Domů » Bleskovky » Nejdražší osobní počítač? Legendární Apple 1 ve funkčním stavu je k mání za 32 milionů

Nejdražší osobní počítač? Legendární Apple 1 ve funkčním stavu je k mání za 32 milionů

Pokud vám běžné produkty Apple nepřipadají dostatečně drahé, pak pro vás máme řešení. Na aukčním portálu eBay se totiž objevil inzerát, ve kterém se nabízí jeden z celkem 200 vyrobených počítačů Apple 1, tedy úplně prvního zařízení od jablečného výrobce. V oficiálním registru Apple 1 počítačů najdete tento konkrétní kus pod číslem 79.

apple 1 6
Apple 1 s monitorem Sony TV-115

I na poměry tak vzácného přístroje jde o skutečně unikátní stroj. Jedná se o jeden z šesti známých kusů s dochovaným původním dřevěným tělem, které bylo vyráběno speciálně pro Byte Shop, tedy první obchod, kde byl počítač k dostání. Současný majitel, Krishna B. Blake, provozoval v Montrealu servisní centrum Apple a k tomuto kusu přišel v rámci výměnného programu počítačů Apple 1 za Apple 2.

apple 1 1
K přístroji dostanete i kompletní kabeláž včetně napájecího adaptéru

Mezi lety 1978 a 2015 byl přístroj uchováván ve sklepě v kontrolovaných podmínkách a několikrát za rok spuštěn. Když si majitelé uvědomili jeho hodnotu, přemístili jej do bankovní úschovy na Floridě a v roce 2019 jej ukázali na výstavě Vintage Computer Festival West, kde byl dva dny po sobě přes šest hodin v nepřetržitém provozu.

Plně funkční přístroj je v takřka původním provedení. Základní deska typu NTI je ve vynikajícím stavu a vyměněny byly pouze konektory pro monitor a klávesnici. V loňském roce byl také zesílen kryt v oblasti transformátoru, který byl u Applu 1 slabým místem.

apple 1 5
Poctivá ruční práce – s nejvyšší pravděpodobností z rukou Steva Wozniaka

Součástí dražby je také monitor Sony TV-115, který Steve Jobs k Applu 1 doporučoval. Dále nechybí originální klávesnice, která je unikátního typu „D“ a má i specificky provedenou kabeláž. Původní základní deska je pak zcela ručně spájená. Tyto skutečnosti některé fanoušky vedou ke spekulacím, že by mohlo jít o prototyp nebo přístroj původně navržený pro armádu. Ruční práci na něm pak s nejvyšší pravděpodobností neodvedl nikdo jiný, než sám Steve Wozniak.

Právě jiný Apple 1 z řady prvních padesátí vyrobených kusů, které si objednal zmíněný Byte Shop, je mezi těmito přístroji dosavadním rekordmanem. V roce 2014 byl totiž vydražen za 905 000 USD (cca 19,5 milionu Kč). Přístroj s pořadovým číslem 79 je však nyní nabízen za výrazně více, majitelé za něj totiž chtějí 1,5 milionu USD, což v přepočtu činí přes 32 milionů Kč. Jeden pokus o prodej již proběhl na sklonku roku 2019 za cenu 1,75 milionu USD, ale neúspěšně. Pomůže čtvrtmilionová sleva a další rok a půl čekání k novému rekordu?

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

6 komentářů

 1. Není to moc peněz za kalkulačku z truhlářství? :-)

  • Pre pravu ofcu nic nie je drahe. A ked na to nemas, tak nieco so svojim zivotom rob, socka.

   Nic proti tebe, len citujem tunajsie ofce.

  • Tvl resit cenu nad muzejnim kusem, to uz jsem si fakt nemyslel, ze tu budeme :DDD

  • lukass71: A tebe to překvapuje? :D Vrchnímu mindrákovi brzo praskne cévka, že se muzejní kousek jím nenáviděného Apple prodává za takový prachy, a po šrotech jeho milovaného MS neštěkne ani pes :D

  • 🤦‍♂️🤦‍♂️ vy dvojka ste este tupsi ako som predpokladal.

 2. nádhernej kus historie, ale ta cena je teda masakr.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).