nebo LG V30… Nic tam nebylo rušivé, nemuselo by se to obcházet např. výsuvnou kamerkou a nebo se to snažit nacpat pod displej, líp by se to ovládalo (hlavně při ovládání jednou rukou), ale bohužel je teď „in“ ten displej něčím poj.bat, jen aby bylo pokrytí čelní strany displejem co největší

  • jen dodám, že je potřeba ve předu nejen kamera, ale i jiná čidla a v tom rámečku by na ně bylo dost místa, bylo by tam místo i na notifikační diodu, protože ne každý potřebuje nebo preferuje AOD…

 3. Keby sa dala časť displeja pred kamerkou odsunúť a po fotení vrátiť na miesto.

  • Tak to do jiste miry dela treba Xiaomi Mi Mix 3 nebo Oppo Find X ale jednodussi cestou :D … A obecne mi ty vysuvne reseni prisly jako nejelegantnejsi (sam tedy vlastnim Mate 30 Pro s vyrezem)

  • Cokoli mechanického je potenciální zdroj problémů, já bych tedy nic výsuvného nechtěl. Já jen pořád nechápu, k čemu je mít displej přes celý předek. Neříkám, aby tam byly obrovské rámečky, ale decentní rámečky jako měl např. Samsung S9 by mi nevadily… Dlouho jsem si držel klasickou rovnou S7 a až loni jsem si pořídil i přes svůj odpor k výřezům i k průstřelům opět rovnou S10e (rozměrově stejná jako S7)

 4. mít systém, který udělá fotku podle své představy namísto toho, co vyfotím, to už je hodně mimo. OK, pokud si sám v menu zaškrtnu, chci abys fotky následně upravil, tak to beru…zkrátka podle gusta každého soudruha, jenže tady do bude jediná možnost. Mně přijde nejlepší řešení Asus7. Jedny čočky na vše. Samozřejmě mi vadí chybějící IP. Co se HW týče, tak bych tomu věřil, že vydrží. Alespoň v mém případě by těch cyklů kvůli selfie nebylo příliš. Škoda že ten Asus7 je taková velká bestie.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).