Zdroj: ZTE

Sbohem výřezy a výsuvné foťáky. ZTE Axon 20 má selfie kameru přímo v displeji

Ztenčování rámečků okolo displeje postupně vyšachovalo z přední strany telefonů prvky jako tlačítka nebo čtečky otisků prstů, jediným překážejícím prvkem zůstala selfie kamera. Výrobci telefonů ji nejprve schovávali do výřezů a otvorů v displeji, popř. do vysouvacích nebo vyklápěcích mechanismů.

zte axon 20 5g 5
ZTE Axon 20 5G má fotoaparát schovaný pod displejem

Konečně však technologie pokročila natolik, aby mohl být představený zlatý grál výrobců moderních smartphonů – selfie kamera schovaná přímo do displeje telefonu. Na její uvedení se chystá spousta firem, avšak komerční prvenství si tato technologie odbyla v telefonu ZTE Axon 20 5G.

ZTE Axon 20 5G: poprvé se selfie kamerou v displeji

ZTE Axon 20 5G není překvapivě vlajkovým modelem, ale smartphonem vyšší střední třídy, který výrobce v domovské Číně nabízí za překvapivě rozumnou cenu startující na 2 198 juanech (asi 7 100 korun bez DPH). Za tyto peníze uživatel dostane opravdu velký kus hardwaru – telefon má na výšku 172,1 mm a váží 198 gramů. Jako by ZTE chtělo demonstrovat technologii poddisplejové selfie kamerky na co největším zobrazovači.

zte axon 20 5g 3

Představená novinka dostala obří OLED panel s úhlopříčkou 6,92“, Full HD+ rozlišením, obnovovací frekvencí 90 Hz a přesným zobrazením barev (100 % gamutu DCI-P3). Okolní rámečky jsou velmi tenké, byť bradička je stále o trochu širší než zbytek.

Největším lákadlem je jednoznačně zmíněná selfie kamerka schovaná pod displejem. ZTE muselo vyřešit dvě technologické překážky – špatnou propustnost světla skrze displej, a pak rozdílný jas displeje v místě kamerky oproti zbytku. První překážku ZTE vyřešilo vysoce propustnou transparentní vrstvou displeje, druhou pak speciálním uspořádáním pixelů okolo objektivu. Kromě toho je využíván speciální senzor, který reguluje množství světla pro každý scénář, a do hry také vstupují algoritmy pro zpracování a optimalizaci jasnosti obrazu. Samotný senzor má rozlišení 32 megapixelů, světelnost objektivu je f/2.0.

zte axon 20 5g 2

Kromě selfie kamerky se ZTE podařilo pod displej integrovat i čtečku otisků prstů, senzor okolního osvětlení a sluchátkový reproduktor.

Čtyři fotoaparáty, z toho dva zbytečné

V levém horním rohu skleněných zádech s originální texturou se nachází obdélníkový fotomodul se čtyřmi samostatnými fotoaparáty, z nichž využitelné budou pravděpodobně pouze dva – hlavní 64Mpx kamera se světelností f/1.7 a 8Mpx širokáč se světelností f/2.2. Zbývající kamerky mají pouze 2 Mpx a slouží k pořizování makro snímků a zjišťování hloubky ostrosti.

zte axon 20 5g 6

Střední třída s 5G

ZTE u modelu Axon 20 5G vsadilo na oblíbený čipset Snapdragon 765G, který přináší nejen rozumný výkon, ale také podporu sítí 5G. Čipset může být spárovaný se 6 nebo 8 GB RAM, vnitřní paměť typu UFS 2.1 může dosahovat kapacity 128 nebo 256 GB. Prostor je ale možné dále rozšířit paměťovou kartou.

Energii si telefon bere z akumulátoru o kapacitě 4 220 mAh, který se dobíjí USB-C konektorem s podporou technologie Qualcomm Quick Charge 4+ s maximálním výkonem 30 Wattů. Bezdrátové nabíjení chybí, stejně jako sluchátkový jack, telefon ale potěší slušnou bezdrátovou konektivitou – zmíněné 5G doplňuje Wi-Fi 5, Bluetooth 5 a NFC.

Cena a dostupnost

ZTE Axon 20 5G bude dostupný v černé, modré, oranžové a fialové barvě. Na čínském trhu bude k mání od 10. září za cenu od 2198 do 2 798 CNY (asi 7 100 až 9 000 korun bez DPH). S dostupností na českém trhu pravděpodobně počítat nemůžeme.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku