Některé telefony s čipy od MediaTeku nejsou bezpečné: Vinu nesou hlavně výrobci

Před nedávnem se objevila informace o tom, že jsou některé telefony s operačním systémem Android 4.4 KitKat snadno napadnutelné. Kromě operačního systému byl společným znakem těchto smartphonů také čipset od společnosti MediaTek. Výrobce nyní tuto informaci potvrdil a zároveň se k celé situaci vyjádřil.

mediatek-cip

Jak se ukázalo, MediaTek sice není úplně bez viny, ale hlavní škody způsobili samotní výrobci smartphonů. Některé modely, které se dostaly na trh, měly totiž aktivní speciální režim pro ladění (debug). Tento režim slouží podle informací MediaTeku k internímu testování telekomunikačních vlastností telefonů. Než se ovšem smartphony dostanou do volného prodeje, měli by výrobci tento režim zakázat, což ovšem v několika případech neučinili.

Útočník díky tomu může snadno získat práva root a využít je pro odposlech komunikace, sledování polohy, přístup k osobním datům apod. MediaTek nechce zveřejnit přesný seznam modelů, kterých se tento problém týká. Podle všeho však již dané výrobce o chybě informoval a teď je na nich, jak se s problémem vypořádají. Podle dostupných informací by se mělo jednat o telefony určené pro čínský trh. U novějších verzí operačního systému Android by se již chyba neměla vyskytovat.

Zdeněk Beran

Redaktor serveru SMARTmania.cz a dalších technologických webů, fanoušek počítačového hardwaru, mobilních zařízení všeho druhu a jiné elektroniky, milovník akčních počítačových her a PUBG.

3 komentáře

  1. Pepa (neregistrovaný)

    To je mizerně přeložený článek..

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *
Sahifa tracking pixel