Nejlehčí, nejtenčí, nejmenší. Asus představil hromadu počítačů s novými procesory od Intelu

zenbook flip s2

Intel v rámci berlínského veletrhu IFA představil nové notebookové procesory Intel Core 11. generace a oznámil, že se brzy stanou součástí více než 150 počítačů od všemožných značek. Jednou z nich je tchajwanský Asus, který nás doslova zaplavil novými počítači rodiny ZenBook, z nichž každý se honosí nějakým „nej“.

Asus ZenBook Flip S: nejtenčí konvertibl s OLED displejem

Začněme hned vlajkovou lodí, která je vůbec prvním počítačem společnosti Asus splňujícím požadavky nově představené platformy Intel Evo. ZenBook Flip S je tenký a lehký konvertbil, který má v pase pouze 13,9 mm a váží 1,2 kg.

Počítač dostal do vínku 13,3“ obrazovku, na výběr bude buď se 4K nebo Full HD rozlišením. První verze je OLED panel se 100% pokrytím gamutu DCI-P3. Díky speciálnímu kloubu jde obrazovku obtočit o 360° a používat počítač v tabletovém režimu. Dotyková plocha podporuje stylus Asus Pen se 4 tisíci úrovněmi přítlaku. Počítač disponuje podsvícenou klávesnicí se zdvihem 1,4 mm, pod ní se nachází rozměrný skleněný touchpad, který lze stiskem jednoho tlačítka přepnout na numerickou klávesnici.

Flexible performance, luxurious design - ZenBook Flip S | ASUS

Počítač pohání procesory Intel Core 11. generace, buď Intel Core i5 nebo Intel Core i7, oba s integrovanou grafikou Intel Iris Xe. Paměť RAM může mít až 16 GB, vnitřní úložiště může dosahovat kapacity až 1 GB. Konektivitu zajišťuje dvojice USB-C (Thunderbolt 4), USB-A a HDMI. Sluchátkový jack na těle počítače chybí, Asus ale do balení přidává redukci z USB-C. Bezdrátovou konektivitu zastupuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5. ZenBook Flip S má uvnitř instalovanou 67Whr baterii, která má zajistit až 15 hodin výdrž. Nechybí ani kamerka pro přihlašování uživatele systémem Windows Hello.

z flip s

Podobný form faktor jako ZenBook Flip S má i nový ZenBook Flip 13, který je jen o zanedbatelných 100 gramů těžší. I u něj se ale můžeme těšit na jemný dotykový 13,3“ displej se 4K rozlišením či nové procesory od Intelu s grafikou Intel Xe.

zenbook flip 13

Asus ZenBook S: nejtenčí a nejlehčí notebook s displejem o poměru stran 3:2

Vlajkovou lodí mezi běžnými notebooky se stal model ZenBook S. Jedná se o klasický notebook s 13,9“ displejem, který se pyšní tloušťkou 15,7 mm a hmotností 1,35 kg. Displej má poměr stran 3:2, který je vhodnější pro běžnou práci, jeho rozlišení je 3 300 × 2 200 pixelů. I tento notebook disponuje touchpadem, jehož součástí je integrovaná numerická klávesnice.

zenbook s

V počítači tiká některý z nových procesorů Intel Core 11. generace, paměťové maximum je 16 GB/1TB. Na těle počítače najdeme dvojici Thunderbolt 4 portů, jedno klasické USB-A, HDMI a čtečku paměťových karet formátu microSD. ZenBook S se dále chlubí podporou Wi-Fi 6, Bluetooth 5 a infračervenou kamerou k rozeznávání uživatele podle jeho obličeje. ZenBook S slibuje výdrž až 12 hodin na jedno nabití.

Irresistible beauty, supreme power - ZenBook S | ASUS

Asus ZenBook 14 Ultralight: nejlehčí čtrnáctka s numerickou klávesnicí v touchpadu

Ještě mobilnějším počítačem se stal ZenBook 14 Ultralight, který dokázal stlačit hmotnost notebooku se 14“ displejem pod 1 kg, konkrétně na 980 gramů. Displej počítače se pyšní obsazením čelní strany z 92 procent, což mají na svědomí ultratenké rámečky okolo. Jinak se jedná o klasický Full HD panel s LED podsvícením o poměru stran 16:9.

zenbook ultra

I tento počítač pohání nejnovější procesory od Intelu, včetně grafické karty Intel Xe. I když se jedná o nejmobilnější notebook Asusu, má nejširší konektorovou výbavu – 2 × Thunderbolt 4, USB-A, HDMI, sluchátkový jack a čtečku microSD karet. Ani tento notebook nebyl ochuzen o infračervenou kameru a numerickou klávesnici v zabudovanou v touchpadu. ZenBook 14 Ultralight má v sobě integrovaný akumulátor s kapacitou 63 Whr, výdrž ale Asus nezmiňuje.

1kg of pure elegance - ZenBook 14 Ultralight | ASUS

Ceny se dozvíme až za měsíc

Výše uvedené počítače jsou jen malou ukázkou toho, co Asus včera představil. Do nabídky přibyla spousta dalších zajímavých počítačů z rodiny ZenBook a VivoBook, přičemž ve všech případech se v rámci kategorie jedná o příjemné lehké a tenké stroje. O cenách a dostupnosti zatím nic nevíme, tyto údaje budou zveřejněné až ve čtvrtém kvartále, kdy nové notebooky od Asusu dorazí na trh.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku