NEC Medias X: První smartphone chlazený kapalinou

Japonsko již dlouhou dobu patří mezi země, kde se technologiím nekladou téměř žádné meze. Proto není divu, že čas od času se doslechneme o produktech, které nám mohou připadat jako zvláštní či nezvyklé. Tento fakt se samozřejmě dotýká všech oblastí elektroniky včetně té výpočetní a samozřejmě i mobilní. Mezi největší inovátory v oblasti vývoje chytrých telefonů bezesporu patří společnost NEC, jenž před nedávnem představila smartphone Medias X (N-06E), který se v jistém ohledu výrazně liší od zbytku konkurence.

   

Oním rozdílem je integrované chlazení využivající pro odvod tepla z oblasti procesoru kapalinu. Na čipsetu je umístěna miniaturní heatpipe, která vede odpadní teplo podél systémové desky přes grafitový chladič a dál k šasi telefonu. Toto sofistikované řešení lze bohužel považovat za relativně zbytečné, jelikož v útrobách se nenachází nijak extrémně výkonný či radikálně přetaktovaný procesor. Srdcem smartphonu je totiž čtyřjádrový čipset Snapdragon 600 (APQ 8064T) s taktem 1,7 GHz doplněný o GPU jednotku Adreno 320. Zbytek specifikací tvoří 4,7“ OLED displej s rozlišením 720 x 1280 pixelů, hlavní fotoaparát (Exmor RS) s rozlišením třináct megapixelů a operační systém Android ve verzi 4.2.

 

Nesmíme též opomenout certifikaci IP58 zajišťující hydroizolaci a možnost ponoření smartphonu do hloubky jeden metr. NEC Medias X bude dostupný v průběhu června a to výhradně u japonského operátora NTT DoCoMo. Jakkoliv se může zdát zmíněné chlazení smartphonu zbytečné či dokonce úsměvné, dost možná nám to naznačuje směr, na který se budou výrobci v budoucnu soustředit při jejich neustálé snaze v navyšování výpočetního výkonu našich kapesních miláčků.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku